Przygotuj się do świąt, jak je dobrze zaplanować, aby nie przepłacać i nie marnować żywności
Bez względu na odwieczną dyskusję o wyższości jednych świąt nad drugimi, bezdyskusyjnie łączy je jedno: gorączka zakupów i marnowanie jedzenia. Warto odpowiednio wcześnie i rozsądnie przygotować się do Świąt Wielkanocnych. Jeśli dobrze je zaplanujemy, zaoszczędzimy nie tylko pieniądze i żywność, ale zadbamy też o swoje zdrowie. Wielka moc tkwi w odpowiednim przygotowaniu do świąt, nie tylko tych wielkanocnych.
Podstawowa zasada zakupów spożywczych brzmi: “nie idźmy do sklepu na głodnego”. Kupujmy to, co niezbędne i naprawdę potrzebne. Gorączka przedświątecznych zakupów sprawić może, że sklepowy koszyk zapełnimy stosem kosztownych produktów, z których większość wyląduje potem w koszu, ale na śmieci. Pamiętając o tym, weźmy sobie do serca drugą zasadę, dzięki której zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy: róbmy zakupy na święta według przygotowanej wcześniej listy. To inwestycja, która zwróci nam się w przedświątecznej gonitwie.
Wybór zestawu potraw, które przygotujemy na święta, pozwoli na rozpisanie potrzebnych produktów. Udajmy się na zakupy najpóźniej tydzień przed świętami z gotową listą. Kupujmy to, co niezbędne, myśląc o zaplanowanych potrawach: śledziach, jajkach, pasztecie, białej kiełbasie i innych tradycyjnych pozycjach zastawy świątecznej. Dyscyplina trzymania się listy zakupów w alejkach supermarketu, pozwoli zaoszczędzić pieniądze.
Zaplanowanie zakupów z wyprzedzeniem i gotową listą ma jeszcze jedną ważną zaletę: zyskujemy czas na rozeznanie aktualnych ofert specjalnych. W ten sposób, bez pośpiechu, możemy sami decydować kiedy i gdzie kupimy produkty. To ważne, zwłaszcza w czasach wysokiej inflacji. Pośpiech jest złym doradcą. Dlatego dobrym pomysłem jest dobór potraw do aktualnych promocji w sklepach. Korzystając z tej zasady, szukamy przepisów kierując się tym, co w danym tygodniu jest w dobrej cenie. Dobieramy zatem potrawy do obowiązujących promocji.
Pamiętajmy, że nie wszystko musimy kupować. Zadbajmy z wyprzedzeniem o świąteczny wystrój w domu i co najmniej tydzień przed świętami posiejmy na przykład rzeżuchę. Zyskamy w ten sposób piękny naturalny symbol rozkwitającej wiosny. Zamiast kupować gotowe stroiki, włączmy dzieci, domowników do wspólnego przystrajania. Będziemy dumni z własnoręcznie wykonanych ozdób świątecznych!
Gdy minie błogi czas odpoczynku i świętowania, warto zrobić przegląd lodówki. To ważny moment, aby zadbać o świeże jeszcze potrawy i zdecydować, czy chcemy się nimi podzielić lub zamrozić na później. W wielu miastach znajdują się publiczne jadłodzielnie. To urządzenia przypominające lodówki, w których można zostawiać nadmiar jedzenia, wspierając w ten sposób innych.
Przechowuj z głową
Decydując się na przechowywanie w lodówce, należy pamiętać o podstawowych zasadach, dzięki którym nasze świąteczne potrawy zachowają swój smak i wartości odżywcze przez dłuższy czas. Przechowujmy je w hermetycznych pojemnikach próżniowych, jak na przykład zestaw pojemników do przechowywania próżniowego marki Electrolux, dzięki którym ograniczymy marnowanie żywności w domu. Jest to bezpieczny i zapewniający ochronę system przechowywania świeżej żywności i gotowych dań – utrzymuje porządek w spiżarni i lodówce. Pojemniki mają poręczny rozmiar, więc świetnie nadają się do przenoszenia jedzenia.
Innym sposobem na ograniczanie marnowania jedzenia jest korzystanie z nowoczesnych funkcji lodówek. Na przykład nowe chłodziarki Electrolux są wyposażone w szuflady NaturaFresh™, które przedłużają świeżość produktów aż trzykrotnie. Wszystko dzięki funkcji utrzymywania w szufladzie temperatury 0°C – idealnej dla mięsa i ryb.
Racja regeneracja
Odkładanie do lodówki jedzenia na później wiąże się z umiejętnością jego właściwego odgrzania. Makaron, ryż i ziemniaki mają tendencję do wysychania podczas przechowywania. Często uważamy, że odgrzewane potrawy są pozbawione smaku i nijakie. Tymczasem tzw. “regeneracja” jedzenia w piekarniku parowym nadaje im odpowiedniej wilgotności i sprawia, że posiłek jest smaczniejszy. Para zatrzymuje składniki odżywcze i wilgotność w potrawach. Niektóre piekarniki parowe mają do tego specjalny program, na przykład w urządzeniach Electrolux nosi nazwę właśnie „Regeneracja”. Dostępne w nich cztery ustawienia pary od 25% do 100% są idealne do pieczenia, przypiekania, gotowania na parze ryb i warzyw. Piekarniki parowe zapewniają nie tylko możliwość odświeżania, ale także skracają czas pieczenia nawet o 20% przy zachowaniu witamin i składników odżywczych potraw!
Mrozimy
Innym sposobem przechowywania posiłków jest ich mrożenie, doskonale spisujące się w przypadku potraw mięsnych. Pakujemy je w folię spożywczą i mrozimy. Sprawdzą się w tej roli zamrażarki w domowych lodówkach. Dzięki temu świąteczne potrawy posłużą nam jeszcze przez kilka miesięcy.
Aktywnie na święta
Zachęcamy do aktywnego spędzania czasu w okresie świątecznym. Wiosenna aura powinna temu sprzyjać. Zamiast spędzać godziny przy świątecznym stole, zadbajmy o własne zdrowie i samopoczucie w gronie najbliższych, wykorzystajmy ten krótki okres na rozmowy – przecież zaledwie rok temu pandemia wiele osób z nas zmusiła na świętowanie w izolacji. Po rodzinnym spacerze odkryjemy na nowo smak potraw i nabierzemy apetytu.
Pamiętaj:
- zrób listę potraw i ich składników z 2-tygodniowym wyprzedzeniem
- wybierz się na zakupy najpóźniej tydzień przed świętami
- podziel się potrawami z innymi
- zamroź mięso i produkty tuż po świętach
- odgrzewaj potrawy na parze, aby przywrócić ich wilgotność
- przechowuj potrawy w hermetycznych, próżniowych pojemnikach
- spędzaj aktywnie czas na świeżym powietrzu.
Wesołych, zdrowych i aktywnych Świąt!
Super