5 ważnych powodów, by nie marnować żywności – czy na pewno je znasz?
Statystyczny mieszkaniec Europy wyrzuca do śmieci od 20 do 30% zakupionego jedzenia. Często są to produkty, które wciąż nadają się do spożycia albo które z łatwością można przetworzyć. Pytanie tylko, dlaczego właściwie warto podjąć wysiłek zmniejszenia marnowania jedzenia? Jakie są korzyści z „ratowania” bułek, przeterminowanego jogurtu czy reszty ciasta? Jeśli nie wiesz, koniecznie przeczytaj ten tekst.
Według Instytutu Ochrony Środowiska w Polsce marnuje się rocznie około 5 milionów ton żywności. Oznacza to, że w każdej sekundzie do śmieci trafia aż 150 kilogramów produktów spożywczych (z których większość nadaje się do spożycia lub przetworzenia) – pod tym względem stoimy w niechlubnej czołówce Europy.
Liczby te są tak ogromne, ponieważ wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak wiele strat wynika z pozornie niewiele znaczącego wyrzucenia przeterminowanego jogurtu czy pomarszczonej papryki.
A zatem, w ramach uświadomienia lub przypomnienia – 5 powodów, by nie marnować żywności.
- Marnowanie żywności jest nieekonomiczne
Wyobraź sobie, że co drugi dzień wyjmujesz z portfela 5 złotych i wrzucasz je do śmieci. Absurdalne, prawda? A jednak dokładnie to robisz, jeśli często wyrzucasz do kosza produkty spożywcze (stary chleb, klejącą się wędlinę, przeterminowaną śmietankę). W końcu za te produkty zapłaciłaś/-łeś, prawda?
- Marnowanie jedzenia przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska
Polacy zaczynają przyzwyczajać się do konieczności segregowania śmieci. Jednak o ile pusty pojemnik po jogurcie z łatwością wrzucamy do „plastików”, o tyle już niewiele osób decyduje się na opróżnienie pojemnika z jogurtem przeznaczonego do wyrzucenia – taki produkt trafia więc do śmieci „zmieszanych”. To z kolei przekłada się na większe zanieczyszczenie środowiska.
- Marnowanie jedzenia = podnoszenie cen żywności
Gdy na dany produkt jest duży popyt, producent podnosi jego cenę – to zasada stara jak świat. Warto więc, dla ograniczenia wzrostu cen, kupować tylko to, co naprawdę zostanie skonsumowane.
- Marnowanie żywności jest nieetyczne
Większość z nas źle czuje się podczas wyrzucania przeterminowanych albo zepsutych produktów spożywczych. Wynika to ze świadomości, że gdzieś na świecie są ludzie, którzy umierają z głodu i sporo oddaliby za to, co my wyrzucamy.
- Marnując żywność, uczymy tego członków rodziny
Dzieci uczą się przez obserwację. Widząc, że rodzice beztrosko kupują nadmiar żywności, a potem bez cienia zawahania ją wyrzucają – uznają to za właściwe zachowanie, które można naśladować. Niestety później przyjdzie im za to zapłacić – ceną będzie życie w bardziej zanieczyszczonym świecie.
Jak widać, marnowanie jedzenia kompletnie się nam nie opłaca. Co więcej – ograniczenie tego zwyczaju jest naprawdę proste! Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszych pozostałych tekstach – zapraszamy.