Karmienie piersią – akcja promocyjna Ministerstwa Zdrowia
Między 26 maja a 1 czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Właśnie z tej okazji Ministerstwo Zdrowia przygotowało dziecięce body, które promują naturalne karmienie. Ubranka trafią do około 40 polskich szpitali położniczo – ginekologicznych.
źródło zdjęcia: www.gov.pl
Na body znajduje się napis promujący karmienie piersią, a metka zawiera zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące tegoż samego rodzaju karmienia. Ubranko posiada dwustopniową regulacje rozmiaru, dzięki czemu będzie służyło maluszkowi przez dłuższy czas. Zostało ono wykonane oczywiście w Polsce z bezpiecznych, certyfikowanych dzianin i farb.
Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia mówi: „ Chcemy podarować pacjentkom upominek, który będzie przypominał, jak ważne dla zdrowia zarówno dziecka, jak i mamy jest karmienie piersią.”
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w spawie karmienia piersią
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca:
- Karmienie niemowlęcia wyłączne piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia.
- Kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej, oczywiście przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.
Mleko kobiece nie traci swoich właściwości odżywczych, dlatego też jest niezwykle cenne nie tylko dla noworodka, ale także i dziecka, które ukończyło pierwszy rok życia. Z całą pewnością, żadna mieszanka nie jest w stanie go zastąpić. Kiedy maluszek skończy sześć miesięcy nie ma absolutnie żadnej potrzeby wprowadzania mleka modyfikowanego. W celu zapewnienia dziecku odpowiedniej ilości mleka, niemowlę należy dalej karmić od 6 do 8 razy na dobę, oczywiście wprowadzając stopniowo nowe produkty. Z kolei liczba karmienie dzieci, które ukończyły pierwszy rok wynosi od 3 do 5 razy na dobę.
Korzyści dla dziecka jakie płyną z karmienia piersią
1. Mniejsze ryzyko infekcji układu pokarmowego, dróg oddechowych, infekcji ucha środkowego, układu moczowego.
2. Wzrost odporności u dziecka.
3. Zmniejszenie rozwoju otyłości i cukrzycy typu 1 i 2.
4. Zmniejszenie prawdopodobieństwa nagłej śmierci łóżeczkowej.
5. W przypadku niemowląt przedwcześnie urodzonych, zmniejszenie ilości ciężkich powikłań, takich jak martwicze zapalenie jelit czy SEPSA.
6. Wzrost poczucia bezpieczeństwa.
Karmienie piersią w miejscach publicznych
Karmienie piersią w miejscach publicznych to część życia społecznego. Kobiety nie powinny absolutnie się wstydzić, krępować czy obawiać krzywych spojrzeń innych osób. Niemalże w każdym centrum handlowym przygotowane są specjalne, komfortowe pokoje dla matek karmiących. A karmienie piersią jest ogromną wygoda dla rodziców – brak butelek, sterylizatorów i ogromnej ilości pozostałych akcesoriów. Dlatego jeśli masz pokarm – karm piersią jak najdłużej!
Źródło: https://www.gov.pl