Kategorie bloga
Musujące witaminki - pomagają czy szkodzą naszym dzieciom?

Musujące witaminki - pomagają czy szkodzą naszym dzieciom?


Żelki, lizaki, tabletki musujące - kolorowe, pyszne, łatwe do podania dzieciom, ale... czy na pewno zdrowe? Zastanówmy się czy warto serwować je maluchom.

Który z rodziców nie chciałby, aby jego dziecko było zdrowe, pełne energii, nie miało problemów z nauką? Firmy farmaceutyczne bazując na emocjach zatroskanych rodziców, posługując się skuteczną reklamą przekonują do niesamowicie prostych rozwiązań. Wystarczy podać dziecku lizaczka bądź żelka, który dostarczy wszelkich witamin i minerałów potrzebnych maluchom, by zdrowo rosnąć.

A przecież są to suplementy diety - sztuczne, chemiczne składniki. Zgodnie z prawem są żywnością - mimo medycznej nazwy. Nie leczą ani nie zapobiegają chorobom. Mogą zawierać witaminy, ale i różnego rodzaju substancje chemiczne. Beata Pawlikowska w swojej książce " Największe kłamstwa naszej cywilizacji" rozkłada suplementy diety na czynniki pierwsze. Co powinniśmy o nich wiedzieć:

Na co nie dać się nabrać?

Rodzice, zanim sięgną po suplement diety dla swojego dziecka powinni pamiętać o kilku rzeczach:

  • Stosowanie suplementów powinno się skonsultować z lekarzem, spożywanie ich na oślep może zaszkodzić dziecku,
  • Objawy choroby podawane w reklamach nie muszą świadczyć o właśnie tej dolegliwości u dziecka, bóle głowy czy senność pojawiają się także w innych przypadkach,
  • Stosowanie suplementów nie zwalnia rodziców z podawania dzieciom zdrowej, pełnowartościowej żywności,
  • Nie należy traktować suplementów jako leku na całe zło, zawsze uważnie czytajmy etykiety i bądźmy rozważni w ich stosowaniu,
  • Zwracajmy uwagę na dawki substancji w suplementach diety, nawet przedawkowanie witamin może mieć poważne konsekwencje dla Twojego dziecka.

Czym zastąpić kolorowe suplementy i musujące witaminy dla dzieci?

Zapomnijmy o reklamach, które "chcą" dobra naszych dzieci i postarajmy się sami o nie zadbać. Każda substancja chemiczna wyrządza szkodę młodemu organizmowi, który po pewnym czasie zacznie być mniej wydolny. Oczywiście podanie słodkiego żelka jest prostsze i szybsze, ale dla dzieci warto się poświęcić i przygotować im dawkę witamin i minerałów naturalnego pochodzenia.


Komentarze