Francuska szkoła dla dzieci: czym się różni francuski system szkolnictwa od polskiego?
Etapy edukacyjne francuskiego systemu szkolnictwa
Podobnie jak polski, francuski system szkolny jest podzielony na 2 poziomy: nauczanie początkowe i podstawowe oraz ponadpodstawowe.
Do francuskiego przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 2 lat (w Polsce od 3 lat). Już na etapie przedszkolnym (od 2 do 5 lat), program jest tak dostosowany do najmłodszych, żeby sprzyjał ich rozwojowi poznawczemu i twórczemu poprzez nauczanie interdyscyplinarne oraz liczne zajęcia zabawowe, artystyczne, sportowe, językowe i naukowe. Francuska szkoła podstawowa, w przeciwieństwie do polskiej, trwa tylko 5 lat (od 6 do 11 roku życia), a jej najważniejszym zadaniem jest przekazanie podstawowej wiedzy i wspieranie uczniów w kształtowaniu ich dojrzałości i samodzielności oraz przygotowanie ich do nauki w gimnazjum. Zajęcia są zróżnicowane i umożliwiają dziecku rozwijanie jego wrażliwości i inteligencji, ale także zdolności manualnych, fizycznych czy artystycznych.
Przez 4 lata gimnazjum (od 11 do 14 lat), dziecko utrwala i pogłębia swoją wiedzę z zakresu nauk humanistycznych i ścisłych, języków obcych, historii i geografii, sportu oraz sztuki. Koniec nauki zwieńcza uzyskanie świadectwa ukończenia I stopnia szkoły średniej – Diplôme National du Brevet (DNB). W Liceum (15-17 lat) oprócz ogólnych przedmiotów uczeń wybiera trzy dodatkowe dyscypliny, w których będzie się specjalizował, żeby lepiej przygotować się do studiów wyższych lub do kariery zawodowej. Trzyletnią naukę w liceum kończy przystąpienie do francuskiej matury, która jest dyplomem uznawanym w Europie i na całym świecie.
Programy i metody nauczania w szkole francuskiej
Francuski program kładzie nacisk na naukę języków oraz umiejętność uczenia się i poszukiwania informacji już od najmłodszych lat. Celem nauczycieli jest nie tylko przekazanie wiedzy, ale także rozbudzenie ciekawości, kreatywności i krytycznego myślenia uczniów w każdym nauczanym przedmiocie. Dodatkowo francuski system jest oparty na wartościach humanistycznych i laickich: otwartość na świat w całej jego różnorodności, kształtowanie czynnej postawy obywatelskiej, tolerancja polityczna, religijna i ideologiczna. Ponadto, począwszy od nauczania początkowego, integralną część programu stanowi edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Przez cały okres nauki uczniowie mają do dyspozycji szeroki wybór zajęć pozalekcyjnych i uczestniczą w wielu wycieczkach i wyjazdach szkolnych, co jest istotnym elementem w poznawaniu i rozumieniu świata. W Liceum uczeń korzysta także z indywidualnego wsparcia przy wyborze kierunku studiów.
Plan dnia ucznia
W szkole francuskiej plan zajęć jest zazwyczaj dłuższy niż w szkole polskiej i rozpoczyna się o godz. 8.00 (przedszkole i szkoła podstawowa) lub 8.30 (gimnazjum i liceum). W ciągu dnia są dwie 15-minutowe przerwy, aby dzieci miały czas na zabawę i odpoczynek, natomiast w środku dnia korzystają z godzinnej przerwy przeznaczonej na obiad i zabawę.
Lekcje w szkole podstawowej trwają do godz.15.00 aby dzieci mogły potem skorzystać z zajęć pozalekcyjnych a w gimnazjum i liceum do godz. 18.00. W porównaniu do polskiego systemu edukacji dzieci mają mniej pracy domowej ponieważ na lekcjach nacisk jest kładziony nie tylko na aspekt teoretyczny wiedzy, ale też na praktyczny. W związku z tym uczniowie wykonują dużo ćwiczeń i testów ze swoimi nauczycielami w klasie.
Szkoły francuskie w Polsce
Chociaż w Polsce jest wiele szkół oferujących nauczanie w języku francuskim, ale tylko jedna jest akredytowana przez francuskie Ministerstwo Edukacji i oferuje francuski program nauczania dla dzieci w wieku od 2 do 18 lat – to Liceum Francuskie w Warszawie. Ta międzynarodowa placówka założona w 1919 roku jest zagraniczną szkołą z najdłuższą tradycją nauczania w Polsce.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, w szkole uczą się nie tylko Francuzi, ale ponad 760 uczniów z 45 różnych krajów (Polacy stanowią 35% wszystkich uczniów). Dzieci, które nie znają dobrze języka francuskiego, już od 2 roku nauki w przedszkolu mogą skorzystać z intensywnych kursów francuskiego w ramach programu wsparcia w przystosowaniu się do francuskiego systemu nauczania.
Uwaga: Liceum Francuskie w Warszawie organizuje Dzień Otwarty Online w sobotę 20 marca, na którym rodzice na pewno znajdą odpowiedzi na swoje pytania. W programie są też rozmowy i spotkania z nauczycielami. Udział jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod adresem: https://lfv.pl/event/dzien-otwarty-online-liceum-francuskiego/
Kontakt:
Liceum Francuskie w Warszawie
info@lfv.pl
Na wypasie 😁
Lubię ten portal, ale dlaczego cenzurujecie treści jeśli krytyka jest kulturalna i konstruktywna?