Kategorie bloga
Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa – jak się przygotować?


Pierwsza wizyta u stomatologa to wielkie przeżycie zarówno dla rodziców jak i dla dziecka. Z racji tego, że wielu rodziców nie wie w jaki sposób przygotować do niej malucha, zabiera go do dentysty z całkowitego zaskoczenia. Nie jest to niestety dobrym pomysłem, bowiem dziecko może się tylko przestraszyć, a w jego głowie już od samego początku pojawi się uraz i niechęć. Dlatego też już kilka dni, a czasami nawet i kilka tygodni wcześniej warto rozpocząć przygotowania. Bowiem to dzięki nim wizyta u stomatologa może okazać się całkiem przyjemna i niestresująca.

Pierwsza wizyta u stomatologa – kiedy?

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna obyć się między 18 a 24 miesiącem życia dziecka. Podczas kontroli lekarz oceni stan uzębienia, a na podstawie ułożenia zębów trzonowych oraz siekaczy sprawdzi, czy maluch nie ma wady zgryzu. Jeśli jednak wcześniej w wyglądzie dziąseł lub ułożeniu ząbków niemowlaka coś Was zaniepokoi niezwłocznie umówcie się z nim na wizytę do dentysty.

Wizyty kontrolne

Pierwsza wizyta u stomatologa to dopiero początek znajomości dziecka z dentystą. Bowiem zaraz po zakończeniu pierwszej wizyty umówicie się z maluchem na kolejną. Kontrole powinny odbywać się maksymalnie co 6 miesięcy, nie dłużej. Zęby mleczne mają inną budowę w porównaniu do zębów stałych i niestety próchnica potrafi rozwijać się bardzo szybko. A kiedy pojawi się już na jednym ząbku, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zaraz zaatakuje kolejne.  Tylko szybkie wykrycie próchnicy i natychmiastowa interwencja może uchronić przed jej dalszym rozwojem. Nie wiemy czy wszyscy zdają sobie sprawę, że próchnica może doprowadzić do różnych powikłań, które grożą usunięciem zęba. A takie usunięcie może spowodować wadę zgryzu. Mamy nadzieję, że nie macie już najmniejszych wątpliwości, iż warto chodzić z dzieckiem na wizyty kontrolne do stomatologa.

Jak przygotować dziecko – brak negatywnych emocji

Zanim wybierzesz się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa, warto przygotować do niej malucha. Nikt z nas nie lubi być zaskakiwany, a tym bardziej dziecko. Pamiętajcie, nigdy nie przenoście na dziecko złych emocji. Nie opowiadajcie, że nie lubicie chodzić do stomatologa, że podczas ostatniej wizy Was coś bolało i odczuwałyście dyskomfort. Rodzice bardzo często popełniają błąd i mówią do malucha „ nie bój się, nie będzie bolało”. W ten sposób od razu dajecie dziecku znać, że coś może boleć i automatycznie w głowie Waszej pociechy pojawia się strach. Nigdy też nie strasz dziecka stomatologiem. Podczas wieczornej toalety nie mów „Jak nie umyjesz ząbków, dentysta będzie musiał wiercić Ci w nich dziurę”, „Jak nie umyjesz ząbków dentysta będzie krzyczał” itd.itp.

Jak przygotować dziecko – zabawa w dentystę

Bardzo pomocna może okazać się zabawa w dentystę. Na rynku dostępne są różnego rodzaju gry, które przybliżą maluchowi wygląd takiej wizyty. A może Ty mogłabyś zamienić się na chwilę w stomatologa, a Twoje dziecko w małego pacjenta? Podczas zabawy spróbuj przybliżyć dziecku przebieg wizyty. Posadź je na fotelu, zaświeć latarkę i spróbuj obejrzeć ząbki maluszka. Odrobina śmiechu i dobrej zabawy jest jak najbardziej wskazana. A dzięki temu podczas prawdziwej kontroli maluch nie będzie zaciskał ust i nie będzie bał się każdego ruchu stomatologa.

Przebieg wizyty u dentysty

Wielu rodziców, którzy po raz pierwszy wybierają się z maluchem do dentysty, sami do końca nie wiedzą jaki będzie miała przebieg wizyta. Większość lekarzy na samym początku próbuje oswoić dziecko z gabinetem i fotelem dentystycznym. Stomatolog pokaże instrumenty, pozwoli dotknąć niektórych z nich. Jednym słowem lekarz chce zdobyć zaufanie malucha i próbuje się z nim zaprzyjaźnić. Wówczas istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo, że dziecko otworzy buzie i pozwoli dentyście skontrolować stan uzębienia. Jeśli stomatolog znajdzie coś niepokojącego, wytłumaczy dokładnie maluchowi co będzie robił i jak będzie leczył ząbki na kolejnej wizycie.

Wizyty kontrolne z dzieckiem u stomatologa są koniecznością, dlatego warto już na samym początku oswoić malucha z dentystą. Opowiadaj, tłumacz, ale nigdy nie strasz i nie przenoś swojej niechęci do stomatologa na dziecko.

A może macie już pierwszą wizytę za sobą? Napiszcie w komentarzu jak było i jak się do niej przygotowywaliście.


Komentarze