Nadzór rodzicielski, blokady, aplikacje do kontroli dziecka w sieci
Komputery, laptopy czy telefony komórkowe zawładnęły naszym światem, stały się wręcz wszechobecne. Niemalże każdy pierwszoklasista co jakiś czas korzysta z komputera i prawie większość dzieci posiada telefon komórkowy. Niestety nie wszystkie aplikacje i strony internetowe mają wartości edukacyjne i z wielu z nich z całą pewnością nie powinny korzystać maluchy. Tutaj rozpoczyna się istotna rola rodziców, którzy powinni ograniczyć dostęp do zakazanych stron i niepożądanych aplikacji. Przygotowaliśmy dla Was kilka porad, które mamy nadzieję okażą się pomocne.
Nadzór rodzicielski – telefony komórkowe
Zacznijmy najpierw od zabezpieczeń i blokad w telefonach komórkowych, którymi posługuje się już przecież większość maluchów.
Nadzór rodzicielski w Androidzie
W przeciwieństwie do systemu operacyjnego iOS, który znajduje się w urządzeniach Apple, Android nie ma wbudowanej ochrony rodzicielskiej. Aplikację możecie pobrać korzystając ze sklepu Google Play. W tym celu należy wejść w Google Play, następnie w ikonkę „Ustawienia” i wybrać „Kontrola rodzicielska”. Teraz musicie określić z których aplikacji mogą korzystać Wasze maluchy. Zwróćcie również uwagę na PEGI czyli na europejski system klasyfikacji gier, który jest naprawdę bardzo pomocny. Cyferka jaka znajduje się przy słowie PEGI określa, od jakiego wieku dany program jest dozwolony. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat nadzoru rodzicielskiego, warto wybrać się na warsztaty dla rodziców, które organizowane są w wielu miastach.
Nadzór rodzicielski iOS
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, system operacyjny iOS ma wbudowaną kontrolę rodzicielską. Dlatego nadzór w tym przypadku jest bardzo prosty. Wystarczy, że wejdziecie w ustawienia „ogólne” a następnie w „ograniczenia”. Po wpisaniu poprawnego kodu PIN możecie już bez najmniejszego problemu zarządzać aplikacjami z jakich korzystać będą Wasze dzieci.
TimeAway
Pierwszą aplikacją, na którą warto zwrócić uwagę jest TimeAway. Dzięki niej rodzice mogą kontrolować aplikacje pobierane przez maluchy. Dodatkowo możecie ustalić limity czasowe do poszczególnych aplikacji bądź je całkowicie zablokować. TimeAway pozwala zablokować dostęp do urządzeń np. w trakcie pobytu dzieci w szkole czy też w czasie wspólnego posiłku. Aplikację tą instaluje się zarówno na smartfonie dziecka jak i rodziców, dzięki czemu maluchy nie są w stanie usunąć, obejść kontroli rodzicielskiej.
Kids place
Kids place w dosłownym tłumaczeniu oznacza miejsce zabaw. Dzięki tej aplikacji możecie stworzyć taki plac zabaw dla dzieci, poprzez określenie aplikacji z których mogą korzystać. Program umożliwia także blokowanie połączenia z internetem czy ustawienie czasu po jakim komórka ma się zablokować. Możecie mieć także pewność, że dziecko nie zmieni samo żadnych ustawień, ponieważ do tego celu niezbędny jest kod pin, który będziecie znać tylko Wy.
Qustodio
Kolejną aplikacją, na którą warto zwrócić uwagę jest Qustodio. Oprócz możliwości blokowania programów umożliwia także blokowanie smsów bądź połączeń przychodzących lub wychodzących. A dodatkowo w wersji premium, rodzice mają możliwość śledzenia aktywności maluchów w mediach społecznościowych.
Nadzór rodzicielski – komputer
Przejdźmy teraz do blokad i zabezpieczeń w komputerach, laptopach. Dzięki poniższym programom, możecie zadecydować z jakich stron mogą korzystać Wasze dzieci.
Windows Family
Windows Family to usługa, która udostępniona jest przez Microsoft. Pierwszym krokiem jest założenie konta na stronie http://www.microsoft.com/pl-pl/outlook-com/. Następnie po zalogowaniu, należy wybrać zakładkę „Zabezpieczenia i prywatność” i już możecie sprawdzić z jakich stron i przez jaki czas korzystało Wasze dziecko.
Norton Family
Jeżeli zależy Wam na jeszcze większej kontroli, skorzystajcie z programu Norton Family https://onlinefamily.norton.com/familysafety/loginStart.fs. Oprócz powyższych funkcji, program posiada możliwość wyłapywania słów kluczy, jakie Wasze dziecko udostępnia w internecie. Norton Family nie pozwoli na publikację numeru PESEL czy innych istotnych informacji.
źródło: pexels.com
Jeżeli Wasze pociechy nie rozumieją do końca dlaczego instalujecie te wszystkie programy, wybierzcie się z nimi na warsztaty dla dzieci i młodzieży. Psycholodzy, pedagodzy wytłumaczą im jakie niebezpieczeństwa i zagrożenia czekają na nie w internecie. Jednak najpierw skorzystajcie z powyższych aplikacji, które sprawią, że dzieci będą mogły bezpiecznie korzystać z sieci. A rodzice nie będą się zastanawiać czy maluch nie przegląda zakazanych stron czy też nie pobiera niewłaściwych aplikacji.