14 pomysłów na ciekawy dzień w Świętokrzyskim
Świętokrzyskie – czaruje, czaruje… przekonajcie się sami! Możecie po kolei poznawać kolejne atrakcje, lub przejść bezpośrednio do konkretnego dnia:
Dzień 1 / Dzień 2 / Dzień 3 / Dzień 4 / Dzień 5 / Dzień 6 / Dzień 7 / Dzień 8 / Dzień 9 / Dzień 10 / Dzień 11 / Dzień 12 / Dzień 13 / Dzień 14
Dzień 1
Miasto Kielce
„Scyzoryk, scyzoryk, tak na mnie wołają!” – dlaczego tak mówi na „kielcoków”? Historyk Charles van Onselen, w swojej ostatniej książce dowodzi, że Kuba Rozpruwacz, słynny seryjny morderca posługujący się nożem, pochodził z Kielc. Jakby nie było wszyscy w kieleckim nosili scyzoryki – taka moda, taki przemysł regionalny. Pierwsza zmianka o „kieleckich scyzorykach” pochodzi z 1911 roku.
Spacerując po mieście warto zwiedzić:
- Ulica Sienkiewicza (kielecki deptak) – proponujemy spacer jednym z najdłuższych (ok. 1270 m) i najstarszych deptaków w Polsce, który ciągnie się od dworca kolejowego przy placu Niepodległości do placu Moniuszki. Na końcu ulicy przywita was pomnik zamyślonego wieszcza Henryka Sienkiewicza;
Kielecki deptak, źródło zdjęcia: inwestycje.kielce.pl
- Park im. Stanisława Staszica – oprócz starych drzew, klimatu miejscu dodaje staw z fontanną, muszla koncertowa oraz ptaszarnia; przy parku jest też Pałacyk Zielińskiego z atrakcyjnym dziedzińcem i miejscem zabaw dla dzieci.
Park im. Staszica, źródło zdjęcia: www.um.kielce.pl
- Wzgórze Zamkowe – w murach dawnego więzienia kieleckiego znajduje się multimedialny Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej;
Wzgórze Zamkowe, źródło zdjęcia: http://www.gazeta.wyborcza.pl
- Pałac Biskupów Krakowskich – wzniesiony w połowie XVII wieku. Dziś Muzeum Narodowe;
Pałac Biskupów Krakowskich, źródło zdjęcia: www.facebook.com/kielce.official/
- Bazylikę Katedralną – piękna barokowa świątynia z 1171 roku. Do zwiedzania udostępnione są podziemia katedry oraz skarbiec;
Bazylika katedralna w Kielcach, źródło zdjęcia: www.um.kielce.pl
- Rynek – odrestaurowany, dość nowoczesny i tętniący życiem. Do Waszej dyspozycji są ogródki, parasolki oraz ciekawe ławki otoczone krzewami;
Kielecki rynek, źródło zdjęcia: www.um.kielce.pl
- Plac Wolności – tu przywita Was Józef Piłsudski na koniu. Przy Placu znajduje się Muzeum Zabawek i Zabawy – bardzo ciekawe miejsce dla dzieci. Na dziedzicu muzeum jest przyjazna kawiarnia Kawka Zabawka z pokojem zabaw dla najmłodszych. Po drugiej stronie placu znajduje się też manufaktura słodyczy „Magia Karmelu” – to bajkowe miejsce gdzie dzieci mogą samodzielnie robić lizaki i cukierki z kolorowego karmelu.
Muzeum Zabawek i Zabawy, źródło zdjęcia: www.muzeumzabawek.eu
- Rezerwat Kadzielnia – wizytówka Kielc. Jest tutaj najpiękniejszy amfiteatr w Polsce. W ścianach skalnych znajduje się kilkadziesiąt jaskiń udostępnionych do zwiedzania, pomnik bojowników o wyzwolenie narodowe i społeczne oraz Mojżeszowe tablice.
Kadzielnia, źródło zdjęcia: www.um.kielce.pl
- Dworzec PKS –nie można nie wspomnieć o statku UFO z kieleckich pocztówek. Co prawda jest przed remontem, ale mimo to warty zobaczenia.
- Karczówka – na wzgórzu znajduje się klasztor Pallotynów. Można stąd podziwiać panoramę całych Kielc. Miejsce wyjątkowe na mapie miasta.
Źródło zdjęcia: www.facebook.com/kielce.official/
Jest w czym wybierać. Atrakcją dla najmłodszych będzie na pewno:
- Geopark – Centrum Geoedukacji, zlokalizowane w rezerwacie Wietrznia. Ciekawy architektonicznie, nowoczesny budynek, a w środku mnóstwo atrakcji i nauki przez zabawę: zwiedzanie Galerii Ziemi z wirtualną jaskinią, podróż do wnętrza Ziemi – kapsułą symulatorem 5D, zwiedzanie wystaw czasowych. Wstęp wolny, po wcześniejszej rezerwacji.
Geopark Kielce, źródło zdjęcia: http://geopark-kielce.pl
Geopark Kielce, źródło zdjęć: http://geopark-kielce.pl
- Stadion Leśny – zielona cześć miasta, można spacerować, biegać, próbować swoich sił na Parku Linowym, wybrać się z dziećmi do największej bawialni „Leśny Raj” w środku lasu, zjeść obiad w restauracji „Siedem Pokus”, wypożyczyć rowery i szaleć po wyznaczonych leśnych ścieżkach lub próbować jazdy konnej w ośrodku Stangret.
Stadion Leśny, źródło zdjęcia: http://www.parklinowykielce.pl
- Energetyczne Centrum Nauki – tu przeżyjecie prawdziwą przygodę i dzięki interaktywnej wystawie, której możesz dotknąć i doświadczyć, oraz projekcji w kinie 3D dowiedz się wszystkiego o energii. Zabawa czeka takżew niezwykłym placu zabaw – Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń przy budynku Centrum.
Energetyczne Centrum Nauki, źródło zdjęcia: http://ecn.kielce.pl/
Energetyczny Ogród Doświadczeń, źródło zdjęcia: http://ecn.kielce.pl/
Dzień 2
Chęciny
Z Kielce jedziemy trasą nr 762 w kierunku Krakowa i po drodze zwiedzamy:
- Centrum Neandertalczyka, w którym z ciekawych wystaw dowiemy się więcej o naszych przodkach i zobaczymy min. prawdziwych rozmiarów mamuta.
Źródło zdjęcia: http://alemuzea.pl
- Jaskinia Raj – najpiękniejsza jaskinia w Polsce. Należy zarezerwować wcześniej wstęp i zwiedzać jaskinie z przewodnikiem. Zbadano, że 40 tyś lat temu zamieszkiwali ją neandertalczycy.
Źródło zdjęcia: http://jaskiniaraj.pl
- Chęciny – będąc w Chęcinach warto zobaczyć:
- Klasztor franciszkański i gotycki kościół z 1368 roku ufundowany przez Kazimierza Wielkiego,
- Niemczówkę – kamienica z 1570 r. w renesansowym stylu,
- Rynek chęciński
Rynek w Chęcinach, źródło zdjęcia: http://kielce.wyborcza.pl
- Zamek Królewski w Chęcinach – wizytówka województwa świętokrzyskiego i konieczny punkt zwiedzania regionu. Zamek jest pięknie położony, a z jego wieży, na którą można wejść, rozpościera się widok na okolicę. Przy pięknej pogodzie można dostrzec szczyty Tatr.
Zamek w Chęcinach, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/zamek.krolewski.checiny
- Centrum Nauki Leonardo Da Vinci – miło i ciekawie spędzicie wolny czas. Miejsce porównywane do Centrum Nauki M. Kopernika w Warszawie. Tematem wystawy mówiąc ogólnie jest zdrowy organizm ludzki. Wystawy są co jakiś czas zmieniane.
Źródło zdjęcia: http://www.rmf24.pl
Tokarnia – Sobków – Nagłowice
Jeszcze dalej na południe od Kielc w stronę Jędrzejowa, znajduje się Skansen w Tokarni – cel wyprawy w propozycji na dziś.
- Skansen w Tokarni – Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej – to miejsce przeniesie was do innego świata, w którym czas się zatrzymał. Jest malowniczo i pięknie. Można zatrzymać się na dłużej i nocować na terenie skansenu.
Skansen w Tokarni, źródło zdjęcia: http://mwk.com.pl/
Co tu zobaczymy:
- wiejskie zagrody, chałupy i domy z różnych regionów województwa
- wiatraki
- młyny
- wiejską szkołę z lat 30 ubiegłego wieku
- starą aptekę
- sklep małomiasteczkowy
- dwór z XIX wieku
- Kościół drewniany z XVIII
Na terenie skansenu organizowane są licznie eventy tematyczne oraz wydarzenia dla rodzin. Informacji o nich szukaj tutaj: Eventy
- Zamek Rycerski w Sobkowie – w ruinach zamku i zespołu podworskiego nad brzegiem rzeki Nida można przenocować, dobrze zjeść, skorzystać ze stajni rycerskiej, zorganizować spływy kajakowe lub ognisko. Miejsce pełne atrakcji i piękne samo w sobie, z niezwykłym klimatem.
Zamek Rycerski w Sobkowie, źródło zdjęcia: http://www.zameksobkow.eu
- Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach – będąc w świętokrzyskim warto zajrzeć do Reja. Niedaleko Jędrzejowa w cichych Nagłowicach soi dworek pisarza nazywanego „ojcem języka polskiego”. Dziś znajduje się tam muzeum poświęcone jego twórczości. Dwór otoczony jest pięknym parkiem w angielskim stylu.
Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach, źródło zdjęcia: http://www.echodnia.eu/
Dzień 4
Krajno – Św. Katarzyna i Łysica – Bodzentyn – Ciekoty
- Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur – po drodze do Św. Katarzyny warto zajrzeć do parku miniatur z najważniejszymi budowlami z całego świata min. watykańską bazyliką z Placem Świętego Piotra, krzywą wieżą w Pizie, Katedrą Notre Dame. Jest tutaj także Lunapark, Park linowy i kino 6D. Dzieci będą zachwycone!
Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur, źródło zdjęcia: http://sabatkrajno.pl
- Św. Katarzyna i Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (612 m n.p.m.) i jednocześnie najniższy szczyt w Koronie Gór Polskich. Zdobycie góry nie jest wielkim wyzwaniem i może stanowić miły i uroczy spacer z dziećmi po Parku Narodowym. Wyprawę zaczynamy w malowniczej wsi Święta Katarzyna.
Klasztor bernardynek w Św. Katarzynie, źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/
Co tu zobaczymy:
- Muzeum Minerałów i Skamieniałości
- Klasztor Bernardynek i kościół św. Katarzyny
- Kapliczka świętego Franciszka
- Kapliczka Janikowskich, zwana kapliczką Żeromskiego
Łysica, źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/
- Bodzentyn – wracają w stronę Kielc przez to miasteczko będące oazą spokoju, warto zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku na malowniczym wzgórzu.
Zamek Bodzentyn, źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/
- Ciekoty – stał tu dwór, w którym lata swojego dzieciństwa i młodości spędził Stefan Żeromski. Dziś w tym miejscu powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom oraz odbudowany dworek pisarza.
Centrum Edukacyjne Szklany Dom, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/centrum.dom/
Dzień 5
Nowa Słupia – Św. Krzyż
1. Nowa Słupia – miejscowość słynie z dorocznego festynu archeologicznego Dymarki Świętokrzyskie. Zawsze jednak warto tu zobaczyć:
- Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi
- Centrum Kulturalno-Archeologiczne w Nowej Słupi
- Kościół Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi
- Dom Opata
Centrum Kulturowo–Archeologiczne w Nowej Słupi, źródło zdjęcia: http://www.nowaslupia.pl
- Święty Krzyż – najstarsze w Polsce sanktuarium położone na szczycie Łysej Góry (595m n.p.m.). Konieczny punkt wycieczki w górach świętokrzyskich.
Co tu zobaczymy:
- Kościół Trójcy Przenajświętszej z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego,
- Kaplice Oleśnickich,
- krypty grobowe,
- zmumifikowane ciało księcia Jeremiego Wiśniewskiego,
- widok z klasztornej wieży na krajobraz Gór Świętokrzyskich,
- wieżę przekaźnikową o wysokości 157 m,
- Puszczę Jodłową,
- Gołoborze,
- Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej.
Klasztor na Św. Krzyżu, źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/
Znajdziemy tutaj zaplecze noclegowo – gastronomiczne, targ regionalny i duży parking. Łysą Górę możemy zdobyć kilkoma szlakami pieszymi – dostępnymi także dla wózków i rowerów.
Dzień 6
Szydłów – Kurozwęki – Zalew Chańcza
1. Szydłów – zwany „polskim Carcassonne” ze względu na zachowana architekturę obronną z Bramą Krakowską i imponujący Zamek z XIV w. Warto zwiedzić także obiekty sakralne:
- Kościół farny Św. Władysława
- kościółek Wszystkich Świętych
- synagogę
Zamek w Szydłowie, źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/
- Pałac w Kurozwękach – pałac z drugiej połowy XIV wieku, odrestaurowany i pięknie zaaranżowany wokół. Można tutaj bardzo przyjemnie spędzić czas i jest zdecydowanie atrakcją świętokrzyskiego. Co jeszcze możecie zobaczyć:
- podziemia oraz wnętrza pałacu
- hodowlę bizonów amerykańskich
- minizoo
- stadninę koni
- labirynt z kukurydzy
Pałac w Kurozwękach, źródło zdjęcia: http://www.kurozweki.com/
Hodowla Bizonów w Kurozwękach, źródło zdjęcia: http://www.kurozweki.com/
- Zalew Chańcza – propozycja odpoczynku od zwiedzania na piaszczystej plaży nad pięknym jeziorem, gdzie cisza i spokój. Dobrze zorganizowane zaplecze gastronomiczno-rekreacyjne.
Zalew Chańcza, źródło zdjęcia: http://www.chanczadomki.pl
Dzień 7
Krzyżtopór – Sandomierz – Opatów
1. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (gm. Iwaniska) – ruiny największej budowli pałacowej w Europie sprzed powstania Wersalu. Powstała w pierwszej połowie XVII w. Zaplanowana wg kalendarza: okien tyle ile dni w roku, pokoi tyle ile tygodni, sal balowych tyle ile miesięcy i cztery narożna baszty symbolizujące kwartały roku.
Zamek Krzyżtopór, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/zamek.krzyztopor.ujazd.castel/
- Sandomierz – Miasto Królewskie malowniczo położone nad Wisłą na 7 wzgórzach, pod którym ciągną się tajemnicze podziemne korytarze. Kryje w sobie mnóstwo atrakcji:
- Zamek w Sandomierzu
- Ratusz
- Rynek i Stare Miasto Kamienice miejskie oraz Zbrojownia Rycerska
- Brama Opatowska
- Katedra
- Kościół Św. Michała
- Dom Długosza
- Podziemia sandomierskie (zejście w Rynku w kamienicy Oleśnickich)
- Wąwóz Królowej Jadwigi
- Rej statkiem po Wiśle
Panorama Sandomierza, źródło zdjęcia: http://www.echodnia.eu
- Opatów – wracając w stronę Kielc warto zatrzymać się także w Opatowie. Zabytki Opatowa:
- Kolegiata Św. Marcina – romańska budowla z XII wieku, z bogatym wystrojem,
- Brama Warszawska z XVI wieku, jedyna zachowana brama miejska w Opatowie,
- Kościół i klasztor Bernardynów z XV wieku,
- Podziemia w Opatowie XV-wieczne lochy miejskie, trasa o długości 400 m.
Brama Warszawska w Opatowie, źródło zdjęcia: http://www.radio.kielce.pl
Dzień 8
Kałków – Krzemionki k. Ostrowca Św. – Ćmielów
- Kałków – po drodze do Ostrowca w miejscowości Kałków – Godów znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej. Poza świątynią, zwiedzicie tu również inne obiekty sakralne: Droga Krzyżowa, Golgota, Dom Jana Pawła II, Szopka Betlejemska, Grota Lourdzka, Muzeum Przeszłości, Kaplica Nienarodzonych. Atrakcją dla najmłodszych jest mini zoo.
Golgota, źródło zdjęcia: http://www.kalkow.com.pl/
- Krzemionki k. Ostrowca Św. – jeden z największych w Europie prahistorycznych kompleksów kopalń. Krzemionki uznano za pomnik historii i trafiły na listę kilkudziesięciu najcenniejszych zabytków w Polsce.
Warto zobaczyć tu również:
- rekonstrukcje pradziejowej osady z epoki kamienia i wczesnej epoki brązu,
- grobowiec megalitycznego prezentujący wierzenia i obrządek pogrzebowy sprzed 4000 lat
- warsztat garncarza.
Krzemionki, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Krzemionki
- Ćmielów – powstałe przy słynnej na całym świecie fabryce Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Zobaczycie tu jak powstają porcelanowe dzieła, od masy począwszy, przez modelowanie i formowanie, odlewania, zabezpieczanie, czyszczenie i malowanie. Bardzo wyjątkowe i ciekawe miejsce.
Muzeum, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Zywe.Muzeum.Porcelany.Cmielow/
Dzień 9
JuraPark w Bałtowie
Na pobyt w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym przeznaczyć jeden dzień to absolutne minimum. Będzie to czas pełen wrażeń i emocji!
- Jurapark – ścieżka dydaktyczna przez erę dinozaurów, w której podziwiamy prawdziwych rozmiarów okazy tych prehistorycznych gadów.
- Muzeum Jurajskie – a w nim skamieniałe szczątki organizmów, które w czasie panowania dinozaurów zasiedlały środowisko wodne. Prezentuje min. zęby, kręgi i tropy dinozaurów.
- Gondwana – tajemnicza wioska przedstawicieli człowiekowatych sprzed ok. 30 tys. lat, z widokiem na „Czarcią stopkę”- miejsce odkrycia pierwszego tropu dinozaura w Bałtowie,
- Prehistoryczne Oceanarium – zobaczysz z bliska, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu, staniesz „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu.
- Żydowski Jar – przed ponad 150 milionami lat obszar, na którym dziś leży Bałtów, był terenem wędrówek dinozaurów. Świadectwa ich obecności i oryginalne ślady znajdziecie w Żydowskim Jarze.
- Plac zabaw – zorganizowany na plaży, ogrodzony, nowoczesny i bezpieczny, wyposażony w huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie itp. atrakcje dla najmłodszych.
- Park Rozrywki – wesołe miasteczka wyposażone w karuzele, dmuchańce, baseny z piłeczek, tyrolke, euro-bungy, trampoliny, kolejkę górską, gokarty, kolejkę szynową itp.
- Zwierzyniec Bałtowski – ponad 400 zwierząt biegających swobodnie w kilku sektorach żyje w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska: żubry, wielbłądy, lamy, alpaki, daniele, jelenie, kozy afrykańskie, owce, bydło, antylopy Nilgau, dziki, emu, strusie afrykańskie, kuce szetlandzkie itd. Podróż po safari odbywa się amerykańskim schoolbusem.
- Wioska Czarownic – w Sabatówce spotkanie z sympatycznymi czarownicami
i ich magią. To miejsce gdzie można skosztować słodyczy i wypić np. pyszną herbatkę. Chatka na kurzej łapie zachwyca! - Kino Emocji 5D – dostarcza takich zmysłowych wrażeń, że stajesz się uczestnikiem akcji rozgrywającej się na ekranie.
- Rollercoaster – 400 m emocjonalnego zjazdu dla odważnych
- Kraina Koni – od zwiedzania stajni po naukę jazdy konnej.
- Galeria Stary Młyn – „żywe muzeum” stwarza możliwość poznania procesu przemiany ziarna w mąkę i pracy młynarza.
- Skansen Pszczeli – różne formy uli, od najbardziej pierwotnych po nowoczesne. Dowiemy się wielu ciekawostek na temat życia pszczół i tego jak bardzo są nam potrzebne.
- Atrakcje Wodne – miejsca przeznaczone do kąpieli z piaszczystą plażą i czystą wodą. Bezpieczeństwa pilnuje ratownik, a tuz obok znajduj się pole namiotowe i kamping.
- Dzieje Polski w Miniaturze – kilkadziesiąt miniatur polskich zamków i pałaców. Przewodnicy opowiadają legendy, interesujące wydarzenia i postaci historyczne związane z prezentowanymi zabytkami.
Dzień 10
Skarżysko Kamienna – Wąchock
- Skarżysko – Kamienna jest połączone z Kielcami świetną infrastruktura drogową i kolejową… może pociągiem? Co ciekawego można tam zobaczyć:
- Muzeum Orła Białego – drugi co do wielkości
w Polsce zbiór militariów eksponowany w plenerze, gdzie można np. usiąść za sterami wojskowego samolotu. Obok zachowały się fragmenty XVIII-XIX wiecznego zakładu wielkopiecowego Rejów z murem oporowym, kanałem roboczym i częścią wielkiego pieca. - Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej
- Rezerwat Archeologiczny Rydno – obszar doliny rzeki Kamiennej, na którym odkryto największe na świecie skupisko osad z epoki kamienia sprzed 20 tyś. lat. Corocznie organizowany jest na terenie rezerwatu piknik archeologiczny.
- Zalew Rejów – nad tym zbiornikiem wodnym z jego ciekawą infrastrukturą można się zrelaksować, odpocząć lub aktywnie spędzić czas na wodnym szaleństwie z dziećmi.
- Muzeum Orła Białego – drugi co do wielkości
Muzeum Orła Białego, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeum.skarzysko
- Wąchock – miasto z dowcipów istnieje naprawdę! Co ciekawego można w nim zobaczyć?
- Opactwo Cystersów w Wąchocku – a w środku m.in. Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, grób Jana Piwnika „Ponurego”, klasztorne krużganki, romański kościół, kapitularz, karcer, fraternia, wirydarz, refektarz oraz klasztorne ogrody.
- Pomnik Sołtysa Wąchocka – odsłonięty w 2003 roku symbolizuje to, że Wąchock od lat słynie w całej Polsce z dowcipów o sołtysie. Corocznie w Wąchocku odbywa się Zjazd Sołtysów – turniej konkurencji sprawnościowych
i intelektualnych, opartych na poczucie humoru - „Lessowy wąwóz Rocław” – wąwóz o długości kilkuset metrów, szerokości 30 m i głębokości około 15 m
- Kamieniołom w Wąchocku – historyczny kamieniołom sięgający XIII wieku, z odsłonięciem czerwonych piaskowców dolnotriasowych, z którego budowana klasztor Cystersów.
- Ruiny dawnego zakładu metalowego z XIX wieku z pałacem
Klasztor Cystersów, źródło zdjęcia: http://www.wachock.cystersi.pl/
Dzień 11
Kompleks Świętokrzyska Polana – Dąb Bartek – zalew Kaniów – Samsonów
- Kompleks Świętokrzyska Polana – kompleks położony w miejscowości Chrusty (gm. Zagnańsk) w samym sercu lasu. Czeka tutaj mnóstwo atrakcji min: Oceanika – kraina wielkich akwariów, Park Miniatur największych zabytków regionu świętokrzyskiego, Kraina Zabawy, a w niej park linowy i inne, jazda konna, basen, Lipowy Dwór z kuchnią regionalną.
2. Dąb Bartek – najbardziej znane, najstarsze i największe drzewo w Polsce. Leże na terenie gminy Zagnańsk. Liczy około 1000 lat.
Dąb Bartek, źródło zdjęcia: http://zagnansk.pl/
- Zalew Kaniów – piękna sceneria sosnowego lasu i piaszczystych urwisk, zorganizowana plaża z atrakcyjnym dla dzieci statkiem pirackim na brzegu. Wspaniałe miejsce na odpoczynek.
- Ruiny Huty „Józef” w Samsonowie – będą w okolicy watro zobaczyć stara hutę z wielkim kamiennym piecem.
Ruiny Huty „Józef”, źródło zdjęcia: http://zagnansk.pl/
Dzień 12
Oblęgorek / Perzowa Góra / Góra Sieniawska / Zalew w Strawczynie
1. Oblęgorek – koniecznie zajrzyjcie do:
- Dworku Henryka Sienkiewicza – prywatny pałacyk pisarza w którym mieszkał
w latach 1902-14. W 1958 roku dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały dworek państwu polskiemu, w którym powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza. Odtworzona tam wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pisarza, a na piętrze jest wystawa jemu poświęcona.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, źródło zdjęcia: http://mnki.pl/sienkiewicz/pl
- Muzeum Kowalstwa – żywe muzeum kowalstwa artystycznego kryje działającą kuźnię, w której można podziwiać pracę kowala.
2. Perzowa Góra – góra, której pokonanie nie sprawi kłopotu najmłodszym. Na końcu znajduje się kapliczka wykuta w skale, niespotykana i tajemnicza atrakcja.
3. Góra Sieniawska – góra, na której umieszczono taras widokowy na całe świętokrzyskie. Niespotykany widok, warte zobaczenia. Miejsce, gdzie na swój dom wybrał znany polski piosenkarz – Andrzej Piaseczny.
4. Zalew w Strawczynie – miejsce spacerów, wypoczynku i rozrywki. Obok znajduje się Centrum Sportowe Olimplic, gdzie znajdą się atrakcje dla całej rodziny. Basen, boiska do gry, kort tenisowy, pole golfowe, ścianki wspinaczkowe, plac zabaw dla dzieci i wiele więcej atracji. Nie brakuje też miejsc, gdzie można coś zjeść, a także przenocować.
Dzień 13
Trasa: Pińczów – Busko – Pacanów – Wiślica
- Pińczów – zabytki i atrakcję, które można zwiedzić gdybyście chcieli zostać tu dłużej:
- Kościół i dawny klasztor Paulinów w Pińczowie,
- Kaplica Św. Anny w Pińczowie z 1600 roku.
- Pałac Wielopolskich w Pińczowie,
- Muzeum Regionalne w Pińczowie – ciekawe Muzeum z siedzibą w równie interesującym budynku – popaulińskim, barokowym klasztorze z połowy XV wieku. Obiektem Muzeum jest też Stara Synagoga, Drukarnia Ariańska oraz Lapidarium rzeźby na cmentarzu
- Baszta w Pińczowie – pawilon ogrodowy z XVI wieku
- Ciuchcia Expres Ponidzie – kolejka wąskotorowa obecnie czynna w sezonie od maja do września na trasie Pińczów – Jędrzejów
- Aeroklub Regionalny w Pińczowie – ośrodek położony nad Zalewem oferuje loty na paralotniach, motolotniach, za holem oraz loty rekreacyjne,
- Spływy kajakowe po Nidzie – jednodniowe i wielodniowe spływy, z biesiadami i ogniskami.
Ciuchcia Ponidzie, źródło zdjęcia: http://pinczow.com
- Park Zdrojowy w Busku – Zdrój – rośną w nim unikalne gatunki drzew pośród których wiodą romantyczne alejki, usiane kwiatami. Jest tutaj Pijalnia Wód, gdzie bezpłatnie można skosztować słynnych wód siarczkowych o silnym zapachu.
Dzień 14
Trasa: Pacanów – Wiślica
- Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie – miejsce, w który przeniesiecie się do krainy bajek, kolorowe i niezwykłe. Choć Koziołek Matołek gra tutaj „pierwsze skrzypce” i wita wszystkich już w drzwiach to w środku spotkanie wiele innych bajkowych postaci. Odbywają się tu ciekawe warsztaty i zajęcia dla dzieci. Centrum otoczone jest pięknym terenem spacerowym i odpoczynkowym.
Centrum Bajki, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/pg/EuropejskieCentrumBajki
- Wiślica – wracać w stronę Kielc można przez Wiślicę – miasteczko nad Nidą stare jak sama Polska, a tam:
- Dom Długosza w Wiślicy – gotycki budynek z cegły z XV w.,
- Kolegiata w Wiślicy gotycki, monumentalny kościół Narodzenia NMP, który stanął w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego,
- Relikty romańskie – ruiny dwóch romańskich świątyń, jest tu najstarsza misa chrzcielna w Polsce z IX wiek,
- Dzwonnica w Wiślicy, obok bazyliki stoi XV-wieczna dzwonnica, ufundowana przez Jana Długosza,
- Rynek – plac o 1000-letniej historii
- Grodzisko – pierwsza otwarta osada istniała tu już najprawdopodobniej w IX wieku, później w XI stuleciu, za czasów Bolesława Chrobrego powstało zamknięte grodzisko.
Zabytkowa Wiślica, źródło zdjęcia: http://mnki.pl/wislica/pl/
Dotrwaliście do końca i już wiecie, że świętokrzyskie kryje w sobie coś więcej niż tylko Łysą Górę i czarownice 😉 Aby dobrze się odnaleźć w tym regionie Polski musicie koniecznie zapoznać się ze słownikiem Scyzoryka, przygotowanym przez NIEMAPA:
Świętokrzyskie ostatnio znacznie zwiększyło swoją ofertę dla dzieci, głównie dzięki funduszom unijnym. Powstały liczne atrakcje, parki rozrywki, oceanaria i parki miniatur. Wszystko to z myślą o najmłodszych i ich rodzinach. Nie zapominajmy jednak o zabytkowych budowlach i przekazywaniu tradycji narodowej – to równie ważne, mimo że już troszkę mniej atrakcyjne.
A teraz, jeśli ktoś zapyta „Co zobaczyć w świętokrzyskim?” podeślijcie mu link do tego artykułu 🙂
Ciekawy artykuł. Interesujący blog.
Bardzo pomocny artykuł, dzięki niemu dowiedziałam się o wielu ciekawych miejscach.
Na pewno skorzystam.
Pozdrawiam
[…] Jeżeli od dłuższego czasu nie mieliście okazji na wspólne wyjazdy, ferie zimowe to wspaniała okazja do nadrobienia zaległości. Możecie urządzić sobie wycieczkę po najciekawszych i najpiękniejszych miastach w Polsce. Sandomierz, Kazimierz, Toruń, Wieliczka… to tylko cztery z ogromnej ilości propozycji. Ustalcie wcześniej dokładny plan, bo kiedy wszystko jest dopięte na ostatni guzik o wiele łatwiej się podróżuje i zwiedza. A może nie byliście jeszcze w Górach Świętokrzyskich? Koniecznie nadróbcie zaległości, szczególnie, że jest to świetne miejsce na zimowe szaleństwa. Przygotowaliśmy artykuł o atrakcjach w tym regionie, znajdziecie go tutaj. […]