10 faktów o porodzie w wodzie – przeczytaj, zanim się zdecydujesz
Poród w wodzie nikogo już nie dziwi, ale nie jest też powszechną praktyką. Kobiety, które rozważają taką opcję, często ostatecznie rezygnują z powodu swoich obaw czy pozyskanych opinii (zazwyczaj od osób, które tylko „coś” słyszały). Mamy dla ciebie garść prawdziwych informacji o porodzie w wodzie. Przeczytaj – może to jednak coś dla ciebie?
1. Poród w wodzie to mnóstwo zalet dla przyszłej mamy.
Kobiety, które rodziły już w wodzie często podkreślają, że taki poród znacznie mniej boli – ciepła woda ma działanie rozluźniające i przeciwbólowe. Kolejną korzyścią jest mniejszy odsetek nacięć tkanek pochwy u kobiet, które wybrały tę metodę. Dodatkowo rodzenie w wodzi sprawia, że kobieta czuje się bezpiecznie i swobodnie.
2. Istnieją przeciwwskazania do porodu w wodzie, ale nie ma ich dużo.
Jest to na przykład łożysko przodujące, trwająca infekcja ciężarnej, nadciśnienie tętnicze czy bardzo poważna anemia. Dodatkowo poród w wodzie jest wykluczony, jeżeli dziecko ma wady rozwojowe, jest bardzo duże albo pojawiło się jakiekolwiek inne dla niego zagrożenie.
3. Dziecko nie utopi się podczas porodu w wodzie.
To częste przekonanie, powtarzane zresztą z ust do ust. Wyjaśnijmy zatem (i robi to każda dobra szkoła rodzenia), że rodzące się dziecko ma zapadnięte płuca – rozprężają się one dopiero w trakcie kontaktu z powietrzem. Noworodek, który „wpada” do wody, utrzymuje odruch wstrzymywania pierwszego wdechu. Nastąpi on dopiero po wyjęciu bobasa z wody.
Uwaga! Odruch wstrzymywania powietrza pod wodą z czasem zanika – warto więc podtrzymać go, regularnie chodząc z niemowlęciem na basen.
4. Wanna zabezpieczona jest przed bakteriami.
Nie jest tak, że jedna kobieta rodzi w wannie, potem przychodzi druga i tylko nalewa się nową wodę! Wanna do porodu za każdym razem musi być wyłożona specjalną, antybakteryjną folią – wymaga tego troska o zdrowie rodzących i ich dzieci.
Swego czasu pojawiły się informacje, jakoby poród w wodzie powodował poważne zagrożenie zdrowia dzieci. Wyjaśnijmy zatem, że u maluchów rzeczywiście doszło do zarażenia bakterią legionella, jednak chodziło tylko o dwa przypadki w Stanach Zjednoczonych. Przy zachowaniu zasad higieny poród w wodzie jest całkowicie bezpieczny.
5. Woda wymieniana jest na bieżąco.
„A daj spokój, będziesz pływać wśród tej krwi i skrzepów, fuj!” – z takimi opiniami można spotkać się bardzo często. Wyjaśnijmy zatem – dla pełnego komfortu rodzącej woda w wannie porodowej jest regularnie wymieniana. Zdecydowanie nie jest to poród „pośród skrzepów i krwi”.
6. Możesz wybrać głębokość zanurzenia.
Generalnie zaleca się, aby do porodu wlać do wanny 50-60 cm wody, ale jeśli tylko zechcesz, możesz zanurzyć się w niej cała. Wiele kobiet decyduje się na to, ponieważ jest im cieplej i przyjemniej.
7. Woda może przyspieszyć akcję porodową.
Zazwyczaj dzieje się tak w pierwszej fazie porodu – przebiega on szybciej i sprawniej niż u kobiet, które rodzą konwencjonalnie. Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że czasami zdarza się rzecz dokładnie odwrotna – po wejściu przyszłej mamy do wody akcja porodowa zaczyna zwalniać. Wówczas koniecznie jest zrobienie przerwy i np. skakanie na piłce.
8. Poród jest płatny.
W szpitalu publicznym za taką przyjemność zapłacimy od 200 do 500 złotych (o ile szpital oferuje taką opcję – w niektórych szpitalach nie można rodzić w wodzie), w placówkach prywatnych – nawet kilka tysięcy.
9. Noworodek urodzony w wodzie może zachowywać się inaczej.
Dzieci, które przyszły na świat prosto do wody, zazwyczaj nie płaczą tak głośno, są też bardziej sine. Warto tutaj dodać, że z uwagi na późniejsze rozprężenie płuc dziecko z porodu w wodzie poddaje się ocenie w skali Apgar o minutę później.
10. Dla dziecka przyjście na świat do wody jest przyjemniejsze.
Powód jest bardzo prosty – jest ciepło i… znajomo! Maluszek wchodzi w środowisko, które dobrze zna, dlatego to wyjście na świat nie jest dla niego aż takim szokiem.
Zanim się zdecydujesz – skonsultuj się z lekarzem i położną!
Zanim zdecydujesz się na poród w wodzie, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę – sprawdzi, czy na pewno nie ma w twoim przypadku żadnych przeciwwskazań. Porozmawiaj także z położną – ona zdradzi ci kilka „tajemnic” takiego porodu od strony praktycznej, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie ci podjąć najlepszą dla ciebie i dziecka decyzję.
Takie porody to chyba nie w polskiej rzeczywistości ????