Słodki niszczyciel – czyli co cukier robi Twojemu dziecku
Przyjrzyjmy się codziennemu menu Twojego dziecka. Czy na śniadanie je czekoladowe płatki lub słodkie bułki, a na obiad naleśniki? Między posiłkami popija colę lub mleko smakowe, a na przerwie w szkole zjada batoniki? Nawet nie zdajesz sobie sprawy jakie ilości cukru dziennie pochłania Twoje dziecko i jakie będą tego konsekwencje. Przeczytaj jak możesz mu pomóc.
Gdzie ukrywa się cukier?
W dzisiejszych czasach cukier możemy znaleźć dosłownie wszędzie. Łatwy dostęp oraz ogromny wybór słodyczy, gazowanych napojów sprawił, że dzieci mogą po nie sięgać na każdym kroku. Cukier znajduje się w prawie wszystkich produktach żywieniowych, nawet w owocach i warzywach. Każda dodatkowa porcja zawarta w przetworzonym jedzeniu niekorzystnie wpływa na organizm dziecka. Są to tylko puste kalorie, powodujące odkładanie się tkanki tłuszczowej.
Teraz przyjrzyj się liście produktów, zawierających najwięcej cukru i pustych kalorii i zastanów się jak często zjada je Twoje dziecko:
Źródła cukru dodanego w diecie dziecka:
- napoje energetyczne. gazowane i sportowe
- napoje owocowe
- desery mączne (ciastka, słodkie bułki, placki)
- desery mleczne (budynie, deserki z bitą śmietaną)
- słodycze
- syropy, polewy, sosy (np. polewy do lodów, a także ketchup)
- słodzona herbata
- pieczywo na bazie drożdży
- płatki śniadaniowe (miodowe, czekoladowe, a nawet zwykłe kukurydziane).
Jakie są konsekwencje nadmiernego spożywania cukru?
Skutki nadmiernego jedzenia słodyczy mogą wystąpić od razu, bądź nadejść z czasem. Te pierwsze będą spowodowane skokiem insulinowym. Zjedzenie czekoladki, po szybkim napływie energii, spowoduje zmęczenie i apatię. Dziecko będzie potrzebowało kolejnej dawki cukru, żeby się ożywić. I tak tworzy się zamknięte koło.
Długotrwałe konsekwencje nadmiernej ilości cukrów w diecie są o wiele poważniejsze m.in. otyłość, cukrzyca, choroby serca, próchnica, obniżenie wydolności organizmu.
Skutki nadmiaru cukru w diecie:
- problemy w nauce, problemy z zachowaniem ( niepokój, depresja, ADHD)
- otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej, otłuszczenie wątroby
- złamania kości
- próchnica
- cukrzyca
- zespół jelita drażliwego (powoduje bóle brzucha)
- choroby serca
- osłabienie układu odpornościowego, podatność na infekcje
- chroniczne zapalenie zatok i uszu
Jak zapobiegać chorobom i czym zastąpić słodycze?
- Przede wszystkim dawaj dziecku dobry przykład, nie rozstawiaj po domu słodkich przekąsek i coca coli, staraj się unikać ich spożywania.
- Zaplanuj posiłki tak, aby zawierały zdrowe, nieprzetworzone produkty (pieczywo pełnoziarniste, kasze, warzywa, chude mięso, ryby)
- Naucz dziecko odróżniać zdrowe jedzenie od śmieciowego
- Stopniowo wyeliminuj słodkie pokarmy (np. do jednego deseru tygodniowo), daj dzieciom czas na przyzwyczajenie się do nowych nawyków
- Ogranicz spożywanie słodkich napojów, soków, napojów energetycznych – zastąp je wodą mineralną
- Zaoferuj dzieciom zastępstwo słodkich przekąsek – orzechy, warzywa pokrojone w paski, owoce.
- Zawsze sprawdzaj zawartość cukru na etykiecie kupowanych produktów
Wyeliminowanie słodkich pokarmów z diety dziecka nie będzie prostym zadaniem, szczególnie, że otoczenie nie zawsze nam sprzyja. Dziadkowie czy koledzy podsuwający przekąski będą ciężką przeszkodą. Starajmy się rozmawiać z dzieckiem, tłumaczyć mu dlaczego jedzenie słodyczy jest dla niego złe i uczyć co dobrego przyniesie mu jedzenie warzyw i owoców. Pamiętajmy też, aby nie stosować słodyczy jako nagrody, ponieważ uczymy dziecko, że są one lepszym posiłkiem od innych.
Źródło: J. Teitelbaum, D. Kennedy „Cukier dzieci nie krzepi”, Warszawa 2013
[…] Więcej o szkodliwym wpływie cukru pisaliśmy tutaj. […]