Kategorie bloga
Bilans, czyli wszystko co musisz wiedzieć o badaniach okresowych dzieci.

Bilans, czyli wszystko co musisz wiedzieć o badaniach okresowych dzieci.


Na jakie badania obowiązkowe musisz zgłosić się ze swoim dzieckiem? Kiedy trzeba to zrobić? W jakim celu są przeprowadzane? Przeczytaj! 


źródło: freepik.com

Zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka jest dla rodziców najważniejszą rzeczą na świecie. Każde dziecko w ciągu swojego życia kilkukrotnie poddawane jest badaniom bilansowym, które sprawdzają i oceniają stan zdrowia, rozwój psychoruchowy dziecka i ewentualnie wyłapują pewne nieprawidłowości. Badania okresowe są obowiązkowe i przeprowadzane są w przychodniach w poradni dzieci zdrowych przez lekarzy pediatrów.

Etapy badań okresowych

Lekarze dziecięcy sprawdzają rozwój dziecka na różnych etapach jego życia.

  • Bilans zerowy

Pierwszy bilans, zwany bilansem zerowym przeprowadzany jest zaraz po urodzeniu. Ma on na celu wykluczenie patologii związanych z okresem ciąży oraz z porodem. Pediatrzy oceniają stan zdrowia noworodka i przyznają mu punkty w dziesięcio punktowej skali Apgar. Dokonywany jest pomiar obwodu główki, klatki piersiowej oraz długości całego ciała. Maluszek jest również ważony oraz poddawany badaniu neurologicznemu.

  • Bilans dwulatka

Kolejne badanie ma miejsce w okolicy 24 miesiąca życia. Na samym początku dziecko jest dokładnie ważone oraz mierzone, co pozwala na sprawdzenie czy maluch rośnie proporcjonalnie. Następnie lekarz ocenia wzrok, słuch a także umiejętność mowy. Zostają sprawdzone zdolności manualne jak i psychomotoryczne dziecka. Pediatra kontroluje także prawidłową pracę serca, bada palpitacyjnie brzuch oraz sprawdza stan uzębienia. W przypadku chłopców lekarz sprawdza obecność jąder w mosznie jak również prawidłowość ujścia cewki moczowej. Dla każdego rodzica taka wizyta w przychodni jest nieco stresująca, pojawia się lekka niepewność i strach przed ewentualnymi zaburzeniami. Takie zachowanie jest jak najbardziej zrozumiałe ponieważ zdrowie dziecka jest najważniejsze.

  • Bilans czterolatka

Następne badanie okresowe odbywa się, gdy dziecko skończy 4 lata. Podczas wizyty w przychodni, pediatra przeprowadza z rodzicami rozmowę informacyjną dotyczącą szczepień obowiązkowych oraz ogólnego zachowania malucha. Podobnie jak na poprzednim bilansie dziecko jest ważone, mierzone, sprawdzana jest praca serca, słuch, wzrok, uzębienie oraz rozwój mowy.  Lekarze dziecięcy oceniają także sprawność układu ruchu.

  • Bilans sześciolatka

Badanie okresowe sześciolatka oprócz ocenienia stanu zdrowia ma na celu sprawdzenie czy dziecko jest gotowe, aby pójść do szkoły.  W niektórych przychodniach podczas takiej wizyty obecny  jest lekarz pediatra, psycholog a nawet pedagog.  Dziecko jest ważone, mierzone, sprawdzane jest ciśnienie tętnicze krwi, słuch, wzrok i uzębienie. Oceniania jest zdolność koncentracji, zasób słów, zdolności manualne oraz inteligencja. Jeżeli lekarz stwierdzi u dziecka nieprawidłowości, maluch zostanie wówczas posłany do szkoły rok później a do tego czasu bierze udział w zajęciach wyrównujących.

  • Bilans dziesięciolatka

W wieku dziesięciu lat u większości dzieci ma miejsce tak zwany skok rozwojowy. Dlatego w badaniu okresowym uczestniczy pediatra oraz ortopeda. Ortopeda sprawdza postawę dziecka i niestety coraz częściej diagnozuje dziesięciolatków skrzywienie kręgosłupa i asymetrię ciała. W takim przypadku zalecane jest uczestnictwo w zajęciach korekcyjnych oraz codzienne ćwiczenia w domu. Podczas wizyty badany jest również słuch, wzrok oraz ewentualne zaburzenia koncentracji i nadpobudliwość.

  • Bilans czternastolatka

Kiedy dziecko a właściwie nastolatek bądź nastolatka skończą 14 lat muszą poddać się kolejnemu badaniu okresowemu. Poza podstawowymi badaniami takimi jak ważenie, mierzenie, sprawdzanie wzroku i słuchu, lekarz ocenia stan skóry i przeprowadza wywiad dotyczący palenia papierosów czy stosowanej diety.

Badania okresowe są koniecznością, bo dzięki nim lekarz jest w stanie wykryć ewentualne zaburzenia i nieprawidłowości u Waszych dzieci. Nie martwcie się jednak na zapas, na pewno wszystko będzie dobrze. Badanie bilansowe mają 3 miesięczną tolerancje, pamiętajcie o tym podczas zapisów. 

Lekarzy dziecięcych, przychodnie i poradnie wyszukacie na Rodzicowo.pl w zakładce Zdrowie.

Komentarze