Kategorie bloga
Próchnica -  jak jej uniknąć?

Próchnica - jak jej uniknąć?


Próchnica zębów jest to choroba wieloprzyczynowa. Wpływ na jej pojawienie się ma przede wszystkim dieta bogata w cukry oraz zła higiena jamy ustnej. Dotyczyć może ona dorosłych, a także niestety coraz częściej i dzieci, nawet już w okresie niemowlęcym.

 


Źródło zdjęć: https://goo.gl/images/qEFgYZ

 

Czy warto leczyć zęby mleczne?


Każdy człowiek przechodzi wymianę uzębienia z mlecznego na stałe. By stałe zęby były zdrowe, nie wolno zaniedbać ich poprzedników. Wielu rodziców błędnie uważa, że nie powinno się leczyć, ani wdrażać profilaktyki dla zębów mlecznych. Argumentują to słowami: ”Przecież i tak one wypadną”. Otóż nie, badania wykazały, że stan zębów mlecznych przekłada się na wzrost i rozwój uzębienia stałego. W przypadkach, kiedy ząb mleczny objęty jest próchnicą, nieleczony powoduje przenikanie bakterii do tkanek rozwijającego się zęba stałego, który w takim przypadku nawet całkowicie niewyrznięty już wymaga leczenia stomatologicznego. A przecież ma nam służyć całe życie!

 

5 głównych wskazówek, co należy zrobić, by zmniejszyć ryzyko próchnicy:

 

  1. Wyeliminować całkowicie z diety produkty zawierające cukry lub zastąpić je substytutami, np. ksylitolem. Słodkie soki powinno zastąpić się wodą mineralną niegazowaną.

  2. W przypadku niemowlaków nie mających jeszcze ząbków, należy czyścić wały dziąsłowe nawilżoną gazą, owiniętą wokół palca po każdym jedzeniu, szczególnie w nocy.

  3. Po pojawieniu się pierwszego zęba należy wprowadzić szczotkowanie. To tego posłuży szczoteczka o miękkim włosiu z okrągłą, małą główką oraz pasta do zębów bez fluoru lub z bardzo niską jego zawartością ( do 1000 ppm.).

  4. Po ukończeniu 6-7 roku życia pastę zamieniamy na tę z wyższym stężeniem fluoru (1450 ppm.), a szczoteczkę na nieco większą. Dodatkowo należy wdrożyć płukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami przeznaczonymi dla dzieci oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną.

  5. Systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym dają większą szansę na wygranie z próchnicą. Dziecko swą pierwszą wizytę stomatologiczną powinno odbyć w okresie do ukończenia 1 roku życia.

 

 

Ciekawostka:

W Szwecji rodzice i stomatolodzy stosują praktykę „Słodka sobota”. Polega ona na tym, że dzieci nie jedzą słodyczy cały tydzień oprócz soboty, kiedy maja dyspensę i mogą zjeść mnóstwo słodkości ile tylko zdołają.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ ciągłe jedzenie słodyczy powoduje w pewnej chwili sytość na cukry i dzieci nie czują potrzeby ponownego po nie sięgnięcia. Podczas codziennego podjadania słodyczy i innych produktów słodzonych, rodzice i dzieci  często zapominają o szczotkowaniu, które powinno nastąpić pomiędzy przerwami w podjadaniu. Cukry więc zalegają na zębach i razem z bakteriami powoli zaczynają proces rozwijający próchnicę.

 


Komentarze