Kategorie bloga
Jak ubierać dziecko, by go nie przegrzewać?

Jak ubierać dziecko, by go nie przegrzewać?


Za oknem liście przybierają barwy czerwieni i złota, temperatura rano oscyluje w okolicy 10  stopni a kalendarz nieubłaganie pokazuje datę jesienną. Ubrań, które wyjmujecie z szafy, aby przyodziać Wasze pociechy jest coraz więcej. Tylko jak ubierać dziecko, by go nie przegrzewać? Przygotowaliśmy dla Was kilka cennych wskazówek, które mamy nadzieję okażą się pomocne.

Ubiór adekwatny do temperatury

Pamiętajcie, ubiór powinien być adekwatny do temperatury, w której aktualnie znajduje się Wasze dziecko. Inaczej ubierajcie malucha na spacer po parku, a inaczej do jazdy samochodem czy do pobytu w sali przedszkolnej. Wszystko zależy również od tego, czy Wasze dziecko jest niemowlęciem, które podczas spaceru smacznie sobie śpi, czy już aktywnym, biegającym szkrabem, za którym ledwo nadążacie.

Jak ubrać niemowlaka?

Dziecko w wózku ubierajcie odpowiednio ciepło. Z całą pewnością przyda się Wam kocyk, który w razie ochłodzenia ochroni malucha przed zimnem. Pozwoli Wam też w sposób łatwy, dostosować się do zmiany temperatury. Ale pamiętajcie, jeżeli same jesteście ubrane w cienki płaszcz, to dziecko nie powinno wyglądać jakby wybierało się na wyprawę polarną!

A jak ubrać biegające dziecko?

Biegające pociechy wymagają zdecydowanie więcej uwagi przy doborze stroju. Musicie być przygotowane na każdą sytuację. Jednego dnia  maluch może być bardzo aktywny i będzie biegał po całym parku, z kolei drugiego dnia  pół godziny może przesiedzieć w piaskownicy. 

Jak zatem ubrać jesienią dziecko, aby go nie przegrzać ?

Oczywiście warstwowo, na tak zwaną „cebulkę”, tak aby po zdjęciu wierzchniego okrycia, maluch był dalej chroniony przed chłodem. A co jeśli macie w planach długą wizytę w sklepie bądź znaleźliście jakieś ciekawe atrakcje dla dzieci? Jeżeli nie chcecie, żeby Wasza pociecha spocona i zgrzana domagała się szybkiego powrotu do domu, zadbajcie o to, aby miała na sobie cienką podkoszulkę. Pamiętajcie, warstwowo nie oznacza, że dziecko ma mieć na sobie całą garderobę jesienno-zimową. Nie potrzebuje kożuszka, kiedy jego mama ma na sobie żakiet.

Przegrzanie a przeziębienie

Staracie się ubierać Wasze dzieci tak, żeby się nie przeziębiły. Nie przegrzewajcie ich zatem! Ten temat często jest poruszany przez lekarzy, którzy tłumaczą, że dziecko spocone narażone jest na przeziębienie. Lekarze dziecięcy mają absolutną rację. Przegrzane dziecko zachowuje się niespokojnie, jest zaczerwienione i ma spoconą skórę. W takim razie jak postąpić, kiedy  maluch się zgrzeje? Od razu po powrocie do domu przebierzcie  go w suche ubranie. Nie ochładzajcie jednak zbyt gwałtownie spoconego dziecka. Szybkie wychładzanie sprzyja bowiem przeziębieniu. A przecież zdrowie dzieci jest najważniejsze. Jeśli wiecie, że Wasza pociecha kocha biegać, dostosujcie odpowiednio ubranie, bo ruch to zdrowie!

Czy jakość materiału jest ważna?

Jakość materiału, z którego wykonane są ubrania dla dzieci, ma w omawianej sprawie bardzo duże znaczenie. Zwróćcie uwagę, aby odzież, szczególnie ta bliższa ciału, uszyta była z materiałów naturalnych. Szczególnie polecamy bawełnę. Warto zwrócić uwagę na to, żeby ubranka posiadały atest Oeko-tex standard 100. Gwarantuje on, że bluzeczki czy spodenki   będą wolne od szkodliwych substancji (np. rtęci). Jeśli Wasze dziecko jest alergikiem, ma to podwójne znaczenie.

Ponadto wiadomo, że rzeczy dobrej jakości nie zużywają się tak szybko. Warto poszukać wśród polskich producentów, którzy jakością i wzornictwem doganiają światowe marki.

Tkaniny syntetyczne, wykorzystywane do szycia odzieży wierzchniej, też są bardzo różne. Poszukajcie kurtek i kombinezonów uszytych z tych ,,nowoczesnych”, które posiadają dobre właściwości termoregulacyjne.

A co z wygodą i bezpieczeństwem?

Wygoda i bezpieczeństwo ubioru nie powinny być pominięte przy kompletowaniu stroju. Ubranie nie powinno być zbyt obcisłe, ani także nie może krępować i ograniczać  swobodnego poruszania.

Mamy nadzieję, że stosowanie w praktyce  tych wszystkich naszych spostrzeżeń i rad zaoszczędzi Wam, a także Waszym pociechom, przeziębień i stresu przy ubieraniu, przysporzy wiele przyjemności z jesiennych spacerów i pozwoli bez obaw korzystać z wydarzeń dla dzieci w najbliższej okolicy.


Komentarze