Kategorie bloga
Czy Twoje dziecko jest niejadkiem?

Czy Twoje dziecko jest niejadkiem?


Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: „Czy moje dziecko jest niejadkiem i jest bardzo wybredne”? Odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Na jakiej podstawie można zaklasyfikować dziecko do niejadków bądź do tych z wielkim apetytem? Większość dzieci jest dość wybredna jeśli chodzi o jedzenie. Jednak niezdrowe posiłki to już zupełnie inna historia.

Jedno dziecko może odrzucić banany, ale poza nimi kochać wszystkie inne owoce. Następne dziecko może nie jeść żadnych owoców, ale chętnie je codziennie brokuły i zieloną fasolę. Trzecie dziecko może nie być skłonne dotknąć żadnych owoców lub warzyw, ale mogłoby odżywiać się tylko makaronem. A co w przypadku gdy dziecko, które kocha brukselkę pewnego dnia oświadczy, że ​​jest ona obrzydliwa i nigdy więcej jej nie zje?

Dlaczego dzieci nie chcą jeść wszystkiego co im podajemy?

Wybredne jedzenie u dzieci jest normą, a ogromny apetyt jest wyjątkiem. Selektywność, którą większość dzieci wydaje się wskazywać jeśli chodzi o jedzenie, jest zjawiskiem normalnym i naturalnym. Dzieci mają więcej kubków smakowych niż dorośli, więc potrawy mają dla nich silniejszy smak. Bardzo często zdarza się, że dzieci mają podwyższoną czułość sensoryczną, co utrudnia akceptację różnych tekstur.

Jak sobie radzić z naszym małym niejadkiem?

Mimo naturalnych tendencji dzieci do selektywności jedzenia i ich wrodzonych preferencji, rodzice także mogą mieć wpływ na nawyki żywieniowe u swoich pociech. To w jaki sposób prezentujemy jedzenie i to co przygotujemy, może mieć bardzo duży wpływ na ich apetyt. Dlatego też:

  • Zawsze oferuj szeroki wybór produktów spożywczych. Jeśli serwujesz swoim dzieciom ciągle to samo jedzenie, nie uczysz ich nowych smaków.

  • Podawaj jedzenie w ciekawej formie - na przykład w kształcie zwierzątek. Samo przygotowanie będzie świetną rozrywką dla dzieci.

  • Zachęcaj do degustacji wszystkich pokarmów, które serwujesz, ale nie zmuszaj swoich dzieci do jedzenia.

  • Przygotuj malutkie nagrody za zjedzenie nowego jedzenia, na którym naprawdę Ci zależy.  

  • To, że Twoje dziecko dzisiaj nie lubi warzyw, nie oznacza, że ​​nie będzie chciało ich spróbować jutro, w przyszłym tygodniu, a nawet w przyszłym miesiącu. Jeśli przestaniesz oferować określone jedzenie lub grupę jedzenia, ponieważ Twoje dziecko nie lubi jej jeść, zabierzesz mu możliwość pokazania, że jego preferencje smakowe uległy zmianie.
  • Pomóż swoim dzieciom zrozumieć, że nie można jeść tylko swojego ulubionego jedzenia. Na pewno będzie to pomocne, gdy maluchy pójdą już do przedszkola.

Mala ściągawka dla Was:

Pamiętajcie, dzieci są naprawdę wybredne, jednak to Wy macie duży wpływ na to co jedzą i jakie są ich preferencje smakowe. Nie ograniczajcie smaków, a wciąż wprowadzajcie nowe! 

źródło: https://happyhealthymama.com


Komentarze