Zioła – najlepsze przyprawy do potraw!
Zioła to niby takie niepozorne listki, a potrafią zmienić smak dania. Uwydatniają, wzbogacają i zaostrzają charakter każdej potrawy. Czasami tylko jeden listek bazylii wystarczy, aby nasze spaghetti pomidorowe pachniało i smakowało nieziemsko.
Większość ziół można oczywiście kupić na bazarku, bądź też w supermarkecie. Zazwyczaj są to już wyrośnięte zioła, gotowe do użycia, posadzone w małych, plastikowych doniczkach. Niestety, po kilku dniach nadają się one do wyrzucenia, nie mają szans na długie przetrwanie.
Jeśli chcecie cieszyć się pachnącymi, aromatycznymi ziołami przez długi czas, polecamy uprawianie ich w domu! Świeże zioła będziecie mieć na wyciągniecie ręki, Wasze potrawy będą cieszyły się niesamowitym smakiem, a w kuchni będzie unosił się wspaniały zapach. Warto wspomnieć, że parapet wypełniony pięknymi, małymi doniczkami wygląda naprawdę obłędnie. Sadzenie i pilnowanie wzrostu roślin to także świetna rozrywka dla dzieci 🙂
Jakie zioła uprawiać w domu?
Cudownych ziół jest całe mnóstwo, jednak w domowych warunkach polecamy uprawiać:
- Bazylię
- Szałwię
- Oregano
- Majeranek
- Rozmaryn
- Tymianek
- Rukolę
- Pietruszkę
- Miętę
Zastanówcie się jednak jakie zioła najczęściej używacie, jakie kochacie i jakie Wam smakują, takie też posadźcie. A jeśli macie dużo miejsca i uwielbiacie zieleń, to możecie oczywiście uprawiać wszystkie roślinki.
Czego będzie potrzebne na początek?
- Nasiona ziół, które chcemy uprawiać
- Ziemia
- Małe kubeczki (możecie użyć tych po jogurtach), a jeśli ma być mega profesjonalne, to w sklepach możecie kupić tekturowe pojemniczki na sadzonki.
Jaki jest kolejny krok?
Na dnie kubeczków, trzeba zrobić dziurkę, tak aby woda mogła swobodnie odpływać. Pudełeczka wypełniamy ziemią, a po wierzchu rozsypujemy nasiona, nie za dużo ponieważ zioła potrzebują sporo miejsca. Jedna torebeczka z nasionami, wystarczy na około 3 kubeczki po jogurcie. Tylko w przypadku oregano, bazylii, rukoli oraz pietruszki, nasiona przysypujemy ziemią. Nasiona delikatnie zraszamy wodą, pudełeczka stawiamy na parapecie i czekamy.
Po upływie około miesiąca, kiedy ziołom zacznie brakować już miejsca w ich dotychczasowych pojemniczkach, przesadzamy je do docelowych doniczek wypełnionych ziemią. Jeśli użyliście plastikowych pojemniczków, zioła będziecie musieli z nich wyjąć i dopiero przesadzić do większej doniczki. W przypadku tekturowych pojemniczków na sadzonki, będzie o wiele prościej, ponieważ wsadzamy je bezpośrednio do ziemi.
Jak dbać o zioła?
- Zioła należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej (zimna woda może zahamować ich wzrost).
- Doniczki ustawiamy na nasłonecznionym parapecie, roślinki kochają słońce.
- Zioła trzeba regularnie podlewać, jednak nie przelewać.
- Roślinki te są naprawdę delikatne, dlatego dbamy, aby nie stały w przeciągu.
- Podobno z kwiatkami trzeba rozmawiać, może i z ziołami także? 🙂
Do czego wykorzystać zioła w kuchni? Do jakich potaw będą pasować?
- Bazylia – wspaniale łączy się z pomidorami, drobiem, mozzarellą i sałatami. Czym byłoby spaghetti ze świeżych pomidorów bądź caprese z pomidorów i mozzarelli bez bazylii?
- Szałwia – jej listki mają delikatny posmak mięty i cytryny. Wspaniale komponuje się z wieprzowiną. A masełko szałwiowe wprost stworzone jest dla ravioli szpinakowego.
- Oregano – doskonale podkreśla smak dań z pomidorów, potraw mięsnych a także idealnie nadaje się do sosów.
- Majeranek – najczęściej dodawany jest do dań z fasoli, kapusty czy też ziemniaków. Podkreśla także smak gulaszu, pizzy jak również dań z grilla.
- Rozmaryn – jego dość intensywny smak wspaniale pasuje do wieprzowiny, wołowiny i dziczyzny.
- Tymianek – doskonale nadaje się do smażonych mięs, a wprost idealnie komponuje się z kaczką, miodem i owocami.
- Rukola – możecie z niej stworzyć przepyszną, lekką sałatkę, jak również może być wykorzystana jako wspaniały dodatek do pizzy czy kanapek.
- Pietruszka – zioło to cieszy się w polskiej kuchni ogromną popularnością. Natka pietruszki dodawana jest do zup, mięs czy też sosów, a także do sałatki z avocado.
- Mięta – wspaniale współgra z jagnięciną, wykorzystywana jest także do przygotowywania orzeźwiających napojów, a herbatka miętowa łagodzi ból brzucha.
Zioła mają wiele niesamowitych właściwości. Kiedy wpadliśmy w szał kupowania gotowych mieszanek, rośliny zeszły na dalszy plan. Na szczęście w porę się opamiętaliśmy, bycie eko jest modne, więc i świeże zioła wracają do łask. To świetne rozwiązanie – zdrowsze, tańsze, smaczniejsze!