Kategorie bloga
Jaki powinien być idealny pediatra dla Twojego dziecka?

Jaki powinien być idealny pediatra dla Twojego dziecka?


Wybór pediatry to jedna z ważniejszych decyzji jaką musisz podjąć. Jedna z ważniejszych, ale także jedna z trudniejszych.  Lekarz powinien oczywiście być kompetentny  i mieć rozległą wiedzę. Jednak czy to wystarczy? Jaki powinien być idealny pediatra dla Twojego dziecka?

Lekarz w przychodni państwowej czy prywatnej?

Niedługo po urodzeniu dziecka, rodzice zapisują malucha do pediatry w przychodni państwowej. Tam też udają się na szczepienia czy bilans dwulatka. Jednak jeżeli pewnego dnia, dziecko obudzi się z gorączką, mamy czym prędzej dzwonią i umawiają się na prywatną wizytę. Kolejki i długi czas oczekiwania na wizytę w przychodni państwowej zniechęca i odstrasza młodych rodziców. Oczywiście wiele mam dzielnie czeka z maluchem w kolejce i nie ma w tym absolutnie nic złego. Wizyta na NFZ przysługuje przecież każdemu. Jednak czas oczekiwania do prywatnego pediatry jest o wiele krótszy, dlatego rodzice decydują się na takie rozwiązanie.

Jaki powinien być idealny pediatra?

Spokój i cierpliwość

Choroba i wizyta w przychodni, to dla dziecka stresujące i niezbyt przyjemne wydarzenie. Po wejściu do gabinetu, maluch nie może przestraszyć się lekarza, a wręcz przeciwnie. Uśmiech i ciepło bijące od pediatry powinno uspokoić dziecko i dać mu poczucie bezpieczeństwa. Idealny lekarz powinien na spokojnie przebadać dziecko, bez żadnego pośpiechu. Przecież zdrowie malucha jest najważniejsze, dlatego trzeba wszystko dokładnie sprawdzić. Lekarz powinien także szanować swoich pacjentów, to niby takie oczywiste, jednak życie potrafi nas czasami niemiło zaskoczyć. Dziecko może nie chcieć dać się przebadać, pediatra powinien wtedy chwilkę odczekać i na spokojnie spróbować jeszcze raz. Nerwy nie są mile widziane.

Pytaj ile chcesz

Młode mamy uczą się dopiero swojej nowej życiowej roli. Bardzo często mają wiele pytań dotyczących zdrowia i zachowania swojego dziecka. Pediatra powinien odpowiedzieć na nie wszystkie, bez żadnego wywyższania się i ironicznego spojrzenia. To oczywiste, że rodzice troszczą i martwią się o malucha. To oni są za dziecko odpowiedzialni i mają prawo pytać o wszystko. Pamiętajcie, nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

Nie tylko antybiotyki

Niestety, coraz popularniejsze staje się przepisywanie antybiotyków. Czasami lekarz nie jest do końca pewien dlaczego dziecko ma gorączkę i kaszle, ale na wszelki wypadek przepisze antybiotyk. A następnego dnia okazuje się, że to trzydniówka, którą po prostu trzeba przeczekać i maluch niepotrzebnie zażywa to silne lekarstwo. Dlatego jeśli Wasz pediatra ciągle przepisywałyby dziecku antybiotyk, uciekajcie od niego jak najdalej.

Twoje zdanie ma znaczenie

Idealni lekarze dziecięcy, biorą pod uwagę zdanie rodziców.  Zanim pediatra zadecyduje o sposobie leczenia, powinien wypytać dorosłego, jak dziecko czuło się w domu. Jak zachowywało się w nocy? Czy coś Cię zaniepokoiło? Nikt nie zna lepiej malucha od jego rodziców. Jeżeli mama zasugeruje jakieś rozwiązanie, które bardzo często pomaga dziecku wyjść z choroby, lekarz powinien to rozważyć. Oczywiście, to lekarz dziecięcy ma ogromną wiedzę, jednak mama ma intuicję, którą także warto wziąć pod uwagę.

Dostępność

Na pierwszej wizycie, zapytajcie czy w razie niespodziewanej i nagłej sytuacji moglibyście skontaktować się jakoś z lekarzem. Wielu pediatrów udostępnia swoim pacjentom numer telefonu, dzięki czemu rodzice mogą skonsultować się z nim, gdy dziecku nie spada temperatura bądź nagle gorzej się poczuje.

Wybór idealnego pediatry wcale nie jest taki łatwy. Popytajcie członków rodziny, przyjaciół, znajomych może ktoś z nich ma do polecenia zaufanego doktora. Lekarz powinien nie tylko leczyć, ale także odnosić się z szacunkiem do dziecka i do rodziców. Powinien także brać pod uwagę Twoje zadanie, a antybiotyk przepisywać w ostateczności.

Czym Wy kierowaliście się przy wyborze pediatry? To była dobra decyzja? Napiszcie w komentarzu.

Zdjęcie: freepik.com


Komentarze