Kategorie bloga
Ukąszenia owadów: jak chronić dziecko? Jak łagodzić swędzenie?

Ukąszenia owadów: jak chronić dziecko? Jak łagodzić swędzenie?


Nadeszły piękne, letnie dni, w których masę czasu będziemy spędzać na dworze. Wszystko byłoby pięknie, gdyby tylko nie… uciążliwe owady, których ukąszenia powodują powstanie swędzących bąbli i skutkują cierpieniem maluchów. Jak uchronić dziecko przed ukąszeniami i co robić, gdy do ukąszenia już niestety dojdzie?

Komary, meszki, kleszcze – jak się przed nimi bronić?

Istnieje aż kilka sposobów na to, by ochronić dziecko przed aktywnością natrętnych pasożytów. Oto, o czym szczególnie powinnaś pamiętać:

1. Kup dobry środek z apteki

„Dobry” oznacza przede wszystkim naturalny – zanim kupisz, sprawdź dokładnie skład. Środki przeciw owadom, przeznaczone do stosowania u dzieci, nie powinny zawierać parabenów, alkoholu oraz barwników. W szczególności jednak zwróć uwagę na to, czy preparat nie zawiera substancji o nazwie DEET. To popularny dodatek – niezwykle skuteczny w walce z pasożytami, ale i niekorzystny dla naszego zdrowia. W szczególności nie powinny go stosować kobiety w ciąży oraz najmłodsze dzieci, te do drugiego roku życia.

Uwaga! Pamiętaj, że bardziej istotne od tego, w jakiej formie będzie preparat (krem czy spray) jest to, jak długo będzie on skuteczny. Środki naturalne mają zazwyczaj krótsze działanie – aplikację trzeba powtórnie nałożyć już po 30 minutach albo po godzinie.

2. Zabezpiecz dziecko w zależności od miejsca, w którym będziecie spędzać czas

Jeśli wybieracie się do lasu, to załóż dziecku długie ubrania (niezależnie od temperatury – jeżeli jest upał, to wybierz ubrania lniane). Gdy wybieracie się nad jezioro, zrezygnuj ze słodkich soków na rzecz wody.

3. Pomyśl o urządzeniu ultradźwiękowym

To produkt emitujący fale ultradźwiękowe nieprzyjemne dla owadów, ale w żaden sposób nieoddziałujące na człowieka. Możesz kupić np. produkt mocowany do spodni albo bluzy, działający na baterie. Warto jednak pamiętać, że opinie na temat skuteczności urządzeń ultradźwiękowych są dość podzielone, dlatego nie należy uznawać tej metody za wystarczającą. Niemniej posmarowanie dziecka preparatem z apteki plus założenie mu urządzenia emitującego ultradźwięki to już całkiem solidna ochrona.

4. Stosuj naturalne sposoby

Czasami nie mamy możliwości zakupu specjalistycznych środków – choćby wtedy, gdy wyjazd jest dość spontaniczny, a w pobliżu nie ma drogerii czy apteki. Nie rezygnuj wówczas z ochrony dziecka, ale postaw na naturalne środki. Z doświadczeń rodziców wynika, że przed ukąszeniami świetnie chroni olejek z eukaliptusa, bazylii, goździków albo trawy cytrynowej (możesz po prostu zgnieść kilka gałązek bazylii w dłoni, a potem poobcierać nimi dziecko).

Uwaga! Moskitiera – tak, pieluszka – nie!

W przypadku najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzi się oczywiście zabezpieczenie mechaniczne, czyli moskitiera zakładana na wózek. Musisz jednak pamiętać, że moskitiera to nie to samo, co pielucha tetrowa! Jeśli panuje upał, a ty przykrywasz gondolę pieluchą, to zamieniasz ją w saunę – co jest nie tylko niebezpieczne dla dziecka, ale też bardzo męczące. Moskitiera kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, więc nie ma się właściwie nad czym zastanawiać.

„Mamo, swędzi!” – co robić, gdy owad już zaatakował?

Przede wszystkim bardzo ważna rzecz – po każdym spacerze w zalesionych okolicach (park, las, działka) albo nad jeziorem, sprawdzaj, czy dziecko nie zostało zaatakowane przez kleszcze. Obejrzyj dokładnie całe ciało pociechy, zajrzyj także miedzy pośladki (zwłaszcza jeżeli dziecko korzystało z „toalety” na świeżym powietrzu), przejrzyj włosy i zerknij na paznokcie. Ukąszenie komara będzie skutkowało tylko pieczeniem i swędzeniem, ale kleszcz to już znacznie poważniejsza sprawa.

Przy odrobinie szczęścia jedyne, co będzie dokuczało twojemu dziecko, to ukąszenia po komarach. Co możesz wówczas zrobić?

1. Zastosuj żel łagodzący swędzenie

Żele apteczne są najskuteczniejsze, działają najszybciej i kosztują zaledwie około 10 złotych – mniej je zatem zawsze w torebce. Większość takich preparatów można stosować u dzieci powyżej 1-go roku życia, na wszelki wypadek jednak sprawdź kategorię wiekową wybranego produktu.

2. Użyj lodu

Będzie szczególnie przydatny w złagodzeniu bólu po ukąszeniu pszczoły, ale ukoi też swędzenie. Pamiętaj tylko, żeby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry dziecka – zawiń go w bawełnianą chusteczkę.

3. Zastosuj naturalne sposoby

Uciążliwe swędzenie zredukuje także przyłożenie do bąbla plasterka cebuli lub zgniecionego liścia bazylii.

Uwaga! Pamiętaj, że dzieci są bardzo podatne na efekt placebo. Jeśli nie masz pod ręką niczego, co złagodzi świąd, nasmaruj zmianę zwykłym kremem nawilżającym, wcześniej jednak głośno zastanawiając się, czy możesz podać dziecku „tak silnie działającą maść”. Na pewno zadziała!


Komentarze