Kategorie bloga
Czy powietrze, którym oddychamy w domu zawiera plastik?

Czy powietrze, którym oddychamy w domu zawiera plastik?


Badania pokazują, że wiele mikrodrobin w naszych ciałach pochodzi z powietrza, którym oddychamy. Ze względu na mały rozmiar, mikrodrobiny mogą być wdychane, a tym samym mogą wywoływać wiele chorób, w tym choroby układu oddechowego, układu krążenia, a nawet raka.

Każdego roku produkowanych jest ponad 300 milionów ton plastiku. Tylko 9% podlega recyklingowi, a pozostałe 91%  przenika do powietrza, ziemi i wody. Niestety, część plastiku w końcu trafia do naszych płuc i pozostaje w tkance płucnej lub wnika do krwioobiegu.

Stężenie mikroplastów w domowym powietrzu

Mikroplasty znaleziono zarówno w powietrzu znajdującym się na zewnątrz jak i wewnątrz mieszkań czy domów. Według badań zaprezentowanych w 2018 roku, przez École Nationales des Ponts et Chaussées, koncentracja  mikroplastów w powietrzu wewnętrznym jest wyższa niż na zewnątrz.

Mikroplasty w powietrzu wewnętrznym pojawiają się  np. w wyniku tarcia, pocierania plastikowych przedmiotów, które znajdują się w naszych domach. Należą do nich zabawki, meble, torby plastikowe, kosmetyki. Większość mikrodrobin plastiku znajdujących się w powietrzu wewnętrznym pochodzi jednak z włókien tworzyw sztucznych uwalnianych z syntetycznych ubrań i tekstyliów. Te mikroplastyczne włókna mają tendencję do wydłużania się, a zatem są bardziej szkodliwe przy wdychaniu. Materiały syntetyczne takie jak akryl, nylon, poliester, stanowią około 60% światowej produkcji tekstyliów. Podczas prania tkanin, włókna mikroplastyczne zostają uwolnione i trafiają do ścieków. Na przykład pranie polarowej kurtki uwalnia do ścieków do 250000 mikroplastycznych włókien.

Wpływ na ludzkie zdrowie

Dokładny wpływ mikroplastów na ludzkie zdrowie nie jest jeszcze do końca poznany. Jednak badania dowodzą, że zagrożenie dla zdrowia ludzi jest wysokie. Jeśli małe cząstki trafią do płuc, mogą wywoływać zmiany w drogach oddechowych. Najmniejsze cząsteczki mogą również przeniknąć do krwioobiegu i powodować choroby sercowo-naczyniowe, mózgowo-naczyniowe, wywoływać raka i wpływać na ludzki układ odpornościowy i nerwowy.  Mikrodrobiny znajdujące się w powietrzu, mogą także przenosić inne toksyczne zanieczyszczenia np. bakterie.

Najbardziej narażone są dzieci

Dzieci są bardziej aktywne i oddychają szybciej niż dorośli, przyjmują więcej powietrza w stosunku do masy ich ciała. To czyni je bardziej podatnymi na zagrożenia. Należy pamiętać, że układ oddechowy maluchów wciąż się jeszcze rozwija. Niemowlęta i małe dzieci spędzają dużo czasu bawiąc się na podłodze, gdzie mikroplasty osadzają się w postaci kurzu. Naukowcy badający miejski pył Teheranu odkryli, że dzieci mogą połknąć aż 3200 plastikowych cząstek rocznie.

Jednak, aby lepiej zrozumieć wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi, konieczne są dalsze, dokładniejsze badania.

źródło: https://www.weforum.org


Komentarze