Dziecko traci przytomność – co robisz?
Nagła urata przytomości przez dziecko może zdarzyć się w domu, podczas spaceru, na basenie, wszędzie. Będąc najbliżej dziecka to Ty jesteś jego najlepszym ratownikiem. Nie trać zimnej krwi i nie wpadaj w panikę!
A na wszelki wypadek przeczytaj, jakie czynności podjąć aby skutecznie pomóc:
1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. To zasada numer 1 zawsze przy udzielaniu pomocy, bo przecież dobry ratownik to żywy ratownik, nie mówiąc o rodzicu.
2. Sprawdź oddech. W tym celu zastosuj metodę SŁYSZĘ – WIDZĘ- CZUJĘ. Połóż dziecko na plecach, odchyl delikatnie jego głowę do tyłu. Pochyl twarz swoim uchem nad ustami dziecka, patrząc jednocześnie w kierunku jego klatki piersiowej. Będziesz mógł usłyszeć wydychane powietrze, poczuć oddech oraz zobaczyć czy klatka dziecka się unowi. Obsewuj je przez 10 sekund. Powinny być wyczuwalne minimum 2 wydechy. Jeśli był wydech, był też wdech.
3. Pozycja boczna ustalona (pozycja bezpieczna). Jeżeli dziecko oddycha, a jest nieprzytomne, ułóż je w pozycji bocznnej ustalonej, zgodnie z grafiką poniżej. Pamiętaj, że pozycję tę stosujemy, jeśli stan dziecka na to pozwala tzn. wtedy, kiedy nie doszło do poważnych urazów i nie podejrzewasz np. uszkodzenia kręgosłupa.
Źródło zdjęcia: www.szkola-marzen.pl
4. Wezwij pomoc medyczną. W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia dzwoń pod 112. Podaj miejsce zdarzenia, powiedz co się stało i nie rozłączaj się do momentu, aż dyspozytor zakończy rozmowę. Jeśli nie jesteś sam wyznacz inną osobę do wezwania karetki pogotowia.
Gdy dziecko nie oddycha jak najszybciej rozpocznij masaż serca.
Przekonaj się, jak dziecinnie proste jest udzielenie pierwszej pomocy przez zastosowanie bezpiecznej pozycji ustalonej. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia życia. Może to one nam udzielą pierwszej pomocy. Maluchy są bardzo dzielne!