Ile polskich czterolatków ma niedobory witaminy D? Uwaga… 99%!
Dane dotyczące suplementacji witaminy D u polskich dzieci są zatrważające. Według badań Instytutu Matki i Dziecka aż 99% czterolatków ma niedobory, równie fatalnie są doniesienia dotyczące dzieci w wieku szkolnym. Wyjaśniamy zatem, dlaczego witamina D jest tak ważna w rozwoju naszych pociech i w jaki sposób zadbać o jej właściwy poziom.
Witamina D – jaki ma wpływ na rozwój twojego dziecka?
Ogromny! Wielu rodziców wie, że suplementacja witaminy D jest niezbędna, aby uchronić dziecko przed krzywicą. To fakt – ma ona ogromne znaczenie dla rozwoju układu kostnego oraz zębów. To jednak nie wszystko. Oto pozostałe korzyści dla zdrowia, z których istnienia często nie zdajemy sobie sprawy:
• pozytywny wpływ na układ mięśniowy
• prawidłowa praca trzustki
• prawidłowa praca tarczycy
• dobre samopoczucie (lepszy nastrój)
• wzmocnienie odporności
Warto także wiedzieć, że według wyników najnowszych badań, właściwa suplementacja witaminy D może obniżyć ryzyko wystąpienia raka, w pewnym stopniu zapobiec nadciśnieniu i cukrzycy oraz ułatwić odchudzanie. Co jednak szczególnie istotne dla wielu rodziców – witamina ta wykazuje korzystne działanie w walce z alergiami i astmą.
Witamina D – zapotrzebowanie
O ile polskie przedszkolaki mają niedobory witaminy D, o tyle niemowlęta – zazwyczaj nie. Podajemy najmłodszym dokładnie tyle, ile powinny jej otrzymywać, czyli 400 j.m. na dobę (bez względu na sposób karmienia), do 6-go miesiąca życia. Od 6 miesiąca do ukończenia pierwszego roku dzieci powinny otrzymywać 400 – 600 j.m. na dobę – ze wszystkich źródeł i tutaj także świetnie wywiązujemy się z zadania.
Problem pojawia się po 1 roku życia dziecka – wielu rodziców zaprzestaje wówczas suplementacji. Warto zatem wiedzieć, że dalsze podawanie dziecku witaminy jest jak najbardziej wskazane. Dziennie zapotrzebowanie u dziecka powyżej roku życia to od 600 do 1000 j.m. na dobę. Według niektórych specjalistów suplement należy podawać tylko w okresie jesieni, zimy i wiosny, według innych – także latem, gdy słońce ukryte jest za chmurami. Szczegóły suplementacji zawsze powinien ustalić pediatra.
Witamina D – czy można uzyskać ją z pożywienia?
Nie zawsze chcemy podawać dziecku witaminę D w suplementach z apteki. Czy w takiej sytuacji możemy ułożyć dietę malca tak, aby pokryć zapotrzebowanie?
Teoretycznie jest to możliwe. Spore ilości witaminy znajdziemy w rybach, mleku, wątróbce, jajkach, serach oraz twarogach. Informację o zawartości witaminy D3 znajdziemy także na opakowaniach niektórych produktów – przykładem są płatki kukurydziane. W praktyce jednak całkowite pokrycie zapotrzebowania na tę witaminę jest jednak dość trudne.
Witamina D – objawy niedoboru u dzieci
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy twoje dziecko także może mieć niedobory witaminy D, zwróć uwagę na objawy niedoboru:
• opóźnione ząbkowanie
• występowanie próchnicy, „słabe” zęby
• częste infekcje dróg oddechowych
• nerwowość, rozdrażnienie
• spowolniony wzrost
Wszystko to może wskazywać na znaczny niedobór. Jednak nawet, jeśli nie zauważasz powyższych objawów, przy następnej wizycie u pediatry zapytaj o jego zdanie na temat rozpoczęcia suplementacji.
Nam pediatra już we wrześniu zaleca rozpoczęcie suplementacji witaminy D3. To i tran w okresie jesienno-zimowym są u nas niezbędne!! ☺️ ????