Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?
„Daj mamusia pocałuje” to najlepszy środek przeciwbólowy wszechczasów…i oby wystarczył!
Jednak apteczka domowa to ważna sprawa! przecież nie będziemy biegali za kolorowymi plasterkami w środku nocy! Warto mieć je również w mamusinej torebce.
Wyznacz jedną osobę dorosłą, która będzie odpowiedzialna za wyposażenie i przechowywanie apteczki domowej.
Co powinno znajdować się w apteczce domowej?
Jakie leki powinnaś mieć w domu?
Poproś lekarza rodzinnego o polecenie Ci konkretnych leków dla Twojego dziecka.
Wydrukuj poniższe zdjęcie i powieś w szafce z lekami – będzie ściąga!
Leki
- Gorączka, przeziębienie – leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym: paracetamol w syropie lub w czopkach oraz ibuprofen w syropie lub w czopkach (ibuprofen oprócz działania przeciwbólowego, ma również działanie przeciwzapalne, jest szczególnie wskazany w infekcjach),
- Kaszel – syrop dla dzieci typu Stodal, Drosetux, Malia Kaszel albo Prawoślazowy. Flegaminę w kroplach, Mucosolvan lub Ambrosol czy Flavamed można zastosować w mokrym kaszlu z zalegającą wydzieliną na kilka godzin przed snem. W przypadku kaszlu u dziecka zawsze udaj się do lekarza.
- Katar – sól morską w delikatnych rozpylaczach np. Marimer, Sterimar Baby czy Disnemar dla dzieci. Jeżeli dziecko jeszcze nie potrafi samodzielnie wydmuchać noska pomocne będzie urządzenie do odciągania wydzieliny typu Sopelek, Frida czy Marimer.
- Gardło – aerozol typu Tantum Verde dla starszych dzieci tabletki do ssania np. legendarny i sprawdzony Chlorchinaldin i wiele innych dostępnych na rynku
- Biegunki, wymioty – probiotyki typu Lacido baby, Acidolacu lub Dicofloru 30. W razie biegunki Enterol. Aby dziecko się nie odwodniło warto mieć w domu elektrolity np. Orsalit, Humana lub połączenie elektrolitu z probiotykiem Floridral.
- Zaparcia – syrop na zaparcia np. Lactulosum lub homeopatyczny syrop Alvia Zaparcia.
- Dolegliwości trawienne – herbatki z kopru włoskiego na niestrawność np. Plantex, Hipp. Przy bolesnych gazach warto mieć pod ręką w okresie niemowlęcym kropelki typu Espumisan lub Infacol, Bobotic.
- Bolesne ząbkowanie – leki przeciwbólowe lub żele na bolesne ząbkowanie typu Dentinox czy Bobodent.
- Skaleczenia, otarcia – woda utleniona także w żelu lub chusteczki Leko do odkażania (wygodne
w podróży czy na spacerze) oraz maść gojąco-dezynfekująca np. Bepanthen plus lub zwykła alantoinowa. Na stłuczenia i urazy maść lub żel arnikowy. - Oparzenia – pamiętajmy że pierwszą pomocą przy oparzeniach jest chłodzenie rany stronieniem zimnej wody przez ok. 15 min. Przy oparzeniach przydatny będzie jednak Panthenol w aerozolu. Świetnym rozwiązaniem są także opatrunki hydrożelowe, które możemy trzymać w zamrażalniku.
Latem pamiętaj o:
- preparatach odstraszających komary i kleszcze np. Sio, Dapis, Mugga czy w postaci plastrów lub do stosowania na ubrania.
- Fenistil żel złagodzi skutki ukąszenia.
- Wapno lub lek przeciwhistaminowy np. Diphergan, Claritina warto podać w przypadku wystąpienia alergii. W wypadek niebezpiecznych wstrząsów anafilaktycznych w wyniku ukąszeń lekarz przepisuje autostrzykawkę z odpowiednią dawką adrenaliny.
- Krem dla dzieci z wysokim filtrem przeciwsłonecznym mineralnym i wodoodporny.
Apteczkę przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci!
Leki powinny znajdować się w niezbyt wilgotnym i nie za ciepłym miejscu. Zrezygnuj z łazienki i kuchni. Dobry wyborem będzie wysoka szafka lub szuflada w pokoju.
U nas apteczka samochodowa jest także dobrze wyposażona. ? nie wolno o niej zapominać.