6 sprawdzonych przepisów na przetwory!
Przepyszne, pachnące latem przetwory z warzyw i owoców, z całą pewnością umilą Wam mroźne, ponure, zimowe dni. Niestety sezon na cudowne, polskie owoce i warzywa niedługo dobiegnie końca, dlatego nie zwlekajcie i czym prędzej przygotujcie różnego rodzaju dżemy, powidła, kompoty czy inne marynaty. Smacznymi przetworami z całą pewnością będą zajadać się zarówno dzieci i dorośli. Naleśniki z powidłami będą znikały w mig, a pachnące koprem ogórki kiszone idealnie wkomponują się w niedzielny obiad.
Przygotowaliśmy dla Was sprawdzone przepisy na pyszne przetwory na zimę.
Zacznijmy najpierw od soczystych, polskich owoców. Dżemy i powidła cieszą się zimą ogromną popularnością. Kanapka z przepysznym dżemem morelowym, naleśniki z powidłami śliwkowymi… Na samą myśl, aż ślinka cieknie.
1. Dżem z moreli
Źródło zdjęcia: leitesculinaria.com
Składniki:
- 1 kg moreli
- 250 g cukru
- Sok z cytryny
Wykonanie:
Morele dokładnie myjemy i usuwamy pestki. Jeśli chcecie, aby dżem był delikatniejszy, sparzcie morele wrzątkiem i obierzcie ze skórki. Do garnka wsypujemy cukier, dodajemy owoce i sok z cytryny. Całość smażymy na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Pilnujcie, aby dżem Wam się nie przypalił, zapach spalenizny może wszystko posuć. Kiedy owoce już się rozpadną, a dżem zgęstnieje, przekładamy go do wyparzonych wcześniej słoików i pasteryzujemy.
2. Dżem wiśniowy ze skórką pomarańczową
Źródło zdjęcia: www.honeyandjam.com
Składniki:
- 1 kg wiśni
- pół szklanki cukru
- pomarańcza
Wykonanie:
Umyte i wydrylowane wiśnie, przekładamy do garnka. Dodajemy cukier, startą skórkę i wyciśnięty sok z pomarańczy. Gotujemy na małym ogniu, często mieszając, do momentu aż wiśnie się rozpadną i zgęstnieją. Proces ten trwa zazwyczaj około 1 godzinę. Dżem przekładamy do wyparzonych słoików i pasteryzujemy.
3. Powidła śliwkowe z cynamonem i goździkami
Źródło zdjęcia: www.bbcgoodfood.com
Składniki:
- 2 kg śliwek
- Pół szklanki cukru
- 2 goździki
- laska cynamonu
Wykonanie:
Śliwki należy dobrze umyć i usunąć z nich pestki. Tak przygotowane owoce przekładamy do garnka i dodajemy cukier. Całość smażymy na małym ogniu przez godzinę. Nie zapomnijcie o mieszaniu! Po upływie godziny, dodajemy goździki i cynamon i smażymy dalej około 3 godzin, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Powidła przekładamy do słoików i pasteryzujemy.
4. Kompot z mirabelek
Źródło: cuisine-maison-comme-autrefois.blogspot.fr
Składniki:
- Mirabelki
- Cukier
- Woda
Wykonanie:
Mirabelki myjemy, usuwamy pestki i wkładamy do wyparzonego wcześniej słoika. Następnie do każdego słoika wsypujemy cukier (1 czubata łyżka do słoika o pojemności 500ml). Mirabelki z cukrem zostawiamy na około 2 godziny, tak aby owoce puściły sok. Następnie dopełniamy słoiki gorącą wodą i pasteryzujemy. Coś pysznego!
A jesteście sobie w stanie wyobrazić zimę bez kiszonych ogórków? Mam wrażenie, że my Polacy, po prostu za nimi przepadamy.
5. Kiszone ogórki z dużą ilością kopru i czosnku
Źródło zdjęcia: www.jaysbakingmecrazy.com
Składniki (na litrowy słoik):
- Około 10 ogórków
- Korzeń chrzanu
- 3 ząbki czosnku
- Gałązka kopru
- Sól
- Woda
Przygotowanie:
Ogórki dokładnie myjemy w zimnej wodzie. Do słoika wkładamy obrane ząbki czosnku, chrzan, koper i ogórki. W garnku gotujemy wodę z solą (na 1 litr wody, 1 łyżka soli). Ogórki zalewamy wrzątkiem i dokładnie zakręcamy słoik.
6. Domowy, zdrowy ketchup
Źródło zdjęcia: www.jaysbakingmecrazy.com
Składniki:
- 3 kg pomidorów
- 3 ząbki czosnku
- Bazylia, oregano
- 1 łyżka soli
- Woda
Wykonanie:
Pomidory sparzamy wrzątkiem i obieramy ze skórki, a następnie kroimy w kostkę i wrzucamy do garnka. Wlewamy pół szklani wody i dodajemy czosnek oraz sól. Gotujemy na małym ogniu aż pomidory się rozpadną i ketchup zgęstnieje. Pod koniec gotowania dodajemy zioła. Ketchup przekładamy do słoików i pasteryzujemy.
Jak pasteryzujemy?
- Przelane wrzątkiem słoiki, napełniamy gorącymi przetworami i mocno zakręcamy.
- Na dnie garnka kładziemy ściereczkę, na której układamy słoiki. Nie przekręcamy ich do góry nogami!
- Do garnka wlewamy gorącą wodę, tak mniej więcej do ¾ wysokości słoika.
- Doprowadzamy wodę do wrzenia i gotujemy w niej słoiki około 20 minut.
- Słoiki wyjmujemy, stawiamy do góry nogami i przykrywamy ściereczką
- Następnego dnia sprawdzamy czy słoiki dobrze się zamknęły, czy wszystkie wieczka są wklęsłe.
A teraz pozostaje nam już tylko cierpliwie czekać na zimowe dni, kiedy to z czystym sumieniem będzie można zajadać się przepysznymi przetworami!