Kategorie bloga
Do 2060 roku większość mężczyzn w USA i Europie może być niepłodna!

Do 2060 roku większość mężczyzn w USA i Europie może być niepłodna!


W latach 1973-2011 liczba plemników u mężczyzn z Ameryki Północnej, Europy, Australii i Nowej Zelandii zmniejszyła się o 50-60%. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Co ciekawe u 42 935 mężczyzn z Azji, Afryki i Ameryki Południowej, nie stwierdzono spadku liczby plemników.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo niepokojąca informacja. Od wielu lat trwa dyskusja dotycząca tego, czy liczba plemników naprawdę spadła czy nie. Jednak większość ekspertów zgadza się, że przedstawione dane są prawdziwe, a wnioski mimo iż są naprawdę alarmujące, są wiarygodne.

Gdzie leży przyczyna? Co takiego się zmieniło w stylu i życiu mężczyzn? Istnieje obawa, że za wzrost nieprawidłowości w zdrowiu reprodukcyjnym mężczyzn może być odpowiedzialny rak jąder. Spadek liczby plemników ma na pewno związek ze zwiększoną liczbą zachorowań.

Jeśli dokładnie przeanalizowalibyśmy otrzymane wyniki, możemy wywnioskować iż od 2060 r. mężczyźni będą mieli bardzo małą zdolność reprodukcyjną lub nie będą mieli jej wcale. Najbardziej racjonalnym wyjaśnieniem spadku męskiego zdrowia reprodukcyjnego są zmiany w środowisku. Aktualne badania sugerują, że płód męski jest szczególnie podatny na kontakt z zanieczyszczeniami, a zatem zmiany zachodzące we wczesnym okresie życia płodowego mogą mieć bardzo znaczący wpływ na życie osoby dorosłej.

Co możemy zrobić?

Odpowiedź jest prosta: należy przeprowadzić znacznie więcej badań, aby dowiedzieć się dokładnie, dlaczego spadek liczby plemników ma w ogóle miejsce. Nie możemy zbagatelizować sytuacji i nie podejmować żadnych działań. Otrzymane wyniki wskazują na spadek zdrowia reprodukcyjnego, który może być związany z zanieczyszczeniami występującymi w powietrzu. Jednak nie jest to do końca prawdą, ponieważ zostali przebadani mężczyźni z kilku różnych zakątków świata, z różnych szerokości geograficznych. Kluczowe w tym przypadku będzie określenie, jakie są różnice między tymi regionami geograficznymi - takie jak różnice genetyczne i ekspozycja na określone zanieczyszczenia.

Nawet osoby dorosłe narażone są  na działanie substancji chemicznych, takich jak bisfenol A, który może wpływać negatywnie na płodność. Dlatego też mężczyźni powinni ograniczyć kontakt z  toksycznymi chemikaliami. Zaprzestanie palenia papierosów, prowadzenie zdrowego trybu życia czy walka z otyłością - to wszystko będzie miało pozytywny wpływ na liczbę męskich plemników.

Źródło: https://www.weforum.org


Komentarze