Kategorie bloga
Zapalenie krtani – dlaczego jest tak niebezpieczne dla twojego małego dziecka?

Zapalenie krtani – dlaczego jest tak niebezpieczne dla twojego małego dziecka?


Zapalenie krtani jest jedną z tych chorób, która u dorosłych powoduje głównie dyskomfort, ale już u dzieci – zwłaszcza najmłodszych, może powodować nawet zagrożenie życia. Dlaczego ta infekcja jest tak groźna? Po czym rozpoznać zapalenie krtani, kiedy wezwać do dziecka pogotowie i jak szybko pomóc malcowi? Oto ważne porady dla rodziców.

Zapalenie krtani – dlaczego jest tak groźne dla twojego dziecka?

Jeśli sam czy sama zachorujesz na zapalenie krtani, najprawdopodobniej będziesz leczyć się w domu, cierpiąc z powodu mocnej chrypki, bólu gardła i gorączki. Dlaczego więc przebieg choroby nie jest tak łagodny u dzieci?

Przyczyną jest inna budowa krtani. U dzieci jest ona położona jest nieco wyżej, ma też oczywiście mniejsze rozmiary. Pod krtanią jest dużo luźnej tkanki łącznej – to właśnie ona ulega obrzękowi. Gdy choruje małe dziecko, obrzęk nie tylko utrudnia oddychanie, ale też – w sporadycznych przypadkach, całkowicie je uniemożliwia. Dlatego zdarza się (podkreślmy – rzadko!), że w celu ratowania dzieci z zapaleniem krtani niezbędna jest kilkudniowa intubacja.

Zapalenie krtani – rodzaje i objawy

To, jak szybko będzie postępowała choroba i jak duże zagrożenie dla zdrowia dziecka będzie stanowić, w dużej mierze zależy od rodzaju infekcji:

  • ostre podgłośniowe zapalenie krtani

Występuje zdecydowanie najczęściej i wywoływane jest przez wirusy. Zazwyczaj infekcję przepowiada pozornie niegroźna chrypka – ot, dziecko zaczyna gaworzyć czy mówić w nieco zmieniony sposób. Później (zazwyczaj nagle, w nocy) pojawia się gwałtowny kaszel, bardzo przypominający szczekanie psa. Dodatkowo u wielu maluchów słychać stridor, czyli charakterystyczny świst w trakcie wdechu. Niektóre dzieci gorączkują, wciąż obecna jest chrypka.

To, czy konieczna będzie hospitalizacja, zależy od przebiegu choroby. Na pewno należy natychmiast udać się na pogotowie z prezentującym takie objawy niemowlęciem – w tym przypadku sytuacja może pogorszyć się w ciągu zaledwie kilku minut. W przypadku starszego dziecka możemy poczekać do rana na wizytę u lekarza, o ile nie pojawiają się duszności (dziecko ma problem ze swobodnym oddychaniem).

  • ostre zapalenie nagłośni

To choroba występująca o wiele rzadziej, wywoływana przez bakterie. W jej przebiegu stwierdza się problemy z połykaniem, które skutkują krztuszeniem się czy duszeniem. Dziecko odczuwa silny ból gardła, podczas wdechu pojawia się wspomniany świst. Przebieg najczęściej jest gwałtowny – dziecko jest blade, spanikowane, może pojawić się ślinotok i gorączka.

W przypadku pojawienia się takich objawów należy albo błyskawicznie udać się z dzieckiem do szpitala albo wezwać karetkę – niezbędne jest intubowanie malca w celu udrożnienia dróg oddechowych.

  • ostre zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli

Tego rodzaju infekcja także pojawia się dość rzadko. Jej objawami będą duszność, gorączka, chrypka oraz mokry, szczekający kaszel. To, czy należy udać się do szpitala (poza niemowlętami, w przypadku których jest to niezbędne) zależy od problemów z oddychaniem. Gdy się pojawiają, nie możemy się wahać – trzeba działać szybko.

Dziecko z zapaleniem krtani – jak możesz mu pomóc?

Gdy nagle u dziecka zaczynają pojawiać się objawy zapalenia krtani połączone z dusznością, łatwo o panikę – musisz ją jednak opanować. Przytul dziecko i jak tylko możesz, staraj się je uspokoić – na przykład odwracając uwagę. Gdy maluch płacze, duszności przybierają na sile.

Bardzo ważne jest zmniejszenie obrzęku krtani nawet w niewielkim stopniu. Jeśli panuje zima, owiń dziecko grubym kocykiem i wyjdź z nim na balkon albo stań przy otwartym szeroko oknie. Latem możesz otworzyć drzwi zamrażarki i ustawić przy niej dziecko – tak blisko, jak to możliwe. Każ malcowi spokojnie oddychać zmrożonym powietrzem, demonstrując, jak ma to robić. Możesz także otworzyć bardzo gorącą wodę w łazience – nawilżone parą powietrze także pozytywnie wpłynie na stan krtani, aczkolwiek cały proces trwa wówczas dłużej.

Jeśli posiadasz w domu przepisane wcześniej przez lekarza sterydy wziewne (takie jak Nebbud czy Pulmicort), koniecznie rozpocznij inhalowanie malca. Jeżeli jednak ich nie masz – nie rezygnuj z inhalacji, tylko użyj samej soli fizjologicznej.

Uwaga! Gdy dziecko już dwukrotnie przechodziło ostre zapalenie krtani, warto poprosić pediatrę o receptę na steryd wziewny i mieć go w domu na wszelki wypadek. Oczywiście w żadnym przypadku nie rozpoczynamy samodzielnej terapii bez konsultacji z lekarzem – chodzi tylko o doraźne użycie leków w przypadku ponownej infekcji i nagłych duszności.


Komentarze