Zabawki do ogrodu – czy warto kupić drewniany domek dla dzieci?
Domki drewniane (a szczególnie takie na drzewie) są marzeniem każdego dziecka. Maluchy marzą o miejscu tylko dla siebie, gdzie będą mogły bawić się do woli, prowadzić potajemne rozmowy i podjadać słodycze. Czy warto kupić dzieciom drewniany domek? Zobaczcie ich zalety i wady, a potem zdecydujcie!
Zalety drewnianych domków dla dzieci
- Trwałość – to zdecydowany atut drewnianego domku. Materiał, który jest odpowiednio zakonserwowany, zabezpieczony przed zmiennymi warunkami pogodowymi będzie bardzo długo cieszyć małych użytkowników. Można też sięgnąć po domki z drewna cedrowego – to specjalny rodzaj z natury odporny na warunki atmosferyczne, wilgoć oraz zgniliznę drewna.
- Przyjazne dla otoczenia – wykonane z naturalnego materiału, jakim jest drewno – doskonale komponują się z przestrzenią ogrodu czy tarasu przydomowego.
- Domek możemy przemalowywać – w zależności od upodobań (i płci!) dziecka. Dzieciaki mogą nam w tym pomóc, dekorując go po swojemu – jest wtedy dodatkowa okazja do wspólnego spędzenia czasu.
- Korzystanie z takiego domku jest bezpieczne, bo podobnie jak plastikowy – ten także musi spełnić pewne kryteria by nadawał się do dziecięcych zabaw. Niemniej kupując egzemplarz dla swojej pociechy bacznie przyjrzyjmy się jakości wykończenia – bo poszczególne produkcje mogą się mocno różnić między sobą.
- Konstrukcja – zazwyczaj jest ciężka, dzięki czemu ryzyko przewrócenia się domku jest minimalne. Budowla jest stabilna i wytrzymała na czynniki atmosferyczne.
- Atrakcyjność – zdecydowanie są faworytem wśród starszych dzieciaków – bo po pierwsze zwykle są większe i taki 6-10 latek (nawet!) może swobodnie się w nim bawić. Po drugie nie są tak “dziecinne” i infantylne – co może mieć znaczenie dla starszych pociech. Plastik jednak kojarzy się z maluchami. Starszaki są gotowe na inne, “dorosłe” wyzwania. Te realistyczność drewnianych domków dodatkowo podnosi ich atrakcyjność w oczach dzieci.
- Możliwość aranżacji drewnianego domku jest znacznie większa niż plastikowego! Taki domek może być i bazą wojskową 10-latka i zamkiem 7-letniej księżniczki! Niewiele trzeba by takiej zmiany dokonać. Podczas gdy w plastikowym jest to niemal niemożliwe.
- Możliwość rozbudowy – domki drewniane można w zasadzie bez ograniczeń rozszerzać o kolejne elementy – mogą zatem rosnąć wraz z dzieckiem i jego potrzebami. Dodanie np. ścianki wspinaczkowej, dodatkowej huśtawki, kolejnego modułu z domkiem – pozwoli stworzyć np. zamek z dwoma wieżami a pomiędzy nimi sznurkowy most. Raju! I zabawa startuje na nowo!
Czy ta zakup drewnianego domku ma jakieś minusy? To zależy, ale decydując się na taki domek – musimy zwrócić uwagę na kilka elementów. Tak by dokonać świadomego wyboru.
Minusy drewnianych domków dla dzieci:
- Koszt – zazwyczaj kilkukrotnie wyższy niż zakup domku plastikowego. Ceny kształtują się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy – zależy oczywiście od wybranych opcji dodatkowych, wielkości samego domku (ilości zużytego materiału) i wykorzystanych produktów (rodzaj drewna i farby).
- Użyty materiał – może być wręcz decydujący w przypadku drewnianego domku – a nawet ten sam rodzaj drewna może się mocno różnić między sobą jakością obróbki. W domkach tzw. marketowych często widoczne są drzazgi i daleko im do bezpiecznych – szczególnie dla młodszych dzieci.
- Konserwacja – aby domek długo służył, trzeba o niego dbać. Istotna jest regularna impregnacja i zabezpieczenie przed wilgocią. Czasem wystarczy tylko oczyszczenie, a czasem trzeba położyć nową warstwę farby czy impregnatu. To i koszt i czas, który musimy skalkulować. Działania te zależą oczywiście od rodzaju drewna z jakiego wykonany jest domek.
- Konstrukcja – co prawda drewniany domek jest stabilny, niemniej jego przenoszenie może oznaczać naruszenie konstrukcji. Zatem taki rodzaj domku nie jest polecany rodzinom, które chciałaby często zmieniać położenie tej zabawki. Dobrze jest wybrać jedno miejsce, gdzie domek stanie na stałe.