Co zrobić, gdy dziecko mnie bije?
Ostatnio wydarzyło się coś niepokojącego. Twoje ukochane dziecko Cię uderzyło. Zupełnie nie wiesz jak to się stało, ale podbiegło do Ciebie, ugryzło a następnie kopnęło. Niestety za kilka dni sytuacja powtórzyła się kilkukrotnie. Za pierwszym razem starałaś się wytłumaczyć postępowanie malucha jednak teraz jego zachowanie zaczęło Cię niepokoić. Szukasz jakiegoś rozwiązania, bo nie wiesz co zrobić i jak się zachować gdy dziecko Cię bije?
Gdy zapytaliśmy Was o problemy rodzicielskie, napisaliście:
„Co robić, gdy dziecko bije mamę?”
„Co zrobić gdy dziecko bije, gryzie, szczypie mamę?”
„Pomocy, moja córka niedługo będzie miała 4 lata, jest grzeczna, rozwija się prawidłowo, nigdy nie miałam z nią większych problemów, ale od miesiąca nie daje sobie kompletnie rady z jej zachowaniem. Rozmawiam z nią. Tłumaczę. Całe wakacje poświęciłam tylko córce. Ale coś się zmieniło, wracam czasem ze spaceru i sama mam ochotę płakać. Z byle powodu zaczyna krzyczeć, wręcz wrzeszczeć bić mnie, tupac nogą itp…dziś także pod przedszkolem stara się w ten sposób coś uzyskać. Staram się zachowywać spokojnie, mówić spokojnie, uspokoić ją, ale to nic nie daje…przeczytałam wiele porad – nic nie działa. Kompletnie nie rozumiem skąd taka zmiana …słyszałam, że jest coś takiego jak bunt 4-latka, ale nie można też całkowicie ulegać wymuszaniem dziecka. Jestem tak skołowana może gdzieś popełniłam błąd.”
Jak widzicie, to częsty problem, z którym rodzice nie bardzo wiedzą jak sobie poradzić. Zacznijmy od źródła problemu.
Dlaczego dzieci biją rodziców?
Agresja, która skierowana jest w stronę rodziców najczęściej pojawia się już u 2 -3 latków. Maluchy gryzą, kopią ponieważ nie potrafią sobie poradzić z negatywnymi emocjami, złością i nerwami. Małe dzieci nie zdają sobie jeszcze nawet sprawy, że wyrządzają krzywdę drugiemu człowiekowi. Nie wiedzą, że kopnięcie, uderzenie, ugryzienie czy nawet szarpanie jest nieprzyjemne i bolesne. Maluchy takim zachowaniem mogą chcieć również zwrócić na siebie uwagę rodzica. Bardzo często rodzice zajęci są swoimi sprawami, a ich pociecha potrzebuje po prostu wspólnie spędzonego czasu.
Co zrobić gdy dziecko mnie bije?
Nie krzycz, wytłumacz
Kiedy dziecko Cię uderzy, od razu złap je za rękę i przytrzymaj. Najlepiej przykucnij, abyś mogła spojrzeć mu w oczy. Stanowczym głosem jednak cały czas na spokojnie powiedz, że nie można tak robić i że takie uderzenie Cię boli. Twoja postawa najprawdopodobniej spowoduje, że maluch zacznie płakać. W brew pozorom to dobrze, dziecko w ten sposób uwolni nagromadzone w nim negatywne emocje. Pamiętaj, staraj się nie krzyczeć i co najważniejsze nie bij dziecka. Takie zachowanie może przynieść tylko odwrotny skutek. Kiedy maluch zobaczy, że Ty jesteś spokojna i opanowana po chwili także się uspokoi.
Ustalcie zasady
Bardzo ważne jest ustalenie zasad jakie panują w Waszym domu. Kiedy dziecko będzie spokojne, usiądźcie wszyscy razem i ustalcie co wolno, a czego nie wolno robić. Poinformujcie malucha, że w tym domu nie można bić, kopać, gryźć. Oczywiście zasady te działają w obydwie strony. Wy również nie macie prawa podnieść na dziecko ręki.
Ustalcie konsekwencje za złamanie zasad
Podczas ustalania zasad, ustalcie również konsekwencje jakie grożą za złe zachowanie. Dziecko musi zdawać sobie sprawę, że nie może bezkarnie nikogo bić. Kiedy maluch Cię uderzy, wytłumacz mu, że źle postąpił, że złamał zasady które wspólnie ustaliliście i musi ponieść karę. Karą może być zabranie na pewien czas ulubionej zabawki, bądź nie kupienie tej, którą obiecałaś. Dzień bez bajki na dobranoc bądź brak słodkiego deseru to również kara jaką dziecko może ponieść.
Poszukajcie sposobu na rozładowanie emocji dziecka
Każdy z nas czasami się zdenerwuje i ma w sobie złe emocje. Dorośli jednak wiedzą jak postępować w takiej sytuacji, dzieci niestety nie. Stąd też bicie, gryzienie czy kopanie rodziców. Dlatego tak ważne jest nauczenie dziecka jak radzić sobie ze złością, jak wyładowywać swoje nerwy. Powiedz maluchowi, że gdy jest zły może skakać, tupać nogami, machać rękami – te sposoby z całą pewnością pomogą mu w rozładowaniu nadmiaru negatywnej energii. Zadbaj również o to, by dziecko miało okazję do wyładowania swojej energii w pozytywny sposób. Możesz zabrać je na spacer, na plac zabaw, do bawialni. Dobrym pomysłem są również zajęcia dodatkowe: piłka nożna, sztuki walki, taniec, basen. To świetnie rozwiązanie dla maluchów, które rozpiera energia!
Bądź konsekwentna – trzymaj się ustalonych zasad
Bardzo ważne jest, abyś była konsekwentna. Nie ustępuj dziecku, nie daj się uderzyć, nie tłumacz i nie usprawiedliwiaj malucha. Za każdym razem, kiedy dziecko będzie chciało Cię uderzyć, złap jego rączkę i tłumacz. Postępuj tak aż do skutku. Daj się dziecku wypłakać, nie przytulaj go wtedy. Wiemy, że taka sytuacja jest bardzo ciężka dla każdego rodzica. Jeżeli jednak postąpisz tak kilkukrotnie dziecko zrozumie, że postępowało źle i oduczy się takiego zachowania.
Kiedy dziecko Cię uderzy, nie usprawiedliwiaj go tylko od razu zacznij działać. Im prędzej zareagujesz, tym szybciej maluch oduczy się bicia, gryzienia i kopania drugiej osoby. Jeżeli mimo wszystko, dziecko z dnia na dzień jest coraz gorsze i nie jesteś w stanie sama rozwiązać tego problemu, wybierz się do psychologa dziecięcego.
Co za bzdury.. szkoda czytać.
Faktycznie brednie.. rady z podręcznika oderwane od rzeczywistości..
Krytykujecie artykuł bez wlasnych argumentów. To dopiero bzdura i brednie.