Sztuki walki dla dzieci
Już od najmłodszych lat życia warto zapewnić dzieciom ciekawe atrakcje. W dobie telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów, sport zszedł na drugi, a nawet trzeci plan. A przecież sport i ćwiczenia fizyczne to nie tylko dobra zabawa, ale także nauka życia. Sztuki walki przeznaczone są nie tylko dla dorosłych, ale także już dla najmłodszych dzieci. Dlaczego właśnie na nie powinnyście zapisać swoje pociechy? A może zapiszecie się na zajęcia całą rodziną?
Kinga opowiedziała nam dlaczego zapisała dzieci na karatę i jak to się stało, że teraz wszyscy razem chodzą na zajęcia 🙂
Dlaczego zapisaliście dzieci na karate? Same wybrały te zajęcia?
– Szczerze mówiąc, to trochę przypadek – bo treningi odbywały się w szkole naszych dzieci. A poza tym taki sport miał być bardziej rehabilitacyjny – na krzywe kręgosłupy i platfusowate stopy.
Czy Wy – rodzice, wcześniej uprawialiście jakiś sport?
– Kilka razy próbowaliśmy, ale nigdy nie było to nic zorganizowanego.
Kto zawozi i odwozi dzieci na karate?
– Jeździmy tam razem z dziećmi. Czasem każde z nas z innego końca miasta.
Jakie miały wrażenia po zajęciach?
– Na samym początku dzieci były zachwycone. Później, kiedy natężenie zajęć jest duże w roku szklonym, a do tego trzeba przygotować się do kolejnego egzaminu na kolejny stopień – jest trochę buntu i zwątpienia. Po każdym kolejnym turnieju lub egzaminie jest faza euforii.
Jak to się stało że zapisał się tata?
– Namówiliśmy go, bo syn chciał.
Jak to się stało że dołączyła też mama? Na początku była sceptyczna?
– Oczywiście, że była sceptyczna. Pamiętam jak weszłam na salę po dzieci na samym początku, a tam była prawie 100 spoconych ludzi. Nie mogłam pojąć dlaczego im się to podoba. Ale dzieci i mąż byli zadowoleni z ruchu i atmosfery tam panującej, wiec dałam się namówić. Wciągnęło i mnie.
Co dają takie wspólne zajęcia?
– Dają sprawność fizyczną. Dają wiele zabawy, satysfakcji, wspieranie się w kolejnych próbach i trudnych wyzwaniach, bycie z rodziną w wolnym czasie. Dzieci i my na zajęciach uczymy się dyscypliny, z każdym treningiem przekraczamy swoje fizyczne możliwości no i oczywiście uczymy technik karate. Poza tym to świetne spotkania towarzyskie – zarówno dla dzieci jak i dla nas.
Ile już razem trenujecie?
– Zaczynamy już 5 rok. Syn zaczynał jeszcze w przedszkolu.
Na jakim jesteście poziomie?
– Dorośli: tata – 4 kyu, mama – 5 kyu, córka – 7.2 kyu, syn – 7.2 kyu
Czy polecacie innym taką formę rodzinnego spędzania czasu?
– Jak najbardziej. Jest to sport ogólnorozwojowy dla każdej grupy wiekowej, niekontuzyjny, bez agresji i niezdrowej rywalizacji. Rozwija ciało i umysł. Dodatkowo pozwala zawiązywać przyjaźnie na długie lata.
Kinga na początku była sceptyczna, ale na własnej skórze przekonała się jak te zajęcia mogą być wciągające. Pomyślcie, czy nie warto byłoby spróbować? Jeśli nie wahacie się przed zapisaniem syna czy córki na sztuki walki, czytajcie dalej 🙂
Zalety uprawiania sztuk walki przez dzieci
- Poprawa sprawności fizycznej
Sztuki walki przede wszystkim poprawiają sprawność fizyczną dzieci. Treningi poprawiają kondycję ruchową, postawę ciała, a także wpływają korzystnie na zwinność. Rozwijają również szybkość, siłę jak i wytrzymałość. - Samoobrona
Niektórzy rodzice, właśnie sztuki walki wybierają jako atrakcje dla dzieci, aby te nauczyły się samoobrony. Nie mamy na myśli bicia i dokuczania rówieśnikom, ale to, żeby dzieci wiedziały jak zachować się i co robić kiedy pojawia się zagrożenie. Czasami naprawdę wystarczy niewiele, aby dziecku udało się uciec, gdy zrobi się niebezpiecznie. - Pewność siebie
Nastoletnie dzieci, które trenują sztuki walki, stają się pewniejsze siebie, potrafią dążyć do celu, uczą się stanowczości, ale także koncentracji, spokoju i wyciszenia. - Funkcjonowanie w grupie
Dzieci nieśmiałe, czasami wycofane, dzięki takim zajęciom poznają nie tylko nowe koleżanki czy kolegów, ale także uczą się współpracy, współzawodnictwa i funkcjonowania w grupie. Sztuki walki to nie tylko sport, ale i rozrywka dla dzieci. - Wrażliwość estetyczna
Może wydawać Wam się dziwne, ale sztuki walki rozwijają również wrażliwość estetyczną.
Odmiany sztuk walki
Jest wiele odmian sztuk walki: karate, judo, aikido, tai chi, ju-jitsu, ale to nie koniec, bo cały czas powstają jeszcze nowe odłamy. Największą popularnością pośród dzieci i młodzieży cieszy się jednak judo i aikido.
Wybór zajęć
Zanim podejmiecie decyzję, na jakie zajęcia zapisać dziecko, zapoznajcie się dokładniej z daną placówką. Sprawdźcie czy instruktorzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do trenowania dzieci, zobaczcie czy placówka należy do związku sportowego danej dyscypliny, a także jak długo działa sekcja.
Trenowanie pod okiem doświadczonej i wykwalifikowanej osoby, jest naprawdę bardzo ważne. Dziecko z takich zajęć będzie czerpało bardzo wiele korzyści, które pozytywnie wpłyną na jego dalszy rozwój.
W niektórych szkołach organizowane są pierwsze darmowe zajęcia, tak aby dziecko i rodzice mogli zobaczyć, czy na pewno taki rodzaj sztuki walki im odpowiada. W trakcie takiego spotkania możecie również zobaczyć jak wygląda szatnia, sala i w jaki sposób instruktor traktuje i uczy Wasze dziecko. Pamiętajcie, że sztuki walki to nie tylko sport, ale także atrakcja dla dzieci.
W jakim wieku można zapisać dziecko na sztuki walki?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, każde dziecko jest inne, każde rozwija się w swoim własnym tempie. Tylko rodzice, dzięki codziennej obserwacji, mogą zadecydować czy maluch jest już gotowy do uczestnictwa w zajęciach sztuk walki. Najczęściej jednak już małe przedszkolaki są gotowe, aby stawić czoła takiemu wyzwaniu. Zapiszcie je na lekcję próbną karate dla dzieci i sprawdźcie.
Trenowanie sztuk walki to wspaniała alternatywa dla komputerów i telewizora. To nie tylko sport, ale także fajna atrakcja dla dzieci. Sztuki walki korzystnie wypływają na rozwój malucha, dlatego już w wieku 3-4 lat możesz spróbować wybrać się z dzieckiem na pierwsze zajęcia. Pamiętajcie jednak, nic na siłę. Nie zmuszajcie do niczego swoich pociech, może po prostu nie są jeszcze gotowe stawić czoła takiemu wyzwaniu.
Na koniec jeszcze cytat Ani Lewandowskiej, który może będzie tą „kropeczką nad i” w podjęciu przez Was decyzji: „Dzięki uprawianiu karate zmieniła się z osoby roztrzepanej na punktualną, zorganizowaną, zdyscyplinowaną, pewną siebie, posiadającą cel i wizję w życiu.”
Powrót do PRZESZŁOŚCI ?🥋Czasem łapie mnie TĘSKNOTA do tej ADRENALINY na macie oraz za tymi ludźmi, z którymi tyle lat…
Opublikowany przez Anna Lewandowska Piątek, 18 października 2019