Zabawki do ogrodu – czy warto kupić plastikowy domek dla dzieci?
Dzieci obserwują dorosłych, podpatrują zachowania. Nieraz możemy usłyszeć: “a moja mama robi to tak…”. To naturalna faza w rozwoju – nauka ról i ich odtwarzanie. Zabawa w rodzinę, szkołę, dom – to codzienność kilkulatków. Obserwując swoje dzieci widzę, że jest to jeden z najdłużej trwających etapów i z każdym rokiem zmienia się. Raz górę bierze zabawa w szkołę czy przedszkole, innym razem w lekarza i szpital, a czasem dominuje rodzina.
Jedno się nie zmienia – zawsze potrzebna jest jakaś przestrzeń, w której możliwa jest zabawa zaaranżowana tematycznie. Idealne do tego zadania są domki! Wszelakie. Plastikowe, drewniane. Które są lepsze? Które się sprawdzą i kiedy? W tym artykule zajmiemy się domkami plastikowymi.
Domki plastikowe
To chyba najbardziej popularna opcja w przypadku małych, przyblokowych ogródków czy tarasów. Lekkie, bezpieczne i kolorowe. Uwielbiane przez dzieciaki w ogródkach kawiarnianych i kącikach zabaw. Dlaczego warto kupić dzieciakom taki domek do własnego ogródka?
Zalety plastikowych domków dla dzieci:
- Cena – domek plastikowy zazwyczaj jest tańszy od drewnianego. Aspekt ekonomiczny ma znaczenie, a sama cena zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jakości wykonania, firmy (marki producenta), standardu wykończenia, wielkości domku a także wyposażenia w dodatkowe zabawki.
- Konstrukcja domków jest łatwo demontowalna, co sprawia, że przenoszenie go w inne miejsce, czy np. przechowywanie poza sezonem jest łatwe i nie wymaga posiadania dodatkowej przestrzeni w postaci piwnicy czy szopy na narzędzia.
- Bezpieczeństwo – konstrukcja domku jest stabilna. Dodatkowo wybierając egzemplarz dziecka zwracajmy baczną uwagę na idealne dopasowanie poszczególnych elementów do siebie. Plastik jest zazwyczaj zaokrąglony na krawędziach a ilość elementów potencjalnie niebezpiecznych jest zmniejszona do minimum. W ten sposób ryzyko uderzenia się przez dziecko spada niemal do zera.
- Kolory – zazwyczaj mocne, intensywne – i co prawda mogą drażnić poczucie estetyki rodzica – niemniej dzieciom bardzo się podobają. Niestety nie zawsze taka kolorystyka idzie w parze z projektem ogrodu czy elewacji domu.
- Wielkość może być plusem – plastikowe konstrukcje są różnej wielkości. Można je montować zarówno w malutkich, przydomowych ogródkach, jak i tarasach czy balkonach.
- Lekkość – zmontowany domek nie obciąża konstrukcji i łatwo go przesunąć w razie potrzeby, przenieść w inne miejsce.
- Domek plastikowy właściwie nie wymaga konserwacji, która w przypadku domku drewnianego bywa kosztowna (zakup farb czy impregnatów). Oczywiscie i plastik trzeba czyścić, ale wystarczy zazwyczaj woda z płynem i gotowe.
- Duża ilość firm i modeli dostępnych na rynku sprawia, że wybór egzemplarza dla swojej pociechy nie jest trudny.
- Plastikowe domki najczęściej stawiane są bezpośrednio na ziemi/tarasie – mogą być też nieduże, dzięki temu i kilkunastomiesięczne maluchy mogą swobodnie i komfortowo z nich korzystać. Ten plus może być też minusem – ale o tym dalej.
A jakie są wady domków plastikowych?
- Konstrukcja bywa podatna na warunki atmosferyczne. Drewniany domek można pomalować ponownie, co sprawi, że będzie wyglądał, jak nowy – niestety z wyblakniętym plastikiem nie da się zrobić tego samego. Choć znowu – wraca tu poczucie estetyki dorosłych – nigdy nie zauważyłam by to przeszkadzało dzieciom. Rozwiązaniem na pewno będzie wybór domku, którego materiał jest odporny na promieniowanie UV – takie są np. w ofercie firm SMOBY, LITTLE TIKES, STEP2, FEBER, INUJSA.
- Podatność na uszkodzenia mechaniczne jest też większa niż w przypadku solidnych konstrukcji drewnianych. Co więcej – gdy już ulegną uszkodzeniu – trudno je naprawić. Czasem jest to wręcz niemożliwe by jednocześnie zachować zasady bezpieczeństwa.
- Plastik się nagrzewa – i po kilku godzinach stania na słońcu zabawa wewnątrz domku może być wręcz niemożliwa. Warto zadbać o osłonę nad domkiem, która ograniczy oddziaływanie promieni słonecznych.
- Wiek dziecka – warto zwrócić uwagę na ograniczenia wiekowe podawane przez producentów. Wiele modeli domków wielkością dostosowanych jest do maluszków 2-3 letnich, co powoduje, że starsze mają już sporo trudności by komfortowo się w nich bawić. Górna granica wieku to zazwyczaj ok. 5 lat – później dzieci są już zbyt wysokie by było im wygodnie bawić się w takim domku.
Wiele lat temu – organizowanie przestrzeni zabaw dla dzieci w ogrodzie wymagało od rodziców nie lada kreatywności i czasu do przygotowania wymarzonych zabawek. Dziś można kupić gotowe konstrukcje i przy niewielkim nakładzie czasu przygotować fantastyczny plac zabaw. Mam nadzieję, że powyższe zestawienie plusów i minusów pozwoli wam dokonać świadomego wyboru. Jedno jest pewne – dla większości dzieci domek będzie miejscem długich zabaw przez kilka sezonów.