Mleko i przetwory mleczne w diecie dzieci
Przedszkolaki codziennie powinny spożywać 4 porcje mleka. Nie oznacza to, że muszą koniecznie wypić 4 pełne szklanki wypełnione mlekiem. Każdą porcję można bowiem zastąpić innymi produktami mlecznymi, takimi jak kefir, jogurt, ser czy twaróg.
Różnorodność produktów mlecznych sprawia, że każdego dnia można skomponować ciekawą, niejednorodną smakowo, ale niezwykle zdrową i apetyczną dietę. Przyjrzyjmy się kilku propozycjom, które z powodzeniem mogą nam zastąpić szklankę mleka.
Kefir – źródło zdrowia
Kefir należy do napojów mających niezwykle prozdrowotne działanie na nasz organizm. Nie tylko obniża cholesterol we krwi, ale posiada także właściwości przeciwzapalne, antystresowe, przeciwastmatyczne, przeciwbakteryjne, a nawet antynowotworowe! Ze względu na specyficzne procesy fermentacyjne, kefir jest prawdziwą bombą probiotyczną. Regularne jego spożywanie pozytywnie wpływa na układ trawienny poprzez wzbogacanie flory bakteryjnej jelit, poprawę ich perystaltyki oraz wspieracie wydzielanie żółci i soków trawiennych.
Jogurt naturalny – alternatywa dla kefiru
Jeżeli dziecko nie przepada za specyficznym smakiem kefiru, dobrym zamiennikiem może być jogurt naturalny. Należy on bowiem również do grupy mlecznych produktów fermentowanych, które są bogate w kultury bakterii. Różnice pomiędzy kefirem a jogurtem naturalnym polegają przede wszystkim w zachodzących procesach fermentacji oraz wykorzystywanych rodzajach bakterii. Z wyjątkowych zalet jogurtu naturalnego należy wymienić bardzo dużą zawartość kwasu foliowego, witamin z grupy B oraz łatwo przyswajalnego białka oraz wapnia. Ponadto, ze względu na mniejszą ilość laktozy, zarówno kefir, jak i jogurt naturalny są łatwiej trawione niż mleko.
Ser żółty – król wapnia
Jeżeli chcemy uzupełnić dietę o wapń, wystarczy sięgnąć po dobrej jakości ser żółty. Dwa plasterki sera zapewnia tyle samo wapnia co cała szklanka mleka! Oprócz tego ser żółty to źródło witaminy A, witaminy D, magnezu czy fosforu.
Należy przy tym dodać, że chociaż sery, jak inne produkty mleczne, posiadają wiele pozytywnych właściwości, to niekoniecznie muszą być one stałym elementem codziennej diety. Wszystko ze względu na wysoką zawartość tłuszczu oraz soli. Sery należy stosować więc jako urozmaicenie diety i spożywać je w kilkudniowych odstępach.
Twaróg – bogate źródło białka
Twaróg – nazywany też po prostu serem białym – zawiera ogromną ilość białka, czym wyróżnia się nawet na tle innych produktów mlecznych. Jego ogromną zaletą jest łatwość wykorzystania w kuchni. Można go przygotować zarówno na słodko, jak i słono. Łączony jest on z ziołami, warzywami, rybami – dzięki czemu można szybko stworzyć apetyczną pastę, którą uzupełniamy wedle upodobań smakowych lub potrzeb zdrowotnych. Co może być zaskakujące, twaróg zawiera stosunkowo niewielką ilość wapnia.
Dzieciaki Mleczaki to projekt edukacyjno-informacyjny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich opiekunów, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka. Przypominamy, że rekrutacja do programu wciąż trwa. Przedszkola zainteresowane udziałem w naszej akcji zapraszamy na stronę www.dzieciakimleczki.pl.
Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.