Kategorie bloga
7 częstych pytań rodziców na temat ochrony dzieci przed szkodliwym działaniem słońca – oto odpowiedzi!

7 częstych pytań rodziców na temat ochrony dzieci przed szkodliwym działaniem słońca – oto odpowiedzi!


Pierwsze upały już za nami – niedługo z całą pewnością pojawią się kolejne. Jak w tym czasie ochronić dziecko przed szkodliwymi promieniami? Czy dla podniesienia bezpieczeństwa warto kupić kostium kąpielowy ze specjalnym filtrem? I jaki jest najlepszy krem przeciwsłoneczny? Oto odpowiedzi na wasze najczęstsze pytania, czyli przeciwsłoneczny przewodnik dla rodziców.

7 częstych pytań rodziców na temat ochrony dzieci przed słońcem

1. Co mogę zrobić, żeby moje dziecko było bezpieczne latem?

Niestety, sam krem zdecydowanie nie wystarczy. Aby zapewnić swojemu dziecku maksimum bezpieczeństwa, musisz łączyć ze sobą różne formy ochrony przed słońcem. Po pierwsze – smaruj dziecko kremem z wysokim filtrem. Nie tylko wtedy, gdy wybieracie się na plażę, ale każdego innego dnia – gdy tylko wychodzicie na spacer czy jedziecie na zakupy. Po drugie – gdy panuje upał, staraj się nie wychodzić z dzieckiem między godziną 11 a 15 – wtedy słońce grzeje najmocniej (jest to szczególnie istotne w przypadku niemowląt). Po trzecie, kiedy wybieracie się na wydarzenia dla dzieci, staraj się poruszać zacienionymi drogami.

2. Kiedy zaczyna działać krem przeciwsłoneczny?

Podstawowym błędem wielu rodziców jest wychodzenie z domu bezpośrednio po nakremowaniu dziecka. Niewielu zdaje sobie sprawę, że aby kosmetyk „związał się” ze skórą i zaczął działać, potrzebne jest minimum 30 minut. Pamiętaj o tym i uwzględnij czas działania kremu, wychodząc dopiero dłuższą chwilę po nasmarowaniu brzdąca – tylko w ten sposób ochronisz jego skórę i w pełni zadbasz o jego zdrowie.

3. Czy jeśli dziecko spędza czas w cieniu, także trzeba je smarować?

Sam fakt, że dziecko nie jest wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych nie oznacza, że możemy zrezygnować z kremu – nic z tych rzeczy! Należy pamiętać, że spędzając czas na świeżym powietrzu, nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć słońca. Ponadto promienie UV odbijają się od betonu czy piasku. Jeśli zatem wychodzisz – wysmaruj wcześniej malca.

Uwaga! Specjaliści zalecają smarowanie dziecka kremami z filtrem nie tylko latem, ale i o każdej innej porze roku.

4. Czy kupowanie kostiumów/spodenek kąpielowych z filtrami ma sens?

Takie produkty dostępne są w ofercie sklepów już od kilku sezonów. Jak jednak podkreślają lekarze, nie jest to niezbędny zakup. Tkaniny, z których wykonane są ubrania kąpielowe dla dzieci charakteryzują się bardzo ciasnym splotem, więc istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo, że promienie UV się przez nie przebiją.

O wiele lepiej wydać pieniądze na czapkę, która ochroni nie tylko głowę, ale i wrażliwy kark, niezbędne dziecku są również okulary przeciwsłoneczne. Należy zwrócić uwagę na to, aby one także miały niezbędne filtry – te po 5 złotych, z tzw. „chińskiego” sklepu, bardziej szkodzą, niż pomagają chronić przed słońcem.

5. Czy niemowlę należy eksponować na słońce?

Rodzice pytają o to w kontekście witaminy D, która tworzy się w organizmie właśnie dzięki promieniom słonecznym i jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju kości. Warto przypomnieć w tym miejscu, że niemowlęta otrzymują już witaminę D – albo w postaci kropli (jeśli mama karmi naturalnie), albo wraz z mlekiem modyfikowanym.

Każde niemowlę należy w maksymalnym stopniu chronić przed bezpośrednim działaniem słońca. Nie należy jednak w tym celu obwieszać budy wózka pieluszką tetrową (to bardzo niebezpieczne z uwagi na bardzo wysoką temperaturę oraz brak przepływu powietrza). Zdecydowanie lepsza będzie parasolka.

6. Jakie kremy przeciwsłoneczne dla dzieci są najlepsze?

Najlepsze kremy mają dość wysokie filtry i nie zawierają niebezpiecznych parabenów (butylparaben, propylparaben), konserwantów (formaldehyd), barwników i substancji zapachowych. Należy także pamiętać, że dla dzieci do trzeciego roku życia polecane są przede wszystkim preparaty z filtrami mineralnymi.

7. Czy wodoodporny krem jest trwalszy?

Wodoodporny krem przeciwsłoneczny rzeczywiście jest nieco trwalszy, ale dla bezpieczeństwa dziecka i tak warto nakładać go po każdej wizycie w jeziorze czy morzu. Niezależnie od tego, z jakim typem kosmetyku mamy do czynienia i jak wysoki filtr stosujemy, kremowanie maluszka należy powtarzać co 2-3 godziny.

Ochrona dziecka – to twój letni obowiązek

Mówi się, że dzieci nie chorują na nowotwory skóry – rzeczywiście, wskaźnik zachorowań u najmłodszych nie jest wysoki. Pamiętaj jednak, że na ten typ taka „pracuje się” latami – niezabezpieczane dziecko może zachorować w dorosłości.

Ponadto musisz wiedzieć, że ochrona przed słońcem ma służyć nie tylko uchronieniu dziecka przed nowotworem, ale także przed odwodnieniem, bolesnymi poparzeniami i niezwykle groźnym udarem słonecznym.


Komentarze