Kategorie bloga
Czy warto wprowadzać regularne posiłki w diecie dziecka?

Czy warto wprowadzać regularne posiłki w diecie dziecka?


Mama biegająca za dzieckiem z miseczką zupy bądź kanapeczką to częsty widok w polskich domach. Niektóre maluchy niestety nie przepadają za jedzeniem i robią wszystko, aby nie zjeść surówki z obiadu czy też wieczornej kolacji. Z kolei niektóre dzieci mogły by cały czas coś podjadać, a to ciasteczko, a to czekolada. Niestety we współczesnym świecie wszyscy jesteśmy zabiegani, każdy z nas się spieszy. Rodzice pędzą do pracy, dzieci do przedszkola bądź szkoły. Śniadanie czasami jemy w biegu, a obiad dopiero późnym popołudniem. Jednak dietetycy od dawien dawna zalecają spożywanie pięciu posiłków dziennie. Oczywiście zasada ta dotyczy nie tylko dorosłych, ale także i dzieci.

Tak właściwie to czy naprawdę warto wprowadzać regularne posiłki w diecie dziecka?

Ile posiłków dziecko powinno spożywać w ciągu dnia?

Niezależnie od tego czy Wasza pociecha ma dwa, trzy czy osiem lat powinna spożywać aż 5 posiłków dziennie.

Pierwszym i najważniejszym z nich jest śniadanie, które wzmacnia organizm dziecka po nocnej przerwie od jedzenia. Bardzo ważny jest prawidłowy dobór składników, które wchodzą w skład tego pierwszego posiłku. Na porannym talerzyku bez wątpienia powinny znaleźć się węglowodany (pieczywo, różnego rodzaju kaszki), białko (mleko, ser, twaróg) jak również witaminy i składniki mineralne (owoce, warzywa). Jeżeli w Waszym domu mieszka mały niejadek, postarajcie się jak najbardziej urozmaicać mu śniadania i sprawcie, aby swoim wyglądem zachęcały do jedzenia. Płatki owsiane z cudownymi, kolorowymi owocami a może kanapeczka z szynką, jajkiem, pomidorkiem i szczypiorkiem?

Kolejnym posiłkiem jest drugie śniadanie, czyli taka mała, smaczna i zdrowa przekąska. Na drugie śniadanie możecie dziecku przygotować jogurt naturalny ze świeżymi owcami, koktajl owocowy albo budyń domowej roboty.

Nadeszła pora na obiad, który prawidłowo powinien składać się z dwóch dań. Pysznej ciepłej zupy i dania drugiego. Nie zapominajcie, aby składniki jakich użyjecie były różnorodne. W skład dania głównego powinny wchodzić węglowodany (ziemniaki, kasza, ryż, makaron), białko (mięso, ryby) oraz duża ilość warzyw, które są naprawdę bardzo istotne w diecie dziecka.

Czwartym posiłkiem , które Wasze dziecko powinno spożywać w ciągu dnia jest podwieczorek. Jeżeli poprzednie dania maluch ładnie zjadł, może nadeszła pora na słodką nagrodę? Pyszne kruche ciasteczka oczywiście domowej roboty albo ciasto drożdżowe z dżemem to naprawdę wspaniały i smaczny pomysł.

Nadeszła pora na kolację, którą powinniście podać dziecku około godziny 18 -19, nie później niż godzinę przed snem. Kanapki, naleśniki, omlet, kaszka z owocami…zapytajcie na co Wasza pociecha ma dzisiaj ochotę.

Jeśli nie macie pomyslów na posiłki, bo cały czas jadacie to samo lub macie problem z niejadkiem, poszukajcie warsztatów dla rodziców, które pomogą Wam rozwiązać problem.

Kilka ważnych zasad

  • Bardzo ważne w prawidłowej diecie dziecka są godziny posiłków, które każdego dnia powinny być mniej więcej takie same. Mogą zdarzyć się oczywiście pewne odstępstwa, jednak postarajcie się nie doprowadzić do sytuacji, że dziecko jednego dnia je obiad o 13 a drugiego o 17. Zbyt duże przerwy pomiędzy posiłkami, wpływają niekorzystnie na metabolizm Waszego malucha.
  • Podczas jedzenia nie dawajcie dziecku nic do picia, ponieważ napój rozcieńcza soki żołądkowe i niekorzystnie wypływa na trawienie.
  • Nie pospieszajcie malucha podczas jedzenia. Pozwólcie mi jeść spokojnie i w swoim tempie. Nie denerwujcie się jeśli dziecko je zbyt wolno, nie złoście się i absolutnie nie krzyczcie.

Czy warto wprowadzać regularne posiłki w diecie dziecka?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że warto wprowadzać regularne posiłki w diecie dziecka. Maluchy, które nie jedzą regularnie są bardzo często rozdrażnione, zdenerwowane a także mają obniżona koncentrację. Nieregularne jedzenie a wieczorne objadanie się może doprowadzić do otyłości i problemów ze zdrowiem. Dlatego naprawdę warto dołożyć wszelkich starań, aby wprowadzić regularne posiłki w diecie dziecka.

Regularne jedzenie to nie tylko lepszy metabolizm i ochrona przed otyłością, ale także pewien porządek dnia, który wprowadzacie w życie dziecka wraz z posiłkami. Sami macie ustalony plan, na który możecie się przygotować. Co więcej, cała rodzina powinna regularnie jeść posiłki, nie tylko maluchy. Wszystkim wyjdzie to na zdrowie.


Komentarze