Zasiewamy w dzieciach pasję do ogrodnictwa i miłość do warzyw!
Przeprowadzono już wiele badań potwierdzających, że ogrodnictwo pozytywnie wpływa na fizyczne i psychiczne samopoczucie małych ogrodników. Dzieci uprawiając ogródek uczą się nowych umiejętności, rozwijają pewność siebie, są stabilniejsze emocjonalnie. Każdy przedszkolak uwielbia przebywać na świeżym powietrzu, kopać w ziemi, brudzić się, zasadzać i patrzeć, jak rośliny rosną, dlatego też nie trzeba ich specjalnie zachęcać do tego rodzaju aktywności. Ludzie w każdym wieku mogą cieszyć się ogrodnictwem, ale w szczególności najmłodsi mogą mieć przy tym dużo frajdy, a dodatkowo uzyskać nadprogramowe korzyści.
Jak ogrodnictwo pomaga dzieciom?
Ogrodnictwo rozwija u dzieci takie umiejętności, jak:
- odpowiedzialność – poprzez pielęgnację roślin,
- świadomość zachodzących procesów – uczą się przyczynowości (np. rośliny niepodlewane umierają, chwasty konkurują z roślinami o składniki odżywcze w glebie itp.),
- budują pewność siebie – małymi kroczkami osiągają postawiony sobie cel, jakim jest wyhodowanie żywności,
- miłość do natury – mają szansę poznać w bezpieczny sposób przyrodę i uczą się, że jest to przyjazne dla nich miejsce,
- rozumowanie i odkrywanie – zdobywają wiedzę o botanice, żywieniu i uczą się prostych prac budowlanych,
- aktywność fizyczna – zabawa na świeżym powietrzu to samo zdrowie,
- współpraca – ogrodnictwo może być pracą zespołową,
- kreatywność – projektowanie i zakładanie ogrodu,
- odżywianie – uczą się jak powstaje świeża żywność i poznają jej właściwości zdrowotne,
- podwyższa poczucie własnej wartości u dziecka.
Ogródki ze smakiem, czyli ogrodowe zaplecze dla naszych dzieci
Już 21 marca ruszyła II edycja konkursu „Ogródki ze smakiem”, w którym przedszkola z całej Polski mogą wygrać ogródki warzywne. Inicjatorem akcji jest marka Electrolux, która po raz kolejny zaszczepia w najmłodszych pasję do ogrodnictwa i warzyw, a tym samym troszczenia się o naszą planetę. Poznawanie świata natury i uczenie się nawyków proekologicznych poprzez doświadczenie to najlepsze, co możemy zaoferować dzieciom w czasach zmian klimatycznych i wyzwań, jakie przed nami stawiają – mówi Kamila Cap, Brand Marketing Manager Electrolux.
Jak wygrać ogródek?
To proste!
Wystarczy wejść na www.ogrodkizesmakiem.pl, zgłosić przedszkole, a następnie do 11 kwietnia zachęcać swoich znajomych i rodzinę do oddawania na nie głosów. Tylko 30 placówek z największą liczbą głosów wejdzie do finału. To spośród nich jury wybierze 10 laureatów, którzy otrzymają ogródki, nagrody główne w konkursie. Poniżej przestawiamy Wam kilka zdjęć z pierwszej edycji konkursu.
Do wygrania 10 ogródków!
Po sukcesie pierwszej edycji akcji w 2022 r. i dużym zainteresowaniu przedszkoli marka Electrolux, inicjator projektu, zdecydowała się zwiększyć pulę nagród i przyznać 10 nagród głównych – 5 za zajęcie pierwszego miejsca i 5 za zajęcie drugiego miejsca. Zwycięskie przedszkola otrzymają ogródki warzywne, a laureaci drugiego miejsca – mobilne miniogródki w doniczko-szklarniach. Dwudziestu pozostałych finalistów konkursu otrzyma zestawy narzędzi ogrodniczych. Nagroda główna, poza samym ogródkiem, obejmuje także szkolenie z jego prowadzenia przygotowane w formie warsztatów z Jagodą Valkov, autorką projektu ogródków i ich wykonawczynią na terenie zwycięskich przedszkoli.
3 etapy konkusu
Podobnie jak w zeszłym roku na mechanikę konkursu składają się 3 etapy – zgłoszenie placówki i głosowanie na nią, wyłonienie zwycięzców oraz wykonanie ogródków.
- Pierwszy etap konkursu 21.03-11.04.2023: nadsyłanie zgłoszeń przez placówki oraz możliwość oddawania głosów na wybrane przedszkole na stronie konkursu www.ogrodkizesmakiem.pl. W zgłoszeniu należy: przedstawić pomysły na wykorzystanie ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych; wskazać optymalne miejsce na terenie placówki – należy przesłać co najmniej 2 ujęcia miejsca (w tym 1 szerokie ujęcie), w którym ma być założony ogródek, oraz zapewnić bieżącą, całoroczną opiekę nad ogródkiem, w tym dostęp do wody. Głosy na ulubione przedszkole można oddawać za pośrednictwem Facebooka.
- Drugi etap konkursu ok. 21.04: wyłonienie zwycięzców. 30 przedszkoli
z największą liczbą głosów dostanie się do ścisłego finału i zostanie ocenionych przez jury konkursowe. Jurorzy będą brać pod uwagę zgłoszenia wyróżniające się przede wszystkim pomysłami na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych. Docenią wysiłek kadry w przygotowaniu zgłoszenia oraz kreatywność i efektywność zaproponowanych działań. - Trzeci etap zostanie zrealizowany na przełomie maja i czerwca. Będzie polegać na wykonaniu ogródków warzywnych w zwycięskich przedszkolach. Zakończenie projektu przewidywane jest na połowę czerwca.
Na stronie konkursu www.ogrodkizesmakiem.pl można też skorzystać z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów akcji. Są to artykuły nt. założenia ogródka i pielęgnacji ogrodu w duchu less waste, konspekty oraz scenariusze zajęć dla dzieci. Wszystkie materiały przygotowało grono ekspertów zajmujących się ogrodnictwem, ekologią i tematyką less waste.
[…] Zasiewamy w dzieciach pasję do ogrodnictwa i miłość do warzyw! […]