Kategorie bloga
Choroby w przedszkolu – ospa

Choroby w przedszkolu – ospa


 Jedną z popularniejszych chorób wieku dziecięcego jest ospa wietrzna. Nigdy wcześniej nie miałyście z nią styczności i nie jesteście pewne czy będziecie potrafiły ją rozpoznać? Jak postępować w przypadku gdy w przedszkolu zaczną się zachorowania na ospę? Przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi na te i na wiele innych nurtujących Was pytań.


źródło: www.kidspot.com

Zapisanie dziecka do żłobka bądź przedszkola to ogromnie stresujące wydarzenie w życiu rodziny. Maluch, które do tej pory całe dnie spędzał z mamą po raz pierwszy spędzi kilka godzin bez niej i spotka się z tak dużą grupą rówieśników. Niestety dzieci, które chodzą do żłobka bądź przedszkola narażone są na wiele infekcji i chorób, które tylko czyhają aby zaatakować. Powszechnie wiadome jest, że w dużej grupie maluchów o wiele łatwiej o przeziębienie czy też nieco poważniejszą chorobę.

Ospa wietrzna – poznajmy przeciwnika

Ospa wietrzna to choroba zakaźna wieku dziecięcego. Najczęściej borykają się z nią maluchy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nie oznacza to jednak, że nie mogą na nią zachorować osoby dorosłe.  Uciążliwa wysypka to jeden z głównych objawów jaki towarzyszy tej chorobie. Krostki i pęcherzyki mogą pojawić się na całym ciele dziecka, nawet na narządach płciowych czy spojówkach oczu, najczęściej jednak obserwujemy je na tułowiu. Niestety bardzo często podczas zachorowania na ospę wietrzną pojawia się również gorączka, która może przekroczyć nawet 38C.

Ospa wietrzna  - leczyć czy przeczekać?

Jeżeli na skórze dziecka zauważycie plamki, czerwone krostki, udajcie się od razu do lekarza pediatry. Nie rozpoczynajcie leczenia na własną rękę.

Ospa wietrzna to choroba, którą leczy się tylko objawowo. Jeżeli u dziecka temperatura przekroczy 38C należy podać lek na zbicie gorączki.  Lekarz może jednak stwierdzić, że choroba ma bardzo ostry przebieg i zaleci wówczas przyjmowanie leku, który zahamuje namnażanie się wirusów.  Niestety krostki, które pojawiają się na ciele mogą swędzieć i maluchy bardzo często zaczynają je drapać a tym samym do ran mogą dostać się bakterie. Dlatego jeśli tylko zauważycie, że dziecko zaczyna się drapać, posmarujcie krostki maścią przeciwwirusową.  Lekarz podczas wizyty powinien Was poinstruować i polecić najlepszą maść dla Waszego malucha.

Podczas zachorowania na ospę wietrzną na ciele pojawiają się najpierw czerwone plamki i krostki, które z czasem przemieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Dlatego podczas codziennej pielęgnacji, higieny zachowajcie szczególną ostrożność i uczulcie też Waszego malucha. Ciało po kąpieli wycierajcie bardzo delikatnie, aby nie doprowadzić do pęknięcia pęcherzyków.

Pamiętajcie także, że dziecko które zachorowało na ospę wietrzną, powinno zostać w domu aż do wyschnięcia, zagojenia wszystkich pęcherzyków czyli około 2 tygodni. Dzięki temu nie będzie zarażało innych maluchów w przedszkolu czy żłobku.

Ospa wietrzna – czy można jej zapobiec?

O ile ospa wietrzna sama w sobie nie jest zbyt groźną chorobą, może jednak doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań np. do zapalenia płuc czy też odwodnienia. Na szczęście nie każde dziecko musi na nią zachorować, aby zyskać odporność na resztę życia. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest zaszczepienie dziecka przeciwko ospie wietrznej. Cykl szczepie składa się z dwóch dawek, które powinny być podane w ostępie około 6 tygodni. Pierwszą szczepionkę podaje się najczęściej maluchom, które ukończyły pierwszy rok życia.    

Jeżeli Wasze dziecko nie zostało zaszczepione przeciwko ospie wietrznej, a miało kontakt z osobą chorą, możecie je uchronić przed zachorowaniem jeśli zaszczepicie je w przeciągu 72 godzin. Jeżeli niestety maluch zachoruje, choroba będzie przebiegała o wiele łagodniej.

Ospa wietrzna nie należy do najgroźniejszych chorób, jednak najlepiej zrobić wszystko, aby dziecko się nią nie zaraziło. Dlatego jeśli planujecie zapisać malucha do żłobka bądź przedszkola, nie zapomnijcie o szczepieniu ochronnym, które jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia. 

 


Komentarze