Odra (choroba zakaźna)
Odra to występująca na całym świecie choroba dziecięca, która w żadnym wypadku nie można uznać za łagodną. Ponad 90% dzieci nieszczepionych zapada na odrę, a pozostałe może to spotkać, gdy dorosną. Z powodu odry na świecie nadal umierają jednak co roku 2 miliony ludzi.
Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Choroba przenosi się drogą kropelkową a jej zakaźność jest bardzo wysoka. Chory na odrę zaraża 5 dni przed wystąpieniem wysypki i 3 dni od jej pojawienia się. (Okres wylęgania to 9-11 dni).
Objawy (odra zaczyna się 3-5 dniowym okresem objawów zwiastunowych):
– wysoka gorączka do 40 stopni C.
– suchy kaszel do 2 tygodni
– nieżyt nosa
– zapalenie spojówek
– plamki Koplika po wewnętrznej stronie policzka (szaro-białe zmiany na błonie śluzowej, na wysokości zębów trzonowych)
– wysypka plamisto-grudkowa zstępująca (pojawia się „od głowy do nóg”, od granicy włosów i przechodzi w dół ciała). Mają podłoże rumieniowe, blednące przy ucisku.
Leczenie jest wyłącznie objawowe – przede wszystkim izolacja i nawadnianie; stosuje się preparaty przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe, odpoczynek, zaciemnienie pokoju (światłowstręt), prawidłowe nawodnienie i odżywianie dziecka.
Kiedy do lekarza?
Trzeba być w stałym kontakcie z lekarzem, gdyż jest duże ryzyko wystąpienia powikłań (zapalenie płuc, podgłośniowe zapalenie krtani – charakteryzuje się szczekającym kaszlem, chrypką, zapalenie ucha środkowego ). Przy powikłaniach, np. zapalenie ucha środkowego włącza się do leczenia antybiotyk.
Nie ma potrzeby hospitalizacji, chyba że wystąpią powikłania.
Odra osłabia system odpornościowy, dlatego po jej ustąpieniu dziecko jeszcze przez dłuższy czas jest bardziej niż zwykle narażony na inne choroby zakaźne.
Należy pamiętać, że odra u kobiet w ciąży może być przyczyną poronienia.
Źródło zdjęć: www.everydayhealth.com