Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z miętą?
Mięta to roślina o przepięknym zapachu, smaku i aromacie. Możemy ją spotkać w ogródku, bądź też w kuchni, posadzoną w doniczce. Mięta polna, pieprzowa, cytrynowa, marokańska, zielona… to tylko niektóre gatunki, bo wszystkich jest około 30!
Mięta wykorzystywana jest nie tylko w kuchni jako składnik wielu potraw i napojów, ale także w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym czy kosmetycznym. Z mięty pieprzowej pozyskiwany jest olejek miętowy, który zawiera mentol. I to właśnie on wykorzystywany jest w pastach do zębów, gumach do żucia, cukierkach miętowych, a nawet w wyrobach tytoniowych.
To zioło posiada wiele cudownych właściwości, o których część osób nawet nie zdaje sobie sprawy.
Jakie właściwości ma mięta?
- Mięta, to zioło, które stosowane jest na niestrawność. Po ciężkim, tłustym posiłku, warto zaparzyć sobie herbatkę z mięty, która z całą pewnością wspomoże proces trawienia.
- Wspomaga pracę wątroby, zwiększa przepływ żółci z woreczka żółciowego. Dzięki czemu pomaga w rozkładaniu tłuszczy, a tym samym obniża poziom złego cholesterolu.
- Roślina ta, wykorzystywana jest także w leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS). Mięta pieprzowa posiada właściwości rozkurczające, które działają na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dlatego pomaga w leczeniu wzdęć i zaparć.
- Mięta łagodzi ból, a wszystko za sprawą olejku, który bardzo często wykorzystywany jest w tabletkach, pastylkach do ssania.
- Te małe, zielone listki potrafią udrożnić nos oraz zatoki. Jeśli dopadło Was przeziębienie, zanim sięgniecie po krople do nosa, spróbujcie zastosować miętową kurację. Do garnka z gotującą się wodą, dodajcie kilka kropli miętowych i zacznijcie inhalacje.
- Mięta pieprzowa działa również jako środek wykrztuśny, dlatego może być stosowana w leczeniu uciążliwego kaszlu.
- A wiecie, że poprawia ona także pamięć i koncentrację? Dlatego zamiast wypić kolejną mocną kawę, lub napój energetyczny, lepiej zaparzyć sobie pachnącą herbatkę ze świeżej mięty. Lepsza wydajność w szkole bądź w pracy gwarantowana
- Zawarty w mięcie mentol, posiada właściwości rozluźniające. Po ciężkim, stresującym dniu, to właśnie mięta, pomoże się Wam odstresować i chociaż na chwilę zapomnieć o nieprzyjemnych chwilach.
- Mięta odświeża oddech i właśnie z tego powodu wykorzystywana jest w pastach do zębów i gumach do żucia.
- Roślina ta jest niezastąpiona w okresie letnim, ponieważ nie tylko orzeźwia, ale i gasi pragnienie. Dlatego woda z miętą i cytryną jest absolutną koniecznością w upalny dzień, po dniu pełnym atrakcji.
Miętę z powodzeniem można stosować do dekoracji ciast i deserów.
Mięta zawiera witaminy?
Tak, liście mięty zawierają witaminy A, B1, B9 (kwas foliowy) C, E, K, jak również minerały: magnez, mangan, żelazo, potas, cynk czy selen. Samo zdrowie!
Domowa uprawa
Mięta nie jest w ogóle wymagającą roślinką. Bardzo szybko się rozrasta i nie ma najmniejszych problemów z jej uprawą. W sklepie ogrodniczym bądź markecie, możecie kupić nasionka mięty, które możecie zasadzić w doniczce w domu. Jeśli będziecie pamiętać o regularnym podlewaniu, będziecie mogli cieszyć się nią przez cały rok.
Mięta w kuchni?
Mięta w polskiej kuchni cieszy się sporą popularnością. Może być dodawana do pierogów z białym serem i ziemniakami, koktajli owocowych, zupy z zielonego groszku, placuszków owocowych, jak również może być dodatkiem do świeżych, zielonych sałat. Uwierzcie, to tylko kilka dań z dodatkiem mięty, a naprawdę jest ich całe mnóstwo. Jeśli do tej pory nie piliście herbaty ze świeżych liści mięty, to musicie jej spróbować, jej smak jest o niebo lepszy, niż w przypadku liści suszonych.
Jak widzicie mięta ma bardzo wiele cudownych właściwości, dlatego nie czekajcie i zaprzyjaźnijcie się z nią. Zróbcie jej miejsce na domowym parapecie i używajcie do woli.