Kategorie bloga
Bezpłodność – problem ten coraz częściej dotyczy mężczyzn!

Bezpłodność – problem ten coraz częściej dotyczy mężczyzn!


Z roku na rok wzrasta liczba par, u której pojawia się problem bezpłodności.  Problem ten może leżeć zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę? Jak sobie z tym radzić? Poddać się, czy walczyć?

Problem bezpłodności

Współczesne kobiety coraz później decydują się na zajście w ciążę. Na pierwszym miejscu znajduje się kariera, pieniądze, a dopiero po pewnym czasie pojawia się myśl o powiększeniu rodziny. Niektóre kobiety dopiero w wieku 40 lat rozpoczynają pierwsze starania o dziecko, co zdaniem lekarzy ginekologów jest zdecydowanie za późno.

Niestety coraz częściej problem bezpłodności dotyczy także mężczyzn – mówi Profesor Romuald Dębski. W ostatnich  latach obserwujemy populacyjne pogorszenie parametrów nasienia, co bardzo często wynika z zatrucia środowiska. Jeszcze 20-30 lat temu dolna granica ilości plemników wynosiła 60 mln, obecnie wynosi ona jedynie 15 mln. We współczesnym świecie liczba 15 mln plemników i tak jest naprawdę zadowalająca. Problem bezpłodności dotyczy mężczyzn na całym świecie, niezależnie od wieku.

Jednym z czynników uszkadzających zdolność  rozrodczą  męską jest hipertermia, czyli przegrzanie jader do  temperatury 41-42 C. Badania wykazały iż mężczyźni, którzy większość dnia spędzają w pozycji siedzącej np. przed komputerem, borykają się z tym problemem. Hipertermia bardzo często dotyczy również zawodowych kierowców, którzy czasami nawet 18 godzin na dobę spędzają w samochodzie.

Lekarz radzi, aby  zwrócić również uwagę na bieliznę, która powinna być wykonana z oddychającej bawełny. Równie istotny jest jej rozmiar, zbyt ciasna wpływa niekorzystnie na męską jakość nasienia.

Kiedy możemy mówić o bezpłodności?

Przyjmuje się, że pary, którym przez rok starań nie udało się zajść w ciążę, mogą borykać się z problemem bezpłodności. Dopiero po tym czasie należy zwrócić się o pomoc do lekarza ginekologa. Trzy, cztery czy nawet 5 miesięcy niepowodzenia nie klasyfikują pary do leczenia. Należy dać sobie szansę na naturalne zajście w ciążę. Jednak po minimum 12 miesiącach bezowocnych starań można sięgnąć po pomoc specjalisty.

Pamiętajcie, nigdy nie można się poddawać !

Źródło zdjęcia: pixabay.com


Komentarze