Chrapanie u dziecka – jakie są przyczyny? Jak możesz pomóc?
Choć chrapanie u dziecka może wydawać się błahą dolegliwością, czasem oznacza poważne problemy. Dlaczego dziecko chrapie?
Dla wielu rodziców chrapanie u dziecka nie stanowi poważnego problemu – nierzadko słyszymy charakterystyczne dźwięki z pokoju malca i stwierdzamy: „ale słodko chrapie!”. Nie do końca zdajemy sobie sprawę z faktu, że może być to objaw poważnych dolegliwości, więc powinniśmy porozmawiać o sprawie z lekarzem.
Chrapanie u dziecka – przyczyny
Chrapanie u dzieci ma różne przyczyny – niektóre z nich są poważne i skutkują nawet koniecznością przeprowadzenia zabiegu operacyjnego w przyszłości, inne wymagają tylko kilku badań i przepisania leków albo zmiany stylu życia.
Uściślając, chrapanie u dziecka jest zazwyczaj wywołane:
1. Wiotkość krtani
Ta poważna nazwa w istocie nie oznacza nic strasznego. Wiotkość krtani występuje zazwyczaj u noworodków i niemowląt, których chrząstki narządu nie są jeszcze w pełni wykształcone. Jeżeli więc twoim problemem jest chrapanie u dziecka 2-letniego czy starszego, to prawdopodobnie nie o ten zdrowotny problem tu chodzi.
2. Alergia
Chrapanie u dziecka i alergia to bardzo powiązane ze sobą kwestie. Możemy podejrzewać, że to właśnie reakcja na kurz czy pyłki jest przyczyną głośnego oddechu w trakcie snu malucha, jeżeli dodatkowo zauważamy u niego zaczerwienione oczy, smyk ma ciągle wodnisty katar, jest zmęczony i nie ma apetytu. Chrapanie jest w tym przypadku efektem nieżytu nosa, który wywoływany jest właśnie przez alergię.
3. Zapchany nosek
Czy katar i chrapanie u dziecka muszą oznaczać alergię? Niekoniecznie – nawet zwykła infekcja blokuje przepływ powietrza i powoduje, że dziecku trudno się oddycha. Jeżeli więc maluch wyraźnie coś „złapał”, czego dodatkowym objawem może być stan podgorączkowy i kaszel, to nie musisz bardzo martwić się chrapaniem. Podaj maluszkowi coś, co udrożni nosek, posmaruj klatkę piersiową maścią z kamforą i eukaliptusem i spokojnie dotrwajcie do końca infekcji.
Uwaga! Pamiętaj, że zbyt częste aplikowanie sprayu mającego ułatwić oddychanie także może doprowadzić do nieżytu nosa i chrapania u dziecka. Ciągle zatkany nos to już zdecydowanie powód do wizyty u lekarza.
4. Przerośnięty migał
Niestety, chrapanie u dziecka może być objawem także nieco poważniejszego problemu, jakim jest przerośnięcie trzeciego migdałka. Migdałek rośnie wtedy, kiedy układ odpornościowy maluszka musi ciężko pracować, czyli najczęściej w okresie przedszkolnym. Gdy jest już zbyt duży, nie tylko utrudnia oddychanie, ale także może doprowadzić do pogorszenia się słuchu, jak również – poprzez wymuszanie ciągle otwartych ust, do powstania wad zgryzu.
Uwaga! Chrapanie u dziecka może współwystępować z bezdechem sennym, czyli kilkusekundowymi przerwami w oddychaniu. To dolegliwość, która ma fatalny wpływ na rozwój malca – w trakcie takich „przerw” mózg nie dostaje bowiem tlenu. To kolejny powód, dla którego chrapanie u dziecka warto jak najszybciej skonsultować z lekarzem.
Chrapanie u dziecka – jak pomóc?
Jeśli chrapanie u dziecka występuje podczas infekcji, to jak wspomnieliśmy – nie musisz się martwić. Kiedy tylko poradzicie sobie z bakteriami czy wirusami, sytuacja powinna wrócić do normy.
Jeżeli jednak dziecko często chrapie przez sen, istnieje tylko jedna dobra reakcja na problem – musimy udać się do lekarza pediatry i powiedzieć mu o swoich spostrzeżeniach i niepokojach. Po ogólnym badaniu specjalista prawdopodobnie skieruje malucha do laryngologa, który oceni stan migdałków, a jeśli będzie to konieczne – skieruje brzdąca na zabieg usunięcia tej drobnej części ciała.
Zdjęcie: pixabay.com
Chrapanie i spanie z otwartą buzią ma także fatalne skutki dla zębów dzieci. Brak śliny w suchych ustach to otwarta droga do dużej próchnicy. Ślina naturalnie chroni szkliwo. Zgryz także fatalnie się układa gdy dziecko ma w nocy otwartą buzię.
Od dawna wiadomo ze dziecko jak chrapie to od migdalka ????