Zadławienie – nie panikuj!
Zadławienie może zdarzyć się zawsze i wszędzie! to najczęstszych nagły wypadek u dzieci. Wystarczy, że łapczywie i szybko jedzą lub mówią z pełnymi ustami. Dlatego twoja przestroga jest bardzo ważna! Zwracaj uwagę dziecku, aby nie jadło w pośpiechu. Pilnuj, żeby nie biegało lub skakało z cukierkiem w ustach.
A jeśli już dziecko się dławi, jest przytomne, kaszle i próbuje odkrztusić, nie pomagaj mu na siłę. Jest duża szansa, że kaszlem samo zdoła usunąć ciało obce czy kęs pożywienia z układu oddechowego. Zachęcaj do mocnego kaszlu i obserwuj dziecko. Nie panikuj! i pamiętaj, że nie należy podnosić rąk do góry! To mit, że taki sposób pomaga. Prędzej zaszkodzi, gdyż powoduje trudności w oddychaniu, a ciało obce może się przemieścić niżej. Nie próbuj też wyjmować ciała obcego żadnymi narzędziami.
Jeśli kaszel okaże się nieefektywny, a dziecko wydaje z siebie chrapliwe dźwięki i sinieje od ust WEZWIJ POGOTOWIE. Przytomne dziecko uderz 5 razy nadgarstkiem między łopatki (pochyl dziecko głową w dół), następnie wykonaj 5 uciśnięć nadbrzusza zaciśniętą pięścią – do wewnątrz i ku górze, na zasadzie „haka”. Kroki pomocy przedstawia ilustracja poniżej:
Dziecko powyżej 1 roku
- pochyl dziecko lub przełóż przez kolano – głową w dół. Wykonaj 5 uderzeń swoim nadgarstkiem między łopatki dziecka.
- stań za dzieckiem, obejmij je ramionami i wykonaj 5 uciśnięć nadbrzusza zaciśniętą pięścią – do wewnątrz i ku górze, na zasadzie „haka”
- jeśli dziecko jest przytomne powtarzaj te czynności na zmianę do skutku i/lub przybycia karetki pogotowia (pkt 1 i 2)
- jeśli dziecko straciło przytomność rozpocznij masaż serca.
Niemowlę
- obróć dziecko na bok, aby ułatwić wykrztuszanie,
- ułóż niemowlę głową w dół na swoim przedramieniu, podłóż jedną dłoń pod mostek dziecka podtrzymując palcami żuchwę i pochyl je do przodu,
- wykonaj 5 uciśnięć klatki piersiowej, podobnie jak przy masażu serca – wolniej ale bardziej energicznie (i raz i dwa i trzy…)
- jeśli dziecko straciło przytomność rozpocznij masaż serca.
- wykonaj 5 uderzeń swoim nadgarstkiem między łopatki dziecka.
Warto wiedzieć: jeśli dławiącą się osobą jest kobieta w ciąży, nie wykonujemy uciśnięć nadbrzusza, tylko uderzamy w okolicę międzyłopatkową.