Kategorie bloga
Jak uniknąć wady zgryzu u dzieci?

Jak uniknąć wady zgryzu u dzieci?


Zastanawialiście się kiedyś z czego wynikają wady zgryzu i dlaczego tak dużo osób nosi aparaty ortodontyczne? Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że wady zgryzu u dzieci powstają często na skutek złych nawyków już w okresie ...  niemowlęcym.

 

 

Przyczyny powstawania wad zgryzu

Wady zgryzu najczęściej rozwijają się pod wpływem:

  • nieprawidłowej pozycji tułowia i głowy,
  • nawyków takich jak ssanie smoczka, warg, palców,
  • oddychania przez usta.

Występowanie tych czynników przez dłuższy okres powoduje odkształcanie się struktur kostnych w obrębie twarzy, co prowadzi do późniejszych wad zgryzu. Te w przyszłości często kończą się leczeniem ortodontycznym, czasem nawet i chirurgicznym.

 

 

Co możesz zrobić, aby ich uniknąć?
 

1. Zadbaj o prawidłową pozycję dziecka podczas snu, zabawy i karmienia.

  • Podczas snu dziecko powinno być ułożone na plecach, mieć podłożoną pod głowę niezbyt wysoką poduszkę, wargi powinny swobodnie się stykać.
  • Umieszczając dziecko w wózku, czy leżaczku należy zwracać uwagę, by miało ono swobodne ruchy. Pomocne okazuje się także pozycja ułożenia na brzuchu, które prowokuje dziecko do wysuwania dolnej szczęki - żuchwy, stymulując tym samym jej prawidłowy rozwój.
  • Podczas karmienia piersią mamy powinny ułożyć w taki sposób, aby głowa i tułów niemowlęcia były ustawione niemalże pionowo. Taka pozycja ułatwia spływanie pokarmu i oddychanie przez nos oraz stymuluje prawidłowy rozwój narządu żucia. Ponadto karmienie naturalne zapobiega wielu chorobom układu pokarmowego, oddechowego i innym.

Niestety nie wszystkie kobiety mają możliwość karmienia piersią. „Niestety” z tego względu, iż karmienie butelką często powoduje nieprawidłowości rozwojowe. Podczas pobierania pokarmu z butelki, dziecko angażuje do pracy głównie tylko język, mięśnie twarzy natomiast stają się praktycznie nieużyteczne. W następstwie żuchwa ulega cofnięciu się.

By maksymalnie zniwelować niepożądane skutki należy zwracać uwagę na kształt smoczka butelki, który powinien być owalny z kilkoma otworami w części górnej, a część dolna spłaszczona, szeroka i skośna, tak zwany smoczek Muellera-Baltersa. Trzymając butelkę trzeba pamiętać, aby podtrzymywać ją od dołu, ukośnie, tak żeby nie dotykała brody i ust.

 

smoczek Muellera-Baltersa

                                    

  http://www.babyland.pl/


2. Zadbaj o prawidłową konsystencję pokarmów

W okresie wyrzynania przednich zębów należy zacząć karmić dziecko łyżeczką, podawać delikatne sucharki i biszkopty w celu wyćwiczenia czynności żucia oraz odgryzania pokarmów. Z czasem należy podawać coraz to twardsze pokarmy, co powinno prowadzić do przekształcania się typu połykania w dorosły (brak charakterystycznego wpychania języka pomiędzy zęby).

3. Wyeliminuj złe nawyki

Jeśli to możliwe należy unikać dawania smoczka dla dzieci, jeżeli natomiast dziecko nie wyobraża sobie bez niego zaśnięcia, należy pamiętać, że ssanie smoczka nie powinno trwać ogółem dłużej niż 2-3 lata, a sam smoczek powinien być przede wszystkim czysty, w kształcie smoczka od butelki (opisany wyżej). Kiedy zauważymy inne złe nawyki na przykład ssanie palca, albo zagryzanie warg, musimy postarać się wytłumaczyć dziecku i oduczyć go tego, ponieważ może to nieść poważne skutki w późniejszym zaburzeniu wzrostu zębów, kości, zaburzeniu wymowy.

 

Jeśli nie wiesz jak oduczyć dziecko ssania palca kliknij tutaj.

 


Komentarze