Kategorie bloga
Tylko do 29 czerwca – darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom

Tylko do 29 czerwca – darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom


Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci urodzonych w latach 2013 - 2016. Szczepionki są darmowe, jednak obowiązują pewne limity. Rodzice, którzy są zainteresowani bezpłatnym zaszczepieniem maluchów powinni się pospieszyć. Przeznaczono bowiem określoną ilość darmowych szczepionek, a dokładniej  250 tysięcy dawek 10-walentnej szczepionki.

Szczepienia będzie można wykonać od 20 marca do 29 czerwca 2018. Jednak 20 kwietnia b r. to ostateczna data kwalifikacji dziecka. Osoby, które są zainteresowane bezpłatnym zaszczepieniem dziecka, powinny zgłosić się do przychodni, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Szczepienie będzie wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Sylflorix o numerze serii ASPNA852AA i dacie ważności do 30 czerwca 2018 roku. Całość składa się z dwóch dawek, które należy podać w odstępie dwóch miesięcy. Dla maluchów, które przyszły na świat od 1 stycznia 2017 szczepionki przeciwko pneumokokom są darmowe i zostały wpisane do obowiązkowego kalendarza szczepień. Dla wcześniejszych roczników są jedynie zalecane.

Czym właściwie są pneumokoki?

Pneumokoki inaczej dwoinki zapalenia płuc to bakterie gram dodatnie z rodziny paciorkowców. Cechuje je ziarenkowaty kształt, a ich charakterystyczną cechą jest zdolność wytwarzania otoczki, która składa się z różnego rodzaju wielocukrów. Pneumokoki są bakteriami bardzo rozpowszechnionymi, około 50% populacji jest jej nosicielami. Do momentu obniżonej odporności, bakterie te nie wywołują żadnych niepokojących objawów.

Pneumokoki zamieszkują na śluzówkach górnych dróg oddechowych nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, dlatego prawdopodobieństwo zachorowania przez dziecko zwiększa się kiedy zaczyna uczęszczać do żłobka lub przedszkola.

Dlaczego warto szczepić się przeciwko pneumokokom?

Pneumokoki czyli dwoinki zapalenia płuc, jak sama nazwa wskazuje, mogą doprowadzić do zapalenia płuc, jednak to tylko jedna w wielu chorób jakie wywołują.

Bakteria może wywołać:

  • Zapalenie płuc
  • Zapalenie ucha środkowego
  • Zapalenie spojówek
  • Zapalenie szpiku
  • Zapalenie stawów
  • Zapalenie otrzewnej
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • Sepsę

Największe ryzyko wystąpienia ciężkich chorób wywołanych pneumokokami  dotyczy dzieci do 2 roku życia oraz osoby, które skończyły 65 lat. Do tej pory najskuteczniejszą formą zapobiegania chorobom wywołanym przez te groźne bakterie są szczepienia ochronne.

Pneumokoki wywołują lek i strach pośród rodziców, co jest jak najbardziej uzasadnione. W 2008 roku w Europie odnotowano 6800 przypadków śmiertelnych pośród dzieci do lat 5.

Pneumokoki – jak leczyć?

Tylko dzięki badaniu bakteriologicznemu lekarz może postawić 100% diagnozę. Pneumokoki wychodowane z krwi są podstawą do rozpoczęcia leczenia. Wymaz z nosa lub gardła pozwala jedynie określić nosicielstwo pneumokoków. Terapia polega głównie na podaniu antybiotyków, jednak niestety coraz częściej pojawiają się szczepy, które na najczęściej stosowane leki stają się odporne.

Rodzaje szczepionek przeciwko pneumokokom

W polskich przychodniach dostępne są trzy rodzaje szczepionek przeciwko pneumokokom: dwie poliwalentne i jedna polisacharydowa. Szczepionki poliwalentne można zastosować u niemowląt już w pierwszych miesiącach życia. Z kolei polisacharydową najczęściej stosuje się u osób powyżej 65 roku życia.  

Obecnie w Polsce dostępne są szczepionki 8,10 i 23-walentne. Poliwalentność oznacza, iż dany rodzaj szczepionki zawiera antygeny, które uodparniają na kilka różnych podtypów bakterii.  W darmowym programie szczepień, na maluchy czeka 10-walentna szczepionka Sylforix.

Przypominamy jeszcze raz: 
Szczepienia będzie można wykonać od 20 marca do 29 czerwca 2018.
Jednak 20 kwietnia b r. to ostateczna data kwalifikacji dziecka.


Źródło zdjęć: pixabay.com 


Komentarze