Kłuje, boli, piecze? – o to 10 najlepszych porad jak dbać o serce
Kłucie i ból w klatce piersiowej powoduje, że w naszej głowie zapala się czerwona lampka. Czy to serce daje o sobie znać? Takie myśli przychodzą do głowy większość z nas, a już na pewno tym, którzy są odpowiedzialnymi i dojrzałymi osobami. O ile nastolatek pobiegnie dalej i nie przywiąże do słabnącego bólu większej uwagi, to już 40-latek, a nawet 30-latek zaniepokoi się stanem swojego zdrowia.
Błędnym myśleniem jest, że choroby serca pojawiają się tylko u starszych osób. Już nastolatkowie, a nawet i dzieci mogą borykać się z zaburzeniami lipidowymi, otyłością i nadciśnieniem, które może doprowadzić do choroby serca. Problemy z krążeniem mają tysiące Polaków, a choroby serca są główną przyczyną zgonów w naszym kraju.
Oczywiste jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego już od teraz, od tego momentu warto zacząć dbać o swoje serce. Dzięki temu będziecie mogli w pełni uczestniczyć w wydarzeniach dla dzieci, towarzyszyć im i pomagać aż do późnej starości. Przygotowaliśmy dla Was 10 cennych rad, które pomogą Wam w dbaniu o swoje serce. Zastosujcie je wszystkie, a zobaczycie, że będzie Wam wdzięczne!
Serce w dobrej kondycji! – 10 najlepszych porad
1. Rzucić palenie
Ludzie coraz większą uwagę przywiązują do zdrowego stylu życia. Palenie papierosów już od dawna jest niemodne. Jeśli mimo wszystko jesteś palaczem – przestań, rzuć palenie. Jest to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego serca. Palenie jest jedną z głównych przyczyn choroby wieńcowej. Badania dowodzą, że rok po rzuceniu palenia, ryzyko zawału serca spada nawet o połowę!
2. Bądź aktywny
Aktywność fizyczna to jedna z podstaw zdrowego trybu życia. Postarajcie się ćwiczyć około 30 minut dziennie. Pływanie, aerobik, bieganie, jazda na rowerze, tenis – wybierzcie ten rodzaj sportu, który sprawia Wam najwięcej przyjemności. A może do pracy zaczniecie jeździć na rowerze? Jeśli oczywiście pogoda za oknem na to pozwoli. Ćwiczenia zwiększają wydolność mięśnia sercowego, dotleniają organizm, pomagają zachować prawidłowe krążenie.
3. Prawidłowa waga ciała
Chyba dla wszystkich oczywiste jest, że nadwaga może zwiększyć ryzyko chorób serca. Dlatego tak istotna jest zbilansowana dieta o niskiej zawartości tłuszczu i cukru, z dużą ilością owoców i warzyw, połączona z regularną aktywnością fizyczną. Jeśli nie jesteście pewni, czy Wasza mieści się w granicach normy, skorzystajcie z kalkulatora BMI. Jeśli okaże się, że macie nadwagę, odchudzanie czas zacząć! Pamiętajcie, że niedowaga jest równie niebezpieczna.
4. Jedz więcej błonnika
Postaraj się jeść dużo błonnika, co najmniej 30 g dziennie, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca. Najwięcej błonnika znajduje się w pełnoziarnistym pieczywie, otrębach, płatkach owsianych, ziemniakach ze skórką jak i w większości owoców i warzyw.
5. Ogranicz tłuszcz nasycony
Spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone, może podwyższyć poziom cholesterolu we krwi. A tym samym zwiększa się ryzyko zachorowania na chorobę serca. Wybieraj chudsze kawałki mięsa, spożywaj produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, wyeliminuj fast foody i wszelkiego rodzaju chipsy czy paluszki.
6. Magiczna 5
Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby każdego dnia spożywać 5 porcji owoców i warzyw. Dostarczają one naszemu organizmowi nie tylko witaminy, ale także minerały i cenny błonnik. Dodawaj owoce do płatków owsianych, warzywa do makaronów, a także pij świeżo wyciskany sok – nie tylko zdrowe, ale i jakie pyszne!
7. Mniej soli
Jeśli chcesz utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, postaraj się ograniczyć dodawanie soli do potraw. A gdy już przyzwyczaisz się do smaku potraw z mniejszą ilością soli, możesz spróbować całkowicie ją wyeliminować. Zwracaj uwagę na etykiety! O jedzeniu możemy powiedzieć, że jest bogate w sól, jeśli zawiera więcej niż 1,5 g soli (lub 0,6 g sodu) na 100 g. Osoby dorosłe nie powinny spożywać więcej niż 6 g soli dziennie (około 1 łyżeczki).
8. Jedz ryby
Jedz ryby, zwłaszcza te, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, co najmniej dwa razy w tygodniu. Najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3 znajduje się w sardynkach, łososiu, tuńczyku, morskich skorupiakach.
9. Mniej alkoholu
Co za dużo to nie zdrowo! Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, może przyczynić się do pojawienia się problemów z sercem. Starajcie się nie przekraczać zalecanych limitów alkoholu dla osoby dorosłej. Pamiętajcie, że alkohol to także zbędne kalorie, które wpływają na Waszą talię.
10. Czytaj etykiety
Robiąc zakupy, dobrze jest przyjrzeć się etykietce na opakowaniu żywności i napojów, aby sprawdzić, ile kalorii, ile tłuszczu, soli i cukru zawiera produkt. Ważne jest, aby wiedzieć co jemy i jaki wpływ na nasz organizm ma dany produkt.
Dbajmy o serce. I nie tylko dla siebie. Dla naszych dzieci. Przecież chcemy zapewnić im dobrą przyszłość, towarzyszyć w edukacji od przedszkola po studia, zobaczyć wnuki. Tych kilka sposobów naprawdę może pomóc nam w dłuższym życiu.
Źródło: https://www.nhs.uk
Źródło zdjęć: Pixabay.com