Kategorie bloga
Czy przechowywanie żywności w torebkach foliowych jest szkodliwe?

Czy przechowywanie żywności w torebkach foliowych jest szkodliwe?


Zrównoważona dieta i prawidłowe przechowywanie żywności ma duży wpływ na nasze zdrowie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie popełnia błędy i jakie niosą one za sobą konsekwencje.

Źle przechowywana żywność może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, ale nie tylko, to także marnowanie pieniędzy. Właściwe przechowywanie produktów spożywczych jest bardzo istotne także ze względów bezpieczeństwa. Czasami z pośpiechu, czasami z zaniedbania, chowamy jedzenie do lodówki w foliowych torebkach. Drugiego dnia wyjmujemy z foliowej torebki plasterek wędliny, nie zdając sobie sprawy, że może lepiej byłoby dla naszego zdrowia gdybyśmy go nie zjedli. Z kolei kolejnego dnia musimy wyrzucić jedzenie, bo jest już nieświeże. W takim razie może pojemniczki plastikowe, w których tak chętnie przechowujemy żywność są lepszym rozwiązaniem

Torebki foliowe – czy naprawdę są szkodliwe?

Wyprodukowanie torebki foliowej zajmuje tylko chwilę, a jej rozłożenie to 100, a czasami nawet i 300 lat. Torebki foliowe produkowane są w zastraszających ilościach. Używamy ich niemalże każdego dnia. W sklepie pakujemy do nich owoce, warzywa, wędliny, a czasami nawet i pieczywo. Przychodząc do domu zdarza się, że z pośpiechu, a czasami i z nieświadomości chowamy w nich jedzenie do lodówki. Torebki foliowe mogą emitować ftalany, czyli sole i estry kwasu ftalowego, które mogą osadzać się na żywności. Związki te zaburzają gospodarkę hormonalną, u mężczyzn zaburzają produkcję testosteronu, a tym samym wpływają na ich płodność. Oczywiście jeśli kilka razy w życiu pozostawicie jedzenie w torebce foliowej, nic złego się nie stanie. Jeśli jednak niemalże każdego dnia będziecie przechowywać w nich produkty spożywcze, z biegiem czasu będziecie mogli zauważyć ich negatywny wpływ na Wasze zdrowie.

Pojemniki plastikowe – tak samo czy mniej szkodliwe?

Plastikowe pojemniki, które mogłoby się wydawać, że są stworzone do przechowywania żywności, również są szkodliwe dla naszego zdrowia. W tym przypadku, głównym zagrożeniem są cząsteczki BPA czyli bisfenolu A. Naukowcy i lekarze obawiają się, że to właśnie bisfenol A, z którego wykonane są plastikowe pojemniki, przyczynia się do globalnej epidemii otyłości. Zastraszający jest również fakt, że związek ten może przyczynić się do szybszego rozwoju zmian nowotworowych.

Nie oznacza to oczywiście, że produktów spożywczych nie należy przechowywać w żadnych pojemniczkach plastikowych. Na rynku dostępne są plastikowe opakowania, które nie zawierają szkodliwych substancji, a posiadają Atest Państwowego Zakładu Higieny. Przed zakupem warto spojrzeć na skład produktu. Bisfenol A oznaczony jest symbolem PC7 lub liczbą 7 umieszczoną we wnętrzu trójkąta, który symbolizuje recyling.

Folia aluminiowa – bezpieczna czy szkodliwa?

Wędlina owinięta w folię aluminiową to dość powszechny widok w lodówce. Mogłoby się wydawać, że przechowywanie produktów spożywczych w folii aluminiowej jest jak najbardziej prawidłowe. Niestety nie jest to do końca prawdą. Naukowcy potwierdzają, że aluminium, które wchodzi w skład folii aluminiowej może przenikać do pożywienia. O ile w prostej postaci, aluminium nie wykazuje szkodliwego działania, to w przypadku termicznej obróbki żywności, czy po kontakcie z wodą, w zbyt dużej ilości przenika do jedzenia. Folia aluminiowa zawiera również szkodliwy bisfenol A. Co ciekawe, w folię nie powinno zawijać się kwaśnych produktów (cytryny, ogórków kiszonych), które powodują zwiększone przenikanie aluminium do produktów spożywczych.

W czym przechowywać żywność?

Torebki foliowe, pojemniki plastikowe, folia spożywcza – rzeczy, które mogłoby się wydawać są stworzone do przechowywania jedzenia, mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. W czym w takim razie przechowywać produkty spożywcze? Niektóre produkty można umieścić w papierowych woreczkach, które nie zawierają szkodliwych substancji. A przed zakupem plastikowych pojemników, należy upewnić się, że nie zawierają bisfenolu A. Na zakupy zabierajmy ze sobą torby z materiału wielokrotnego użytku.

Źródło zdjęć: Pixabay.com


Komentarze