Co zrobić, gdy dziecko pyta o „te sprawy”?
Dzieci są bardzo ciekawe świata, wszystko je interesuje, wszystko chciałyby wiedzieć. W życiu każdego rodzica nadchodzi taki dzień, w którym pada niezbyt łatwe pytanie „Mamo, a skąd ja się wzięłam?” Pytanie jakże proste, a odpowiedź jakże trudna. Jak w takiej sytuacji się zachować? Co odpowiedzieć?
Zapewne nie jeden raz słyszałaś, jak koleżanka z pracy, znajoma czy kuzynka, opowiadała historie, jak jej dziecko zaczęło zadawać trudne pytania i nie wiedziała do końca co mu odpowiedzieć. Dlatego warto wcześniej, chociaż odrobinkę przygotować się na taką rozmowę. Bo maluch potrafi zadawać trudne pytania, w naprawdę nieoczekiwanych miejscach i momentach. Dlatego też przygotowaliśmy porady, które mogą okazać się pomocne.
Rozmowa z przedszkolakiem
Dziecko, które chodzi do przedszkola, słyszy od rówieśników różne słowa, różne pojęcia, których do końca nie rozumie, a których znaczenia jest ciekawe. Zaczyna odkrywać także różnice w budowie chłopców i dziewczynek. Dlatego pierwsze trudne pytania mogą paść z ust nawet trzylatka. Jeśli usłyszysz pytanie „A skąd się wziąłem?” przede wszystkim nie okazuj żadnego skrępowania ani zawstydzenia. Pamiętaj, aby trzymać się faktów i nie wymyślać niestworzonych historii. Dla 5 latka jest to zwykłe pytanie, jedno ze stu, które zadaje każdego dnia. Dlatego odpowiedź, że dziecko urosło w brzuchu mamy w zupełności mu wystarczy. Uzyska odpowiedź, zaspokoi swoją ciekawość i temat uzna za skończony. Możesz także udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i tam u specjalistów i osób wykwalifikowanych zasięgnąć porady, która na pewno przyda Ci się, kiedy maluch zacznie dorastać.
Rozmowa ze starszym dzieckiem
Niestety 8 czy 10 letniemu dziecku informacja, że wziął się z brzuszka mamy, nie wystarczy. Przygotujcie się, że dziecko będzie drążyło i zadawało kolejne pytania. A skąd się wziąłem w brzuszku mamy? Jak trafiłem do brzuszka? Dziecko, które zaczyna chodzić do szkoły oczekuje od Ciebie faktów i precyzyjniejszej odpowiedzi. Pamiętaj o zachowaniu spokoju i nie okazywaniu żadnego skrępowania. Wytłumacz, że mama i tatuś bardzo się kochają i jak się przytulają to plemnik tatusia, łączy się z jajeczkiem mamusi i powstaje zarodek, z którego wyrasta dzidziuś. Dziecko może zapytać, którędy dzidziuś wchodzi do brzuszka i wtedy warto wesprzeć się literaturą, a dokładniej atlasem anatomicznym dla dzieci. Pokaż dziecku na rysunku, jak zbudowana jest dziewczynka, a jak chłopczyk i jakie są różnice w ich budowie. Taka odpowiedź powinna zadowolić Twoje dziecko. Jeśli dziecko nadal zadaje pytania, a Ty nie wiesz jak na nie odpowiadać, możecie także wybrać się do poradni specjalistycznej dla dzieci. Specjaliści będą dla Ciebie wsparciem i pomogą w udzieleniu właściwej odpowiedzi.
Najważniejsze są uczucia
Podczas rozmowy z dzieckiem, pamiętaj o uczuciach. Cały czas podkreślaj, że aby dziecko znalazło się w brzuszku mamy, rodzice muszą się bardzo kochać, przytulać i przede wszystkim szanować. Dzidziuś powstaje z miłości i jest ogromnym szczęściem i radością dla rodziców.
Bez nerwów i na spokojnie
Przygotuj się, że dziecko będzie pytało o te sprawy co raz częściej. Usłyszy w przedszkolu bądź szkole kolejne nowe słowo i będzie wszystkiego ciekawe. Dlatego, jeśli nawet 10 raz usłyszysz podobne, a nawet to samo pytanie, odpowiadaj na nie spokojnie i bez nerwów. Tłumacz, ucz i słuchaj swoje dziecko. Powinnaś się cieszyć, że dziecko przychodzi do Ciebie z takimi pytaniami i chce z Tobą rozmawiać na każdy temat.
Pierwsza rozmowa dotycząca miłości, nie jest łatwą rozmowa, ale to naprawdę nic strasznego. Twoje dziecko jest ciekawe świata i chce poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące je pytania. Pamiętasz jak Ty byłaś mała, też o to pytałaś… A teraz ktoś pyta Ciebie. Jeśli jednak nasze porady nie są wystarczające, udajcie się najlepiej całą rodziną do poradni psychologiczno-pedagogicznej i tam pod okiem specjalisty spróbujecie razem porozmawiać. Nie zapominajcie nigdy o uczuciach, bo to one są w tym wszystkim najważniejsze.