Wszystko co powinniście wiedzieć o ząbkowaniu
Ząbkowanie to jedno z ważniejszych i bardziej ekscytujących wydarzeń w życiu rodziców. Jednak dla dzieci jest to wyjątkowo trudny czas, w którym stają się marudne i rozdrażnione. Chcecie jak najwięcej dowiedzieć się o ząbkowaniu? Jaki ma wpływa na małe dzieci i co przyniesie maluchom ulgę w bólu ?
U niektórych maluchów pierwsze zęby mogą pojawić się już w czwartym miesiącu, u kolejnych dopiero w dziesiątym, a nawet dwunastym miesiącu życia. Nie ma reguły, która dokładnie określa kiedy dziecko zaczyna ząbkować. Jako pierwsze pojawiają się przednie, górne i dolne jedynki, następnie dwójki, aż w końcu kły. Wyrzynanie się nowych zębów jest dla malucha nowym doświadczeniem, które sprawia, że staje się zdezorientowane i marudne.
Typowe objawy ząbkowania:
- Ślinienie się
Ząbkujący maluch ma skłonność do ślinienia się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety nadmiar ślinotoku może prowadzić do infekcji, takich jak wysypka na twarzy.
- Opuchnięte dziąsła
Wyrzynające się zęby przebijają dziąsła, w związku z czym mogą prowadzić do ich obrzęku. Jeśli dziąsła Twojego dziecka są obrzmiałe i obolałe, wkrótce pojawi się nowy ząb.
- Rozdrażnienie
Ból dziąseł i wyrzynające się zęby powodują dyskomfort. Maluch bardzo łatwo się irytuje i jest wybredny przez większość czasu.
- Bezsenność
Kiedy zaczyna pojawiać się problem z zasypianiem, możesz spodziewać się pojawienia nowego zęba.
- Zmniejszony apetyt
Podrażnienie i obrzęk dziąseł przyczyniają się do zmniejszenia apetytu u malucha.
- Gryzienie
Niemowlęta podczas ząbkowania gryzą wszystko co znajduje się dookoła. Dlatego warto kupić im specjalne gryzaki. Jeśli karmisz piersią, a Twoje dziecko ząbkuje, zachowaj szczególną ostrożność!
- Pojawił się ząb
Najbardziej oczywistym znakiem, że Twoje dziecko ząbkuje, jest pojawienie się pięknego, białego zęba.
Jak złagodzić ząbkowanie u dzieci?
Ból związany z ząbkowaniem nie jest chwilowy, trwa niestety zdecydowanie dłużej. Dlatego warto uczynić wszystko, aby złagodzić dyskomfort i pomóc maluszkowi.
- Daj mu coś do ugryzienia. Najodpowiedniejsze będą gryzaczki. Zabawka powinna być większa niż usta malucha, aby nie doszło do zadławienia.
- Schładzaj dziąsła. Możesz również dać swojemu maluchowi schłodzonego, żelowego gryzaka. Chłód i zimno pomoże ochłodzić dziąsła, a tym samym zmniejszy ból i nieprzyjemny dyskomfort. Możesz również rozważyć podanie dziecku zimnego mleka lub chłodnej wody.
Powikłania związane z ząbkowaniem
Dyskomfort, stres i ból jakie towarzyszą ząbkowaniu mogą sprawić, że maluch zachoruje. Może pojawić się niewielka gorączka, która zazwyczaj ustępuje samoistnie. Jeśli gorączka jest zbyt wysoka należy natychmiast zabrać dziecko do lekarza.
Ząbkowaniu może towarzyszyć także katar i luźniejsze stolce. Pediatra i autor książki dla dzieci, William Sears mówi: „ząbkowanie może prowadzić do biegunki, ponieważ nadmiar śliny rozluźnia stolec u malucha”.
Każde dziecko musi przejść ten etap. Ząbkowanie u niemowląt może przebiegać łagodnie, może też dać mocno w kość. Spróbujcie wtedy zastosować gryzaki, chłodzenie dziąsełek. Starajcie się także odwrócić uwagę od dziąseł, zapewniając rozrywkę dla dzieci. Zabawy, spacery, tulenie pomogą przetrwać ten trudny dla Was czas.
źródło: http://www.momjunction.com
Nie taki diabeł straszny jak go malują. Odchowałam już dwójkę dzieci, a każde z nich inaczej przechodziło ząbkowanie. Ja ograniczałam się tylko do smarowania dziąseł maścią. To wystarczało, a smarowałam dziąsła nawet w środku nocy kiedy dziecko spało 🙂