Książki, które pomogą rozwiązać najczęstsze problemy wychowawcze rodziców
Odkąd na świat przyszły Wasze dzieci, na pewno pojawiły się problemy, z którymi nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia. Bunty, niechęć do jedzenia, bicie rodziców, histerie, lęki i napady złości. Wiemy, że czasem jest Wam bardzo ciężko sobie z tym poradzić, rozumiemy to. Gdzie szukać pomocy, gdy już wszystkie domowe sposoby zawiodły? Możecie skorzystać z pomocy doradców rodzicielskich, psychologów i pedagogów, osób doświadczonych, szukać porad na portalu dla rodziców. Innym, bardzo dobrym źródłem wiedzy są książki. Trzeba tylko wiedzieć, które pozycje są naprawdę wartościowe, żeby nie tracić czasu i nerwów na te „byle jakie”.
W jednym z postów na Facebooku pytaliśmy, w czym możemy Wam pomóc, jakie problemy rozwiązać. Napisaliście mnóstwo wiadomości. Pogrupowaliśmy podobne trudne sytuacje i już trwają prace nad ich rozwiązaniem. Jeśli jednak problem jest palący Mariola Kurczyńska – doradca rodzicielski przygotowała listę książek, które poleca do danego tematu. Jej książka „Obudź w dziecku olbrzyma” również odpowiada na wiele pytań.
Jedzenie
Wasze problemy:
1. Co zrobić z małym niejadkiem?
2. Jak przekonać dziecko prawie dziesięcioletnie do posmakowania czerwonych owoców i warzyw? Syn twierdzi, że nie lubi, chociaż nigdy nie posmakował. Jedyne owoce i warzywa, które jada to jabłka, gruszki, banany, ogórki zielone świeże i sałata. Pomocy!
3. Moja 8-latka nie je żadnych warzyw
4. Mój syn twierdzi, że będzie jadł warzywa jak będzie starszy. Ale mówi tak każdego roku i nic się nie zmienia.
5. Nie pije żadnych soków ani herbat owocowych. Tylko wodę mineralną i czarną słabą herbatę.
6. Córka nie chce jeść.
7. Jak pobudzić dziecko do jedzenia nowych rzeczy? Je zupy, ziemniaki, mieso itd. Jednak owoce, warzywa, jajka fuj. Groszek z marchewką fuj. Kanapki fuj. Śniadania to dramat. Ciągle tylko płatki z mlekiem i parówki chciałaby jeść. Na to nie mogę pozwolić jej. Jak mam wstawać o 6 rano żeby siebie ogarnąć do pracy, a mała do przedszkola i słuchać jej lamentów, to potem moje 12 H w pracy mam po prostu doła.
Polecane książki:
Uśmiechnij się, siadamy do stołu, J. Juul
Obudź w dziecku olbrzyma, M. Kurczyńska
Dziecko dzień po dniu, P. Druckerman
Humorki/histeria/agresja
Wasze problemy:
1. Jak poradzić sobie z dzieckiem, które zaczyna płakać i wrzeszczeć na środku supermarketu?
2. Jak poradzić sobie z 5-letnią córką, która na każde „NIE” reaguje histerycznym darciem buzi. Nie można nic zrobić, bo ma być jak ona chce.
3. Co robić, gdy dziecko bije mamę?
4. Co zrobić, gdy dziecko wymusza wszystko krzykiem i płaczem?
5. Raz miała napad dużej złości, płacz a raczej ryk, tupanie nogami, jakby chciała mnie uderzyć, rzuciła się na mnie. Od razu nie wzięłam jej na ręce, jak się domagała tydzień temu.
6. Jak przebrnąć przez bunt dwulatka?
7. A ja wolałam bunt mojej małej, bo tragedia jest bunt 4latki.
8. Co zrobić gdy dziecko bije, gryzie, szczypie mamę?
9. Co zrobić, gdy na każde pytanie odpowiedź brzmi NIE. Dodam, że ma 20 miesięcy i wszystko rozumie co się do niego mówi.
10. Mały 12-latek, który od wieku przedszkolnego buntuje się, nie szanuje innych i do tego jest wulgarny i sprawia problemy wychowawcze w szkole i poza nią. .co robić, kiedy NIE pomaga nic-tłumaczenie itp. Syn ma ośmioro rodzeństwa w różnym wieku i z żadnym dzieckiem tak się nie działo i nie dzieje. Muszę tu nawet stwierdzić, że ten 12-letni mały człowiek (a mój kochany mimo wszystko syn) – burzy spokój całej naszej dużej rodziny…przykre, ale tak jest i nawet terapia NIE pomaga. Pozdrawiam i proszę o rady.
11. Ja mam problem z moja córką: od zawsze ma cieżki charakter, nie słucha nikogo, mówi wprost to co czuje, ale teraz najgorsze jest to, że jak coś jej nie gra to od razu przeraźliwie krzyczy, jakby ktoś robił jej krzywdę. Ja jej tłumaczę, ale to na nic, rozmawiam z nią że tak nie wolno, bo ludzie pomyślą, że dzieje jej się krzywda i będę miała wizytę policji i opieki. A ma dopiero 6 lat. Chociaż w przedszkolu jest bardzo grzeczna i spokojna, w domu jakby w nią diabeł wsteępował i nie raz na mieście też jej się to zdarza. Nie jest bita, ani nic w tym rodzaju, dostaje nagrody za dobre dni (chociaż jest ich nie wiele). Jest tulona, całowana, mówie jej, że ją kocham, poświecam jej każdą wolną chwilę, bawimy się, ale ona tak i tak musi pokazać swoje. Dlatego proszę o pomoc, bo jest moim skarbem i już nie wiem jak do niej dotrzeć i jak ją tego oduczyć. Naprawde opadają mi rece.
12. Moim problemem jest autoagresja u mojej córki 9 lat, zdiagnozowany autyzm. Jeśli nie dostanie czego chce gryzie się po nadgarstkach. Drugi problem to pampersy. Jeśli załatwi swoje potrzeby zgłasza, że jest siku lub kupka i domaga się przebrania, jeśli nie założę jej pampersa i nie upilnuje jej, wypróżnia się w majtki.
13. 3,5 latek uparty jak stado kóz, nie posprząta zabawek, wszystko musi być jak on chce, wymusza to albo marudzeniem, rykiem, a przy odmowie ataki złości, złośliwe zrzucanie wszystkiego na podłogę (wie, że tego nie znoszę), nie chce iść za rękę, notorycznie ucieka, nie reagując na stój, stop, uważaj, chodź, wróć itp.
14. Mam 6 córkę, przeklina, wyzywa mnie od najgorszych, w sumie nie tylko mnie, ucieka, nie słucha w ogóle, wymusza płaczem i krzykiem, po prostu makabra. Co dzień to samo. Nic do niej nie dociera, próbuje rządzić i manipulować. Złość i agresja. Nie daję rady.
15. Mam pytanie co zrobić, jeśli dziecko (jest w III klasie) nie chce siedzieć w klasie, krzyczy, kopie, płacze. Nadmienię iz ma orzeczenie. Jest w szkole z klasami integracyjnymi.
16. Pomocy, moja córka niedługo będzie miała 4 lata, jest grzeczna, rozwija się prawidłowo, nigdy nie miałam z nią większych problemów, ale od miesiąca nie daje sobie kompletnie rady z jej zachowaniem. Rozmawiam z nią. Tłumaczę. Całe wakacje poświęciłam tylko córce. Ale coś się zmieniło, wracam czasem ze spaceru i sama mam ochotę płakać.Z byle powodu zaczyna krzyczeć, wręcz wrzeszczeć bić mnie, tupac nogą itp…dziś także pod przedszkolem stara się w ten sposób coś uzyskać. Staram się zachowywać spokojnie, mówić spokojnie, uspokoić ją, ale to nic nie daje…przeczytałam wiele porad – nic nie działa. Kompletnie nie rozumiem skąd taka zmiana …słyszałam, że jest coś takiego jak bunt 4-latka, ale nie można też całkowicie ulegać wymuszaniem dziecka. Jestem tak skołowana może gdzieś popełniłam błąd
17. Mam problem. Synek wszystkim rzuca: klockami, zabawkami, butami, butelkami. Zawsze chce mój telefon, ale jak mu sie znudzi klikanie rzuca nim o ścianę czy we mnie…szantażuje płaczem (na szczęście tylko w domu). Był karmiony butelką , bo ja stracilam pokarm. Wyrobił mu sie zwyczaj uspokajania butelką z wodą i teraz ma blisko 2 lata i nadal pije z butelki, z tym, że nauczył się ją otwierać i wylewać na siebie itd. Pije wodę z doidy, ale to nie uspokaja, a na koniec się bawi wylewajac i rzucając kubeczkiem. Wydaje sie że nie rozumie zasady dzialania niekapka, a ma 2 niekapki. Wyrzuca różne rzeczy do śmieci, swoją czapkę, buty, klocki…Kupiłam mu z Wlk Brytanii klocki drewniane, 2 wyrzucił, a futerał drewniany rzucił i się połamał. U babci zbił miskę kotka, też rzucając. Złamał babci okulary, bo dawała mu do zabawy. Długo by wyliczać. Jednocześnie prawie nie umie bawić sie piłką, czyli kopać albo rzucać. Piłkę przynosi w rączkach. Ma rok i 10 mcy.
Polecane książki:
Dziecko dzień po dniu P. Druckerman
„Nie” z miłości, J. Juul
Agresja nowe tabu, J. Juul
Obudź w dziecku olbrzyma, M. Kurczyńska
Obowiązki
Wasze problemy:
1. Od kiedy zacząć uczyć dziecko w pomocy w obowiązkach domowych?
2. Co zrobić kiedy 7-letnie dziecko na hasło, np. „sprzątać” albo „pisać ” ucieka z domu i chowa się po garażach, ogródkach, szopach i co tylko mu przyjdzie do głowy? Dodam, że tłumaczę, rozmawiam, proszę i nic.
3. Jak zachęcić dzieci do pomocy w domu?
Polecane książki:
Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności, G. M. Duclos
Każde dziecko może nauczyć się reguł, A. Kast_Zahn
Nauka/motywacja
Wasze problemy:
1. Jak motywować dziecko do nauki? Mój syn ma „w nosie” jak wygląda jego zeszyt, a ortografia to w ogóle jest nieistotna – przecież i tak wiadomo co napisał, tłumaczy.
2. A co z robić kiedy ma na wszystko czas? Moja córka ma 12 lat i zdiagnozowane ADHD. Na wszystko czas ma, do szkoły wstaje za 10 minut 8 i wychodzi za 2 minuty 8, chociaż ją budzę od 7.Odrabianie lekcji trwa 5 godzin tylko dlatego, że nad nią stoję, bo inaczej to by 8 godzin odrabiała! Jestem u kresu wytrzymałosci nerwowej! Teraz 6 klasa przed nami, a ja już jestem kłebkiem nerwów.
3. Jak wpłynąć na dziecko, które do wszystkiego ma słomiany zapał i chce coś robić tylko 5 minut? A ma już 5 lat… Boję się że gdy pójdzie do zerówki nie będzie współpracować z nauczycielami…
4. Jak zachęcić dziecko do nauki?
5. Mój syn pójdzie do siódmej klasy, boję się co to będzie, nie chce się uczyć, ledwie przeszedł. Wiem, że jak chce to potrafi się wykazać, ma też dysleksję, wielorakie dysfunkcje.
6. Jak zachęcić 10-letnie dziecko do szkoły? Problem z nauczcielką.
Polecane książki:
Obudź w dziecku olbrzyma, M. Kurczyńska
Twoje kompetentne dziecko, J. Juul
Nagrody i kary
Wasze problemy:
1. System nagród i kar – czy stosować?
2. System kary i nagrody działał na początku, teraz jest płacz i lament.
Polecane książki:
Wychowanie bez nagród i kar A. Kohn
Pozytywna dyscyplina, J. Nelsen
Mity dotyczące wychowania
Wasze problemy:
1. Proponuję obalać mity jakie krążą w sferze rozwoju dzieci, np. jak się wykrzyczy jako niemowlę poćwiczy płuca, albo bunt dwulatka, trzylatka itd., albo że bez nagród i kar dziecko nie będzie współpracować, albo moje ulubione: jak płacze, krzyczy to przecież robi na złość rodzicowi i wiele, wiele innych.
2. Ja odkąd urodziłam synka (15msc) wciąż słyszę: przyzwyczaiłaś nosić, na głowę Ci wchodzi, wymusza, robi na złość, daj mu się wypłakać, daj mu klapsa ostrzegawczego, etc… Żal że dorośli ludzie są aż tak prymitywni i zacofani!
Polecane książki:
Dziecko dzień po dniu, P. Druckerman
Najszczęśliwsze dziecko w okolicy H., Karp
Autorytet/wpływ innych
Wasze problemy:
1. Jak 5-latkę wyposażyć tak, by była odporna na wpływ dziadka i prababci? Głównie wypływa to z tego, że mama głupoty gada. Do nich nie trafia, że jej szkodzą tak robiąc. A mi robią pod górkę, bo przez to pokonali w niej mój autorytet. Moja 5 latka nie ma we mnie autorytetu i juz burzy wszystko, co postanowi mama. Rozmowa z nimi nie wchodzi w grę bo były i co ja głupia się znam. A mam taką sytuację życiową że nie mogę zupełnie ich odciąć.
3. Pięcioletnie dziecko manipulowane jest przez pozostałych członków rodziny. Co więcej, wmawiają różne głupoty, co zaburza autorytet jako matki.
4. To ja mam tak z tatą dziecka, na wszystko pozwala, nosi na rękach, a potem na placu zabaw mały nie potrafi się bawić z dziećmi, bo chce wszystko i ciągle płacze…
Polecane książki:
Życie w rodzinie J. Juul
Twoja kompetentna rodzina J. Juul
Problemy fizjologiczne/psychologiczne
Wasze problemy:
1. Co zrobić z chłopcem, który nie ma czasu siedzieć na toalecie, a jak już siedzi to niestety niewiele z tego wychodzi, a jednak majtki to chętnie brudzi. Przebadany przez sztab specjalistów gastroenterologii dziecięcej. Wszyscy twierdzą, że to problem psychologiczny.
2. 11 miesięczne dziecko, od kilku miesięcy nie sypia dobrze: często się budzi, zasypia tylko przy piersi, budzi się z płaczem z zamkniętymi oczami; „zwiedza” też łóżko: z zamkniętymi oczami siada, kładzie się gdziekolwiek, popłakuje przy tym.
3. Mój syn po narodzinach siostry przestał korzystać z toalety i załatwia sie w majtki. Co zrobić, by znów normalnie korzystał z toalety?
4. Problem pierwszy dotyczy starszego syna który ma 4 lata. Jest to dziecko bardzo wrażliwe. W zeszłym roku rozpoczął przedszkole, duży stres, częste choroby (przez przerost migdała dziecko miało niedosłuch, ale już jest ok), dziecko było bardzo wycofane. Dopiero teraz ma kolegę, z którym się bawi, ale od miesiąca nie chce robić kupy do kibelka. Kilkanaście razy na dzień popuszcza kupę w majtki… Jak siada na toalecie mówi, że nie umie zrobić, albo że jak zrobi to nie urośnie… Ja wiem że to siedzi w psychice u niego. Bo Usg brzuszka nic nie wykazało… Do tego jest strasznym niejadkiem, je tylko swoje wybrane rzeczy, nawet w przedszkolu zawsze muszę coś zanieść… Kiedyś dziecko męczące wszystko, za to teraz prawie nic nie je i ten problem trwa już dwa lata.
Polecane książki:
Obudź w dziecku olbrzyma, M. Kurczyńska
Nauka nowych czynności/oduczanie
Wasze problemy:
1. Jak odzwyczaić 4-latka od pieluch, wszystko zawodzi?
2. I jak oduczyć 19-miesięczne dziecko od picia mleka w nocy? Jeśli nie wypije, płacze i się budzi nie chcąc później spać przez 4 godz.
Polecane książki:
Najszczęśliwszy śpioch w okolicy H. Karp
W Paryżu dzieci nie grymaszą, P. GDruckerman
Smartfony/tablety
Wasze problemy:
1. Jak odciągnąć dzieci od komputerów, telefonów, tabletów? Gdy nic innego nawet na siłę, wycieczki, zabawy nie wywołują u nich radości. A zakazanie wywołuje depresję, żal, obwinianie rodziców
Polecane książki:
Obudź w dziecku olbrzyma, M. Kurczyńska
Rozmowa z rodzicami
Wasze problemy:
1. Jak skutecznie wytłumaczyć rodzicowi, że młody człowiek może mieć inne zdanie, że chciałby po swojemu, że inaczej nie znaczy gorzej? Co zrobić, żeby rodzice i inni członkowie rodzin nie podcinali młodzieży skrzydeł, żeby dali im żyć?
Polecane książki:
Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie, J. Juul
Zamiast wychowania, J. Juul
Jak widzicie problemów jest sporo, a to jeszcze nie wszystkie…Mamy nadzieję, że skorzystacie z poleconych książek. Na blogu systematycznie będą pojawiać się również porady dla rodziców dotyczące Waszych najczęstszych problemów, bądźcie na bieżąco. A jeśli znacie kogoś, kto może potrzebować tego artykułu przekażcie mu informację 🙂
Jak tak poczytałem te pytania, to wydaje mi się, że książki się przydadzą i rodzice odkryją, że tak naprawdę w wielu przypadkach to problem jest z nimi samymi, a nie z ich dziećmi 🙂