Kategorie bloga
Nie popełniaj tego błędu! Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Nie popełniaj tego błędu! Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?


Słońce jest coraz silniejsze i z dnia na dzień świeci coraz intensywniej. Pogoda zachęca do wyjścia z domu i szukania rozrywki dla dzieci na świeżym powietrzu.  Należy jednak pamiętać, że promienie słoneczne w zbyt dużej ilości mogą być niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Dlatego niezbędną rzeczą w jaką powinniście zaopatrzyć swoje maluchy podczas wakacji są okulary przeciwsłoneczne.


Źródło zdjęć: pixabay.com

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne są tak potrzebne dzieciom?

Oczy dzieci kształtują się dość długo, bo mniej więcej do 12-15 roku życia. Do tego czasu ich soczewka jest jeszcze niedojrzała i przeźroczysta, a tym samym nie potrafi wyłapać szkodliwego promieniowania UV. W wyniku czego większość promieni słonecznych dociera do wnętrza oka. Brak ochrony oczu może doprowadzić do zapalenia spojówki czy rogówki.

Niektórzy zastanawiają się czy parasolka przyczepiona do wózka jest wystarczająca. Przy delikatnym słońcu jak najbardziej. Jednak należy pamiętać, że czapeczka, kapelusik czy parasolka powodują tylko zacienienie i sprawiają, że słońce nie razi w oczka. Nie zatrzymują one jednak szkodliwego promieniowania UV.

Jakich okularów lepiej nie kupować?

Przede wszystkim tych najtańszych z supermarketu, które mają jedynie zaciemnione szkła, a nie posiadają żadnych filtrów. Takie okulary wbrew pozorom przynoszą więcej szkody niż pożytku. Jeśli świeci słońce, a dziecko nie ma żadnych okularów, mruży oczy i dzięki temu wpada do nich nieco mniej szkodliwego promieniowania. Natomiast jeśli maluszek ma założone okulary z ciemnymi szkłami, jego źrenice są rozszerzone i promienie wpadają wprost do oczu. Dlatego czasami lepiej nie zakładać okularów, niż zakładać te, które szkodzą.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne powinny zawierać filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC. Na okularach powinna znajdować się informacja „UV 100% lub UV 400” . Oznacza to, że najdłuższa fala UVA będzie miała około 400 nm  i będzie ona blokować całkowicie UVA oraz UVB. Należy także zwrócić uwagę na przyciemnienie szkieł. W naszej szerokości geograficznej  najlepsze będą szkła o kategorii 3, które przepuszczają około 80% światła. Możemy również zdecydować się na zakup okularów z polaryzacją, jednak nie jest ona koniecznością.  Polaryzacja poprawia kontrast oraz polepsza widzenie kolorów, niweluje światło odbite od jasnych powierzchni, np. od śniegu czy wody. Warto wybrać okulary, które posiadają certyfikaty, atesty i spełniają wszystkie normy.

Podsumowując:

Aby wakacyjne zabawy na słońcu były bezpieczne i przyjemne, zapewnijcie dzieciakom maksimum ochrony. Dbajcie o ich oczka najlepiej jak się da.  O tym, jak chronić dziecko przed promieniowaniem słonecznym przeczytacie tutaj. To będą udane wakacje! :D 


Komentarze