Bieganie z dzieckiem – na co zwrócić uwagę?
Bieganie z dzieckiem nie jest jeszcze bardzo popularne w naszym kraju, choć zwolenniczek takiej aktywności przybywa z roku na rok. Jeśli i ciebie interesuje to, w jaki sposób zacząć tego typu sport (i przy okazji zgubić kilka pociążowych kilogramów), to mamy dla ciebie garść przydatnych informacji.
Bieganie z dzieckiem – dlaczego warto?
Jeśli myślisz o bieganiu z dzieckiem, ale nie jesteś jeszcze w pełni przekonana do tego pomysłu, to mamy dla ciebie aż kilka ważnych powodów, które być może przekonają cię, że warto.
Co da ci bieganie z maluchem?
- Zapewnisz sobie dawkę endorfin
Ruch sprawia, że nasz organizm produkuje endorfiny, które zwane są hormonami szczęścia. To właśnie dzięki nim czujesz nagły „zastrzyk energii”, masz lepszy humor i poczucie, że lepiej dajesz sobie ze wszystkim radę. Jeśli więc jako młoda mama czujesz się czasami zagubiona czy nawet przygnębiona, to właśnie bieganie może ci pomóc w zwalczeniu takich stanów.
- Szybko wrócisz do formy
Nie musisz biegać szybko i długo, aby tracić zbędne kilogramy i odzyskać przedporodową sprawność. Wystarczy, że będziesz robiła to regularnie i w takim natężeniu, jakie ci odpowiada. Bieganie pozwala spalić masę kalorii, ujędrnić skórę i wzmocnić mięśnie, więc ma niebagatelny wpływ na naszą sylwetkę.
- Spędzisz czas z maluchem
Wiele mam ma wyrzuty sumienia, że nie spędza z dzieckiem wystarczająco dużo czasu. Bieganie pozwala się ich pozbyć – to właśnie dzięki tej aktywności zadbasz, by twój maluszek był zadowolony (większość małych dzieci uwielbia bieganie z rodzicami), a do tego dotleniony i odpowiednio zmęczony, by wieczorem błogo zasnąć.
- Nauczysz dziecko dobrych nawyków
Jeśli bieganie wejdzie ci „w krew”, to będzie to fantastyczna lekcja dla twojej pociechy. Nauczy się ona, że aktywność fizyczna jest zwyczajną częścią codzienności. Pamiętaj, że dzieci nas naśladują – pociechy aktywnych rodziców o wiele częściej same lubią różnego rodzaju sporty.
Bieganie z dzieckiem – od kiedy?
Ogólnie rzecz biorąc zakłada się, że na bieganie z dzieckiem przychodzi czas, kiedy ukończy ono 6 miesięcy. Nie jest jednak tak do końca – wszystko zależy od tego, kiedy dziecko zacznie siadać. Należy zwrócić uwagę, że nie „siedzieć”, a właśnie siadać w sposób samodzielny. Kiedy nabędzie już tę umiejętność, oznacza to, że jego kręgosłup jest na tyle stabilny, że wytrzyma już małe i nieco większe wstrząsy.
Warto jednocześnie zauważyć, że istnieją biegowe wózki, do których można przymocować foteliki dla niemowląt. Fizjoterapeuci dziecięcy odradzają jednak takie rozwiązanie – z uwagi na pochylenie w takim foteliku nie należy przewozić w nim dziecka zbyt długo.
Jak wózek do biegania z dzieckiem?
Przede wszystkim najważniejsza kwestia – do biegania z dzieckiem nie nadaje się, niestety, zwykły wózek. Jest nieprzystosowany choćby z tego powodu, że nie wystarczająco długiej rączki, przez co mogłabyś notorycznie kopać w pojazd. Ponadto wózki biegowe są dopasowane do aktywności pod innymi względami – mają odpowiedniej wielkości koła, właściwą długość i świetną amortyzację.
Jak jednak taki wózek wybrać? Oto kilka podpowiedzi:
- Najlepsze modele to te z jednym kołem z przodu. Koło to musi mieć opcję blokady, aby nie stanęło w poprzek w czasie treningu.
- Koła muszą być odpowiednio duże, minimum to zawsze 16 cali.
- Pasy – koniecznie pięciopunktowe i z opcją regulacji.
- Wózek musi mieć dobrą amortyzację. O tym, jak różnią się pod tym względem poszczególne modele, warto porozmawiać ze sprzedawcą takich produktów.
- Pojazd twojego dziecka musi mieć na tyle długą rączkę, abyś nie kopała go w trakcie biegu (z tego powodu warto kupić wybrany model online – gdyby coś ci nie pasowało, zawsze masz prawo zwrotu). Zwróć też uwagę na to, aby rączka miała opcję regulacji – dzięki temu wszyscy członkowie rodziny będą mogli swobodnie biegać z malcem.
- Smycz asekuracyjna to ważny dodatek do wózka. Ten drobny gadżet zabezpiecza wózek przed zjechaniem w nieodpowiednie miejsce – gdy np. będziesz biegała na nierównych terenach i zatrzymasz się na chwilę, aby odpocząć.
- Wózek musi mieć sprawne hamulce, które będą „na wyciągnięcie nogi”.
- Duży daszek to kolejny obowiązkowy punkt – dzięki niemu osłonisz malca przed deszczem i wiatrem. Koniecznie wybierz model z „okienkiem”, przez które będziesz mogła obserwować malca.
Uwaga! Cena nowego wózka biegowego wynosi zazwyczaj od 500 do nawet 2 tysięcy złotych. Jeśli to przekracza twoje zasoby finansowe, to poszukaj używanego wózka – w sieci są ich setki, a wiele jest w świetnym stanie.
Bieganie z dzieckiem – ważne wskazówki
Na koniec kilka ważnych wskazówek – na pewno ci się przydadzą!
- Biegaj z dzieckiem w trakcie jego drzemki.
- Treningi przeprowadzaj w parkach albo specjalnych alejkach. Nie biegaj chodnikiem przez ruchliwej ulicy – to żadna korzyść zdrowotna.
- Biegaj rozsądnie. Odpowiednie tempo to 5 minut biegu, 3 minuty marszu.
- Pamiętaj o odpowiednim obuwiu. Nie biegaj w tenisówkach, bo możesz dorobić się kontuzji.
- Nie zapominaj, że wciąż rządzi dziecko – jeśli wyraźnie nie podoba mu się taki trening, zakończ go. Nie rezygnuj jednak całkowicie – spróbuj ponownie za tydzień lub dwa.
Zdjęcia:canva.com