Czy dzieci powinny jeść jajka ?
Wiele mam zastanawia się czy podawać jajka dzieciom. Czy im nie zaszkodzą? Czy nie wywołają alergii? Od kiedy maluchy mogą jeść jajka i jakie będą dla nich najlepsze? W artykule znajdziecie odpowiedź na te wszystkie pytania.
Co dobrego zawierają jajka?
• Jajka mogą stanowić zdrową część diety twojego dziecka. Zawierają dużo białka o wysokiej przyswajalności – jest to „białko wzorcowe”, przyswajane w 94%.
• Żółtko jaja to skarbnica witamin i składników mineralnych, zawiera wit. A, B1, B2, D, E, K, niacynę, kwas foliowy, fosfor, selen, siarkę, żelazo, cynk.
• Zawarta w żółtku luteina poprawia wzrok i chroni oczy przed działaniem promieni słonecznych.
Ile jajek powinny jeść dzieci ?
Zalecana ilość spożywanych jaj nie powinna przekraczać 3-4 tygodniowo. Jeśli jednak dziecko ma ochotę danego dnia na jajka nie musimy go ograniczać. Nic się nie stanie jeśli w tygodniu zje nawet 10 sztuk. Co najwyżej mu się „przejedzą” i nie tknie ich przez kolejny miesiąc. Często właśnie poprzez apetyt na dane pokarmy organizm zgłasza jakich składników najbardziej potrzebuje w danym momencie.
Od kiedy maluchy mogą jeść jajka?
Dzieci mogą jeść jajka już po 7 miesiącu życia (podajemy im najwyżej pół żółtka, może być np. rozpuszczone w zupce). Po 11 miesiącu maluchy mogą zjeść już całe jajko – gotowane na twardo lub przyrządzane na miękko na parze. Unikaj podawania dziecku jajek smażonych na tłuszczu, nigdy nie podawaj surowych.
Czy jajka nie szkodzą na etapie wczesnego rozwoju dziecka ?
Aktualne badania dowodzą, że nie powinno się w żaden sposób ograniczać cholesterolu w diecie dzieci, gdyż tego rodzaju działanie wywołuje nadmierną produkcję tego składnika przez organizm i jest jedną z przyczyn miażdżycy w wieku późniejszym. A ostatnie badania dowodzą nawet, że krążący we krwi cholesterol nie pochodzi bezpośrednio z żywności, a wytwarza go wątroba, kiedy człowiek je za dużo tłuszczów nasyconych.
Jajka a alergie
Opóźnienie wprowadzenia „żywności alergologicznej” dla niemowląt (takich jak białka jajka, masło orzechowe) nie pomaga w zapobieganiu alergii pokarmowej. Objawem nietolerancji na białko jaja kurzego może być suchość skóry lub liszajec. Alternatywą dla osób uczulonych na białko jaja kurzego są jaja przepiórcze.
Czym się sugerować przy kupnie tego produktu?
Każde jajko powinno być oznaczone kodem. Na początku kodu znajdują się cyfry oznaczające sposób chowu:
0 – ekologiczny (kurom można podawać wyłącznie paszę ekologiczną),
1 – wolny wybieg,
2 – ściółkowy (kury żyją swobodnie, choć pod dachem, dostają karmę, której jakość jest pod kontrolą), kod ten jest najczęściej zalecany przez lekarzy i dietetyków,
3 – klatkowy (coraz więcej sklepów rezygnuje z jajek tego oznaczenia).
Potem znajduje się symbol PL – symbol państwa oraz numer weterynaryjny.
Oznaczenia jakościowe:
Klasa A – świeże jajka, czyli te, które znajdziemy w sklepach. Skorupka nie jest popękana, a białko jest płynne i klarowne.
Klasa A-ekstra – to jajka najświeższe, nie starsze niż siedem dni od daty pakowania. Takie jajka są trudno dostępne w większych sklepach, uchodzą za rarytas.
Klasa B – to jajka drugiej klasy.
Klasa C – jajka przemysłowe, niesortowalne, nie nadają się do sprzedaży detalicznej.
Stempel na jajku oznacza, że było ono poddane naświetlaniu i nie zawiera groźnej bakterii salmonelli.
Na opakowaniu zbiorczym muszą być umieszczone informacje:
– data minimalnej trwałości, która nie powinna przekraczać 28 dni
– nazwa, adres i numer zakładu pakującego jaja
– liczba jaj
– klasa jakościowa
– metoda chowu kur
– klasa wagowa.
Wielkość, kolor skorupki jak oraz intensywność barwy żółtka nie mają wpływu na jakość jajek.
Jak sprawdzić czy jajko rzeczywiście jest świeże?
Wrzuć jajko do zimnej wody. Jeśli opada na dno – jest świeże. Jeśli unosi się ku górze – lepiej nie podawaj go dziecku.
Jakie jajka wybierać dla swojego dziecka: wiejskie czy może te z marketu?
Najlepiej wybierać te ze stemplem, ekologiczne z certyfikatem.
Jaja fermowe mają tą samą zawartość cennych składników co jaja wiejskie, ale ponadto zostały poddane naświetlaniu. Czy kura żyje na wolności, czy w klatce nie ma wpływu na walory odżywcze i smakowe jajek. Bardziej licz się to, czym kury są karmione.
W sprzedaży nie znajdziemy jajek GMO, z barwnikami oraz od kur, którym podawany był antybiotyk.
Ważne!
✓ Jaj nie należy gotować powyżej 10 min. Prowadzi to do straty witamin (do 40%). Pojawia się również wokół żółtka zielonkawa obwódka – to siarczek żelaza, który sprawia, że jajko brzydko pachnie. Natomiast dłuższe gotowanie zmniejsza za to alergizujące działanie jajek (powyżej 10 min. nawet o 75%).
✓ Jaja zakwaszają organizm, dlatego dobrze jeść je z zasadotwórczymi warzywami (np. szczypiorkiem) oraz z pieczywem.
✓ Zdaniem specjalistów najzdrowsze jest jajko gotowane na miękko, czyli przez 4-5 minut. Zachowuje najwięcej substancji odżywczych, gdy białko jest ścięte, a żółtko ma półpłynną konsystencję.
Źródło:
AHA Scientific Statement. AHA Dietary Guidelines.Revision 2000: A Statement for Healthcare Professionals From the Nutrition Committee of the American Heart Association. Circulation. 2000; 102: 2284-2299
U.S. Department of Health and Human Services and U.S. Department of Agriculture. 2015 – 2020 Dietary Guidelines for Americans. 8th Edition.
WOW nie wiedziałam, że można przegotować jajka! Dzięki za informację ?
3-4 jaja tygodniowo? 10? Hahaha Moje dzieci by z głodu poumierały na radach tych „specjalistów”. Nie mierz innych swoją miarą albo inaczej nie mierz wszystkich jedną miarą. W dodatku „źródłowanie” się na Amerykanów w kwestiach dietetyki to jak pytać największego pijaka świata o abstynencję. 🙂