12 sposobów na usypianie noworodka (od 0 do 3 miesięcy)
Wasze maleństwo jest już w domu, pora się nim właściwie zająć. Ale co zrobić kiedy nie chce spać, a wy wykończeni nie macie już siły wstawać do płaczącego dziecka? Przeczytaj jak właściwie układać noworodka do snu i jakie są sposoby na jego usypianie.
Jeśli wasz noworodek nie przesypia całej nocy – bądźcie spokojni. I nie bierzcie tego do siebie. Nie ma takiej zasady, która mówiłaby, że takie maleństwo ma spać w nocy bez przerwy. Jeśli jednak zbytnio daje Wam w kość, pewnie każda rada mogąca pomóc będzie dla Was zbawienna. Na początek informacja ile godzin snu potrzebuje dziecko w zależności od wieku:
Źródło: opracowanie własne na podstawie: dr Paula Elbirt-Bender, Linda Lee Small, „Co zrobić, by dziecko zasnęło?”, Poznań 2011
Parę słów o prawidłowym usypianiu noworodka:
- Dziecko powinno zasypiać na plecach, nie na brzuszku. Można także zastosować pewne środki, aby maleństwo nie obracało się w czasie snu.
- Noworodka można szczelnie opatulić kocykiem, aby czuł się bezpiecznie i komfortowo.
- Dziecko nie powinno zasypiać na Was. Przez pierwsze tygodnie działa to na malucha uspokajająco, ale potem należy go odseparować, gdy zapada w głęboki sen.
- Złym pomysłem jest usypianie dziecka z butelką w buzi. Po pierwsze, po przebudzeniu będzie szukało butli. Po drugie, może się zadławić lub zalać płynem.
- Ubranka do snu powinny być wykonane z bawełny oraz pozbawione guziczków i tasiemek. Sztuczne tkaniny lub za ciepłe ubranka mogą spowodować przegrzanie dziecka oraz wysypki.
- Materacyk łóżeczka musi być odpowiednio twardy, tak, aby dziecko się w nim nie zapadało. Niepotrzebne są też żadne miękkie kocyki i poduszki, które utrudniałyby noworodkowi oddychanie.
- Należy unikać prowizorycznych miejsc do spania, tj. kojców z poduszkami. Już lepiej położyć dziecko na kocu na podłodze.
- Przed snem sprawdźcie czy nic nie zaplątało się w łóżeczku (żadne zabawki, guziki czy grzechotki).
12 rzeczy, które pomogą w usypianiu noworodka
- Smoczek – dzieci już w brzuchu matki lubią ssać kciuk (widoczne na badaniach USG), dlatego smoczek może być skutecznym narzędziem do uspokajania i usypiania malucha. Należy pamiętać, aby wyjąć go dziecku z buzi, kiedy zaśnie.
- Karuzela – wisząca nad łóżeczkiem dziecka ma hipnotyzujące działanie. Monotonne, spokojne dźwięki, powoli poruszające się kształty, delikatne światło wyciszą malucha i pomogą mu zasnąć.
www.smyk.com - Uspokajająca muzyka – maluch poczuje się senny, gdy puścimy mu w kółko powtarzającą się muzykę. W grę wchodzi również śpiewanie. Najważniejsze, by dźwięki były monotonne. Dobrym pomysłem będzie muzyka klasyczna. W serwisie You Tube można znaleźć gotowe składanki.
- Pluszaki z białym szumem lub bijącym sercem – biały szum uspokaja i wycisza dzieci. Zamiast za każdym razem uruchamiać suszarkę czy odkurzacz wybierzcie pluszowe misie. Inną opcją są pluszaki, które imitują bicie serca. Maluch będzie czuł się dobrze i bezpiecznie jak w brzuchu mamy.
szumisie.pl www.stokkids.pl - Pieluszka tetrowa pachnąca mamą – materiał przesiąknięty zapachem mamy będzie dawał dziecku poczucie bliskości, kojarzył się z przytuleniem. Taką pieluszkę mama powinna mieć na sobie podczas karmienia, najlepiej nie prać jej zbyt często, by nie straciła kojącego dziecko zapachu.
- Mieszanki zapachowe – dziecko może zasnąć, gdy otoczymy je zapachem lawendy, rumianku czy drzewa sandałowego. Takie mieszanki można przygotować w woreczku i zawiesić w pobliżu łóżeczka. Należy jednak pamiętać, by zapach nie był zbyt intensywny i drażniący.
- Spanie w czapeczce – odpowiednia, bawełniana czapeczka da dziecku poczucie otulenia. Będzie mu się łatwiej i przyjemniej zasypiało.
- Kołysanie – kołyska, specjalny materacyk, bujaczki – leżaczki, wózek ze sprężynami – wszystko to może zastąpić bujanie i noszenie na rękach. Kołysanie jest usypiające, monotonne ruchy i szumy powinny pomóc dziecku w szybkim zaśnięciu.
- Kołysanki lub mruczanki – głos mamy bardzo uspokaja dzieci, dlatego warto śpiewać maluchowi kołysanki. Jeśli nie mamy talentu do śpiewania lub nie znamy żadnych kołysanek wystarczy mruczenie. Dziecku na pewno się spodoba.
- Wyciszenie pomieszczenia – należy zadbać, aby noworodek miał ciszę w pokoju. Najlepiej wyłączyć telewizor, wyciszyć telefony. Niekoniecznie trzeba chodzić na paluszkach, ale chyba nie chcielibyśmy, by dziecko się obudziło.
- Ogrzanie bucików i rękawiczek – dziecku będzie ciepło i przyjemnie, gdy nałożymy mu ogrzane rękawiczki i buciki – można to zrobić na grzejniku lub użyć suszarki.
- Uspokajający dotyk – delikatne, regularne głaskanie działa na malucha kojąco. Dotyk rodzica jest bardzo ważny, zarówno mamy jak i taty. Czuje się bezpiecznie i może spokojnie zasnąć. Nie należy zabierać dłoni zbyt szybko, by nie rozbudzić malucha.
Źródło: dr Paula Elbirt-Bender, Linda Lee Small, „Co zrobić, by dziecko zasnęło?”, Poznań 2011
Moje dziecko na szczęście bardzo szybko zasypia i nie muszę szukać sposobów na usypianie. Jednak w razie czego dobrze wiedzieć jak to zrobić. Ostatnio kupiłam np. fajny śpiworek do wózka. Jak moje dziecko poczuje trochę ciepła to od razu zasypia 🙂
Witam, u mnie zawsze działa odtwarzanie szumów na telefonie np https://youtu.be/yy6dwH1xye4 . Tylko trzeba pamiętać, żeby nie było reklam, które niespodziewanie niweczą nasze wieczorne starania
Ja pracuje z noworodkami, najczęściej korzystam z białych szumów ale zdarza się że nie zawsze działąją, więc szukam innych patentów, dzięki za listę. Pozdrawiam 😉
Dla mnie odkryciem życia był trening snu. Mój synek spał fatalnie to znaczy trzeba było go długo bujać żeby zasnął, jak już zasnął to budził się po krótkim czasie wykończony i przez to marudny a najtrudniejsze nie wiem czemu było usypianie na noc. Jak skończył 3 miesiące na jakimś forum znalazłam wpis z poleceniem krótkiego poradnika gdzie była instrukcja w punktach co i jak robić aby wydłużyć drzemki i przy okazji przestać usypiać za pomocą bujania. Zajęło nam to 3 dni i synek zaczął dłużej spać i zasypiał sam. CUD! Dlatego wszystkim z czystym sercem polecam.
W poradniku jest też super opisane jak postępować z noworodkiem do skończenia przez niego 3 miesięcy. Naprawdę mega polecam
A jaki to poradnik? Można prosić o autora i tytuł?
„Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania” napisany przez Susan Urban. Nie wiem czy mogę tak podać ale tutaj jest link gdzie kupiłam poradnik: https://www.parental-love.com/jak-nauczyc-dziecko-samodzielnego-zasypiania-susan-urban/simpe-weight-loss-system
Widziałam go tez na stronie tej księgarni internetowej: https://ebookpoint.pl/ksiazki/jak-nauczyc-dziecko-samodzielnego-zasypiania-susan-urban,s_01p9.htm
POWODZENIA 🙂