Pamiętajmy o ogrodach
Ach, jak dobrze jest mieć własny ogródek! Świeżą marchewkę, pietruszkę, rzodkiewkę… Do tego wyhodowane bez nawozu. Smaczne i zdrowe. Jako dorośli i rodzice doceniamy dzisiaj bardziej, niż kiedyś własne zbiory. Warto zaszczepić pasję działkowca dzieciom. To nie tylko moda na miejskie ogrodnictwo, ale i sposób na zdrowy i ekologiczny tryb życia. Okazją do włączenia pociech w uprawianie warzyw jest trwający konkurs „Ogródki ze smakiem”, w którym główną nagrodą jest urządzenie przez ekspertów ogródka w przedszkolu. Można jeszcze się zgłosić – termin mija 25. kwietnia. Zróbmy to dla przyszłości swoich dzieci.
Pamiętajmy o ogrodach!
Pamiętajmy o ogrodach – śpiewał Jonasz Kofta w znanym utworze. Zmiany klimatyczne, troska o naszą planetę i oszczędne gospodarowanie żywnością upominają się o tę pamięć. Idea ekologicznego uprawiania warzyw i owoców zyskuje na popularności. Etap wychowania przedszkolnego to najlepszy czas na zasianie ciekawości. Uśmiech dziecka pojawi się już po pierwszych kiełkujących oznakach nowalijek.
Co zasiejesz, to zbierzesz
Uprawianie przedszkolnego ogródka można wpleść w codzienne zajęcia, wykorzystać do wychowywania w duchu pro-ekologicznym i less waste. Czym różni się sadzenie od siania? Jak używać narzędzi ogrodniczych? Kiedy najlepiej wysiewać marchewkę i w jakich odległościach od siebie? Przedszkolaki odwiedzając swój ogródek poznają odpowiedzi na wiele pytań. To także sposób na kształtowanie kompetencji społecznych, okazja do ruchu na świeżym powietrzu i sądzimy, że również jeden z powodów radosnego powrotu do przedszkola w poniedziałek. Prowadzenie ogródka, jak i lekcje zdrowego i zrównoważonego odżywiania, pomogą wykształcić kolejne pokolenia, które będą nie tylko dbać o ziemię, szanować jej plony oraz pracę innych ludzi, ale będą także potrafiły zadbać o swoją zdrową dietę i niemarnowanie żywności. Zakorzenione w młodości nawyki do wyhodowania własnych warzyw mogą pomóc dziecku w przyszłości i odpowiednio wcześnie zaprzyjaźnić go ze zdrowym odżywianiem. Zasiejmy tę pasję już teraz. A żniwa będą zbierać nasze pociechy, gdy dorosną.
Dla kogo?
W konkursie mogą brać udział przedszkola z całej Polski. Celem akcji jest zaznajomienie dzieci, rodziców i opiekunów z ideą dbania o środowisko, niemarnowania żywności oraz produkowania mniejszej ilości odpadów. Nagrodą główną w konkursie jest zaprojektowanie i wykonanie ogródka oraz szkolenie z jego prowadzenia przygotowane w formie warsztatów. Projekt i założenia ogródka będą omawiane z dyrekcją przedszkola i dziećmi w formie warsztatów, przez co dzieci od początku będą zaangażowane w tworzenie ogródka i zostaną współautorami sukcesu późniejszych zbiorów marchewek, rzodkiewek, ogórków, szczypiorku…
- Przez żołądek do serca i… głowy, a przy tym świetna zabawa i nauka. Nie ma lepszego sposobu by zachęcić dzieci do poznawania przyrody niż praca w stworzonym przez siebie ogródku. Ogródek warzywny jest doskonałym miejscem do poznawania tajemnic roślin i zwierząt, do uprawiania zdrowych i smacznych przekąsek czy ziół, które znajdą się na talerzach. Dania z własnej grządki od razu smakują lepiej! Widzę już rumieńce na twarzach dzieci, gdy wyciągają z ziemi własnoręcznie zasianą (a właśnie – może zasadzoną?) i podlewaną marchewkę czy rzodkiewkę! Młode pokolenie ogrodników już łapie za grabki! A ja zakasuję rękawy i z przyjemnością będę przewodniczką dzieci, towarzysząc im w spotkaniach z przyrodą. Trzeba koniecznie wykorzystać ogromną chęć poznawania, jaka drzemie w dzieciach. Tworzenie warzywnika to nie tylko rozrywka, to kształtowanie świadomych, mądrych ludzi, wrażliwych na potrzeby środowiska. Wierzę, że razem zrobimy wiele pięknych ogródków warzywnych, które nie będą miały przed dziećmi żadnych tajemnic – mówi Maja Popielarska, dziennikarka, miłośniczka roślin i ogrodów, autorka tekstu na stronie akcji.
Jak się zgłosić?
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.ogrodkizesmakiem.pl. Należy przedstawić w nim pomysły na wykorzystanie ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych, wskazać optymalne miejsce na terenie placówki, w którym ma być założony ogródek oraz zapewnić bieżącą, całoroczną opiekę nad ogródkiem, w tym dostęp do wody. To niewiele, a może być początkiem wspaniałej przedszkolnej przygody na lata. Kto ma największe szanse na wygraną? O tym zdecydują rodzice, opiekunowie, personel przedszkola i jego sympatycy, oddając głosy podczas głosowania on-line. Na zgłoszenia opublikowane na stronie można już głosować, lista placówek stale rośnie. W drugim etapie 20 przedszkoli z największą liczbą głosów dostanie się do ścisłego finału i zostanie ocenionych przez specjalnie powołane jury. Rozstrzygnięcie konkursu poznamy 6 maja.
Plony dodatkowych nagród
W zwycięskich przedszkolach w połowie czerwca, kiedy już wzejdzie część roślin, przeprowadzone zostaną warsztaty z gotowania bez marnowania z plonów ogródkowych, prowadzone przez Jagnę Niedzielską, propagatorkę nurtu zero waste w kulinariach. Nagrodą dodatkową w konkursie dla kolejnych 15 przedszkoli są zestawy dla początkujących ogrodników, ułatwiające rozpoczęcie przygody z prowadzeniem przedszkolnego ogródka warzywnego.
„Ogródki ze smakiem” to nie tylko konkurs. Na stronie internetowej akcji opublikowane zostaną konspekty zajęć dla dzieci oraz informacje o zakładaniu ogródków i poradniki. To wspaniała okazja na skorzystanie z wiedzy ekspertów. A wśród nich są m.in.: Maja Popielarska, miłośniczka roślin i ogrodów, dziennikarka od lat propagująca w swoich programach i książkach miejskie ogrodnictwo, mgr inż. Katarzyna Misiak, koordynatorka ds. edukacji Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, Kinga Bernat, edukatorka Banku Żywności SOS w Warszawie i Jagna Niedzielska.
To dopiero początek
To pierwsza edycja tego konkursu. Inicjatorem i fundatorem nagród jest Electrolux – firma, która wywodzi się z przodującej w ekologicznych projektach Szwecji. Konkurs objął patronatem honorowym Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Partnerami akcji są: Bank Żywności SOS w Warszawie, Fundacja TupTupTup oraz magazyn Bliżej Przedszkola.
A my trzymamy kciuki! Powodzenia i zapraszamy na www.ogrodkizesmakiem.pl
[…] Pamiętajmy o ogrodach […]
[…] Pamiętajmy o ogrodach […]
[…] Pamiętajmy o ogrodach […]
To naprawdę wspaniała inicjatywa! Muszę przyznać, że obecnie coraz więcej osób zaczyna zajmować się własnymi ogródkami, bo to przecież czysta przyjemność! Myślę, że nauka dzieci już od wieku przedszkolnego jak należy zajmować się warzywami pozwoli im zaszczepić tę pasję i może z czasem będą coraz bardziej korzystały z tej wiedzy 😉 Warzywa, które własnoręcznie się wyhodowało są przecież znacznie lepsze od tych kupowanych w marketach. Co prawda wiem, że konkurs został już dawno zakończony, ale dopiero o nim przeczytałam i mam nadzieję, że będą też kolejne edycje 😉